Tam jest najgorsze powietrze w Polsce. Niektóre miasta uznawaliśmy za czyste. Warszawa zaskakuje

Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane ze stacji pomiarowych z zeszłego roku. Na ich podstawie stworzył listę najbardziej zanieczyszczonych miast. Na czele Kraków i Opoczno. Warszawa całkiem nisko.

Polski Alarm Smogowy przygotował raport w oparciu o dane pochodzące ze stacji pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dzięki niemu można zobaczyć, które miasta mają w powietrzu największe stężenie pyłu PM10 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Na liście znalazły się zarówno miasta, która przodują w tym niechlubnym rankingu od lat, jak i uznawane do tej pory za wolne od smogu. 

24 smogowych miast

Jak informuje PAS, stężenie pyłu PM10 nie powinno przekraczać rocznie poziomu 40 mikrogramów na metr sześcienny. Ale tak się stało aż w 24 miastach.

Na liście znalazły się m.in. Kraków, Katowice i Warszawa. Stolica uplasowała się na 19 miejscu, ze stężeniem PM10 na poziomie 41 µg/m3. Na pierwszych miejscach niechlubnego rankingu - Kraków, Opoczno i Pszczyna.

Organizacja zaznacza jednak, że większość miejsc na liście zajmują miejscowości średnie lub małe - to tam problem jest największy. Gros najbardziej zanieczyszczonych miast znajduje się na terenie Śląska, Małopolski i woj. łódzkiego.

Polski Alarm SmogowyPolski Alarm Smogowy www.polskialarmsmogowy.pl

Lista może być znacznie dłuższa. Polski Alarm Smogowy posiada dane tylko z miejscowości, w których znajdują się stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Nie ma ich w większości małych miejscowości - czyli tam, gdzie problem smogu jest duży.

Najlepiej jest nad morzem i w górach - najniższe średnioroczne poziomy notuje się w Gdyni, Sopocie i Szklarskiej Porębie.

Smogowe dni

Dni, w których została przekroczona norma jakości powietrza (średniodobowy poziom PM10 powyżej 50 µg/m3), nie powinno być więcej niż 35. 

"Niestety liczba takich 'smogowych' dni jest przekraczana w dziesiątkach polskich miast" - czytamy na stronie. 

Polski Alarm SmogowyPolski Alarm Smogowy www.polskialarmsmogowy.pl

Tylko nieliczne miejscowości w Polsce nie mają tego problemu. Liczbę 35 dni nie przekroczyły w zeszłym roku m.in. Mrągowo (13 dni), Olsztyn (11 dni), Gdańsk (9 dni), Słupsk (6 dni), Sopot (3 dni) czy Białystok (2 dni).

Rakotwórcze gospodarstwa domowe

Pracownicy organizacji uwzględnili w swoim raporcie również rakotwórczy benzo(a)piren (BAP), czyli węglowodór aromatyczny powstający podczas spalania paliw stałych w niskich temperaturach. Jak podaje Polski Alarm Smogowy, jego głównym "producentem" w Polsce są gospodarstwa domowe, które używają pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno.

Stężenie BAP nie powinno przekraczać rocznie poziomu 1 µg/m3. Niestety ten jest w wielu polskich miejscowościach bardzo wysoki - najwyższy w Unii Europejskiej. 

"Rekordowe miasta przekraczają poziom tego rakotwórczego związku prawie 18-krotnie!" - informuje PAS.

Polski Alarm SmogowyPolski Alarm Smogowy www.polskialarmsmogowy.pl

Zaskoczeniem jest pojawienie się na liście Pomorza, które do tej pory uznawane było za czyste. Kościerzyna i Wejherowo przekroczyły normy o odpowiednio 1000 i 800 proc.

Niespodzianką może być też Warszawa, która znalazła się na drugim końcu rankingu, ze średniorocznym stężeniem BAP na poziomie 1,7 ng/m3. Tu przodują Suwałki i Białystok (1,1 ng/m3).

embed

Taksówkarze, którzy ratują życie. W Warszawie jest ich prawie 70

Więcej o:
Komentarze (36)
Smog: najbardziej zagrożone miasta. Lista najbardziej smogowych miast
Zaloguj się
 • Jan Kowalski

  Oceniono 23 razy 21

  A tymczasem w Sejmie dtskutowana jest właśnie ustawa o rynku mocy, ktora zagwarantuje nowe dopłaty do przemysłu węglowego na wiele lat. Na Barbórkę nie zdążyli, ale może prezent na Mikołajki bedzie....

 • Kasia Kowalska

  Oceniono 24 razy 16

  Gadają o smogu ,jak oczyścić miasta,a budują nowe kopalnie zamiast elektrowni atomowej.Wszyscy nasi zagraniczni sąsiedzi mają już atomówki a my jak te jaskółki co robią od wieków na drutach.Rząd się chwali nowoczesnością a nie wie,że przez te smogi w miastach ,miliony ludzi leży w szpitalach lub umierają na rak z powodu czadu,spowodowanego paleniem węgla i śmieci w piecach,tak jak za króla Świeczka.

 • junk92508

  Oceniono 31 razy 15

  To moze porownajmy Warszawe z Berlinem lub Sztoholmem?

  Mnie wcale nie cieszy ze w Krakowie maja jeszcze gorszy syf w powietrzu.

 • krzysiozboj

  Oceniono 13 razy 13

  Co do czystości w górach - przekłamanie i to ostre. Nad morzem prawie zawsze jest wiatr, do tego pewnie połowę czasu od morza, gdzie trucicieli brak. W górach miasta sa w dolinkach górskich i tam kumuluje się cały syf. "Czysto" jest tylko dlatego, że nie ma tam pomiarów, inaczej byłaby to czołówka listy, łącznie z miastami pobierającymi opłaty klimatyczne, np Zakopane czy Rabka.
  Widzę też sporo jazdy po samym węglu w odniesieniu do energetyki węglowej. Zwykłe nieuctwo i ignorancja w temacie. Duże elektrociepłownie poza CO2 już niewiele więcej wypuszczają, a tu mowa o pyłach zawieszonych. Natomiast mało kto zwraca uwagę na to, że domowe kopciuchy, których poza Polską już dawno zakazano w innych krajach, u nas dopiero teraz wchodzą na tapetę. Ale by na to zwrócić uwagę, to tzreba odrobinę wiedzy i nieco mniej trollowania.

 • justas32

  Oceniono 15 razy 13

  Nierentowne kopalnie powinno się natychmiast zamknąć ...

 • p406_737u

  Oceniono 9 razy 9

  Ranking trzeba jeszcze zweryfikować pod kątem rzetelności pomiarów: w Gliwicach punkt kontrolny znajduje się na zachodnim skraju miasta (ul. Mewy), na osiedlu ogrzewanym z ciepłowni miejskiej. W centrum emisja niska jest taka, że okien wieczorem nie da się otworzyć, ale prezydent Frankiewicz przeniósł punkt z ul. Lutyckiej, by poprawić pomiary. Zgodnie z zasadą Wałęsy: nie chcesz mieć gorączki, stłucz termometr.

 • socrates05600

  Oceniono 6 razy 6

  OK, poprosiłbym o szczere odpowiedzi (choć wiem, że może być o to ciężko) ;)
  Mam prototyp miernika smogu (PM2,5 i PM10). Łączy się z PC po USB i wyświetla pomiary liczbowe i w postaci wykresu w aplikacji napisanej przeze mnie i kolegę. Niestety mierniki wbudowane w oczyszczacze powietrza są przekłamane i działają ta timer. Istnieją prawdziwe, ale to wydatek na oczyszczacz ok. 3000 zł.
  Po podliczeniu kosztów byłby to najtańszy miernik na rynku, cena 360-390 PLN (pewne komponenty w $ stąd przedział).

  Czy wśród "komentatorów" byliby chętni na taki produkt?
  Pozdrawiam

 • awena508

  Oceniono 9 razy 5

  A dobra zmiana widzi przyszłość w węglu. Liczą, że im więcej nas wytrują - tym lepiej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX