Za bezcen sprzedał spadek znanemu "handlarzowi roszczeń". Potem popełnił samobójstwo

Śledczy ponownie przyjrzą się sprawie samobójstwa Mariusza R. Mężczyzna za symboliczną kwotę sprzedał Markowi M. spadek i prawa do nieruchomości w stolicy. Rok po podpisaniu umowy powiesił się - donosi "Rzeczpospolita".

46-letni Mariusz R. jesienią 2013 r. popełnił samobójstwo. Śledztwo umorzono, prokuratura wykluczyła udział "osób trzecich". Teraz jednak śledczy, bogatsi w wiedzę o reprywatyzacyjnej patologii, zbadają ponownie sprawę - donosi "Rzeczpospolita".

- Śledztwo toczy się w sprawie doprowadzenia namową lub udzielenia pomocy do targnięcia się na życie przez mężczyznę, któremu w przeszłości przysługiwały roszczenia do części nieruchomości nazywanej "Folwark Służewiec", tj. o czyn z art. 151 kodeksu karnego - poinformował "Rzeczpospolitą" Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Marek M. bierze wszystko

Mariusz R. odziedziczył po ojcu i babce spadek. Miał też wynikające z "dekretu Bieruta" prawa do wartej fortunę nieruchomości w Warszawie. Wszystkiego pozbył się na rzecz Marka M., zwanego "kolekcjonerem kamienic".

W 2011 r. Mariusz R. zobowiązał się, jak pisze "Rzeczpospolita", sprzedać swoją część spadku. W kolejnym roku sprzedał udziału i wszystkie pozostałe przysługujące mu prawa i roszczenia do nieruchomości Opoczyńska 4B i "Folwarku Służewiec".

Marek M. zapłacił mu za to półtora tysiąca złotych. Miał też dać sprzedającemu 100 tys. zł, ale śledczy uważają, że mogło wcale nie dojść do przekazania tych pieniędzy.

"Horror życiowy"

Bliscy Mariusza R., do których dotarła "Rzeczpospolita", twierdzą, że mężczyzna po zawarciu umowy dalej znajdował się w trudnej sytuacji finansowej. Utrzymywał się z dorywczych zająć, nie płacił alimentów, mieszkał u matki. Jego mieszkanie zostało zlicytowane przez komornika.

Od 2006 r. Mariusz R. cierpiał na zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Lekarzom mówił, że ma "horror życiowy". Śledczy sądzą, że Mariusz R. był chory i podatny na manipulację, co wykorzystał Marek M. Samo odszkodowanie za nieruchomość przy Opoczyńskiej 4B szacuje się na 7,2 mln zł.

Prokuratura Regionalna w Warszawie chce unieważnienia umów zawartych przez Mariusza R. W maju złożyła pozew do sądu, uzasadnia go tym, że sprzedający był "w stanie wyłączającym świadome oraz swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli".

Roszczenia za grosze

lipcu 2016 r. Marek M. został oskarżony w sprawie próby wyłudzenia prawa do zarządzania budynkiem na Pradze. Wykupował za symboliczne kwoty roszczenia do wielu budynków w Warszawie, m.in. przy ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała Jolanta Brzeska.

We wtorek komisja weryfikacyjna przesłuchuje m.in. Andrzeja Waltza, męża prezydent miasta, w sprawie reprywatyzacji kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

embed

Komisja ds. reprywatyzacji. Nagle Jaki przerywa przesłuchanie. "Katastrofa budowlana"

Więcej o:
Komentarze (104)
Reprywatyzacja w Warszawie. Sprzedał spadek "handlarzowi roszczeń". Za bezcen. Potem popełnił samobójstwo
Zaloguj się
 • artur74

  Oceniono 136 razy 72

  Można się zżymać na PiS, można nie cierpieć Jarka i jego bandy ale wychodzi na to, że gdyby nie "dobra zmiana", to proceder przejmowania roszczeń kwitłby nadal w najlepsze ...

 • baby1

  Oceniono 74 razy 54

  A wystarczyło w roku 1989 lub następnym jasno postawić sprawę, że żadnej reprywatyzacji w Warszawie nie będzie i nie byłoby problemu. Ale tu kościół chciał się obłowić więc nowe władze bały się to zrobić.

 • rafthetough

  Oceniono 78 razy 48

  Nareszcie się ktoś wziął za tych złodzieji! Ile tragedii ludzkich musiało się wydarzyć aby sprawa wyszła na światło dzienne. Nie rozumiem dlaczego ten gość Marek M. jeszcze nie siedzi??

 • jonia2012

  Oceniono 36 razy 36

  wychodzi na to ze pan Marek M to straszna menda, ktora policja powinna miec na muszce zeby do nowych "samobojstw" nie dopuscic

 • pollako

  Oceniono 33 razy 23

  Kiedy komisja w sprawie: Kościelnej Komisji Majątkowej która ukradła państwowe nieruchomości warte miliardy zł ?!

 • sparky6

  Oceniono 22 razy 16

  Ja bym wezwał wuja Waltzów i niech się tłumaczy jak to tam było. Kamienicznicy żyją długo, nawet 130 lat. #KomisjaWeryfikacyjna

 • sparky6

  Oceniono 13 razy 9

  Są wnioski o areszt dla urzędników. Zarzuty za reprywatyzację

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX