To już pewne. Lotnisko Fryderyka Chopina zostanie zamknięte. Znamy datę

Mikołaj Wild potwierdził, że otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza zamknięcie warszawskiego Lotniska Chopina dla ruchu cywilnego. Lotnisko zostanie zamknięte w 2027 roku.

- Uruchomienie Centralnego Portu Komunikacyjnego w Stanisławowie, w gminie Baranów, oznacza jednoczesne zamknięcie dla ruchu pasażerskiego stołecznego Lotnisko imienia Fryderyka Chopina - powiedział w rozmowie z TVP3 pełnomocnik rządu do budowy CPK Mikołaj Wild.

Co dalej z Lotniskiem Chopina?

Jak podaje TVP 3, lotnisko zostanie zamknięte w 2027 roku. Po wyłączeniu ruchu cywilnego mają tam lądować tylko czartery, samoloty transportowe i wojskowe. Centralny Port Lotniczy ma się stać lotniskiem bazowym dla PLL LOT. 

Jeszcze nie wiadomo, co dokładnie stanie się z terenem Okęcia. Pomysłów jest kilka: odsprzedaż deweloperom, wydzielenie części dla wojska czy teren szkoleniowy. 

Wild zapowiedział, że do 2021 będą trwać prace projektowe nad lotniskiem w Baranowie. Kolejne sześć lat to prace budowlane i przygotowanie do przeniesienia ruchu cywilnego z Lotniska.

To megalomania

Informacja o zamknięciu ruchu cywilnego na Lotnisku Chopina nie spodobała się mieszkańcom Warszawy. W rozmowie z Metrowarszawa.pl rzecznik miasta Bartosz Milczarczyk podkreślał, że lotnisko jest świetnie skomunikowane z miastem, prowadzi tam m.in. trasa Szybkiej Kolei Miejskiej. - Pomysł budowania kolejnego portu w bliskiej odległości od Warszawy, kiedy mamy właśnie rozbudowany port Okęciejest megalomanią - mówił.

Przekonywał, że nie ma zupełnie potrzeby budowania Centralnego Portu Lotniczego. 
- Mamy mniejsze lotnisko w Modlinie, które obsługuje linie czarterowe i mamy bardzo dobre lotnisko międzynarodowe - podkreśla Milczarczyk. Zdaniem ratusza, budowa CPK "nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego". - Są to pieniądze, które będą wydawane niepotrzebnie - skwitował rzecznik.

20 minut na lotnisko

Z kolei Mariusz Szpikowski, rzecznik PPL Lotniska im. Fryderyka Chopina przekonuje, że nowy port lotniczy w Stanisławowie będzie lepiej skomunikowany z dzielnicami Warszawy oraz z tymi miejscowościami, z których przyjeżdżają pasażerowie. 

Jak informuje TVP 3 mieszkańcy Warszawy nie mają o co się martwić. W planach jest budowa węzła kolejowego znacznie wykraczającego poza funkcję kolei lotniskowej. Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel przekonuje, że na CPL dotrzemy w ok. 20 minut. 

Coraz więcej pasażerów

Jak przypomina portalsamorzadowy.pl, stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów - to o 24 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie.

Wild: Lotniska Chopina zostanie wyłączone dla ruchu cywilnego

Co myślisz o likwidacji Lotniska Chopina? Napisz do nas na metrowarszawa@agora.pl lub wyślij prywatną wiadomość na Facebooku.

embed
Więcej o:
Komentarze (163)
To już pewne. Lotnisko Fryderyka Chopina zostanie zamknięte. Znamy datę
Zaloguj się
 • kl0ss

  Oceniono 152 razy 128

  Lotnisko Baranów. Już widzę te tablice na Lotnisku Kenediego w Nowym Jorku albo na Heathrow Londynie: BARANOW i walizy oznaczone kodem BRN. No cóż - nawa adekwatna do poziomu intelektualnego społeczeństwa.

 • elenem

  Oceniono 138 razy 124

  NIE ZAMKNĄ Lotniska Chopina. A to dlatego ze nowe lotnisko nie powstanie... zabraknie im kasy. Wiem. Spokojnie.

 • mrfreeze

  Oceniono 108 razy 98

  "Co by tu jeszcze spieprzyc, Panowie? Co by tu jeszcze?"

 • dzikowy

  Oceniono 84 razy 72

  A ponieważ PiS się nie cofa i do błędów nie przyznaje, to za dziesięć lat zamkniemy Okęcie... i kolejnych dwadzieścia będziemy dojeżdżać do Modlina i Radomia w oczekiwaniu na Barany.

 • kniazwitold

  Oceniono 75 razy 71

  Oczywiście to kompletny bullshit, nikt tego lotniska nie zamknie, nikt nie wybuduje żądnego "centralnego gów.no.portu" - owszem, ukradną i zmarnotrawią kilka miliardów, będzie za co ich sądzić, ale Lotnisko Chopina nadal będzie funkcjonować jeszcze dziesiątki lat...

  Mierzeję Wiślaną też mieli kopać pisowski eniedojdy :D

 • cynek2003

  Oceniono 75 razy 69

  Znając polskie realia, to będzie to roku 2037. Póki co mi to snu z powiek nie spędza....

 • dante_waw

  Oceniono 52 razy 52

  Zamkna na pewno... ale czy CPL bedzie wowczas gotowy....??? watpie... bedziemy latac z Radomia....

 • earthboundmisfit

  Oceniono 52 razy 48

  No jasne, z Okęcia ma latać tylko egzekutywa Komitety Centralnego Partii oraz szpiedzy Kremla, a suweren niech się buja gdzieś na prowincję.

  A może by tak na odwrót? Niech pisiole sami latają z Portu Lotniczego Baranów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX