Targówek wpadł na nietypowy pomysł, jak walczyć z dzikami. "Nasącza się gąbeczkę..."

Warszawski Targówek będzie zwalczał dziki, które podchodzą pod zabudowania. Ale nie bronią palną, tylko... preparatem, którego zapach przypomina odór ludzkiego potu i odstrasza zwierzęta.

3-metylowy kwas masłowy to broń, jaką urzędnicy z Targówka chcą odstraszyć zbliżające się do osiedli dziki. Substancja pachnie bowiem podobnie do ludzkiego potu, a to ma w założeniu odstraszać intruzów.

Jak podaje tvnwarszawa.pl, to Lasy Miejskie zasugerowały ratuszowi na Targówku takie rozwiązanie. Jak zapewnił rzecznik dzielnicy Rafał Lasota, preparat jest bezpieczny dla ludzi i dla zwierząt. - Nasącza się gąbeczkę, tę umieszcza na żerdziach półtorametrowej długości i rozstawia na osiedlu. Zwierzęta wyczuwają zapach i omijają blokowiska - powiedział tvnwarszawa.pl.

Nie dokarmiajmy dzików

Lasota dodaje, że celem jest, by zapobiec wchodzeniu dzików na osiedla i ciągi komunikacyjne. Jednocześnie apeluje, by nie dokarmiać tych zwierząt. Czy preparat będzie skuteczny - dowiemy się za kilka tygodni.

Niedawno wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na odstrzał 240 dzików. To odstrzał sanitarny, którego powodem ma być afrykański pomór świń. Tego jednak w Warszawie dotąd nie notowano. Pozwolenie ważne jest do 15 grudnia.

To my zapraszamy dziki do miasta

Skąd rosnąca liczba dzików w stolicy? - Nieużytki, pola rolne, lasy i inne podobne miejsca leżące w granicach Warszawy są naturalnym miejscem występowania tych zwierząt - mówił nam Piotr Mostowski, zastępca naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m.st. Warszawy. - Kiedyś dziki występowały tylko na obrzeżach Warszawy, ale z czasem bardzo dobrze się zaaklimatyzowały w miejskim ekosystemie - dodał.

Mostowski zaznaczał też, że to nasze zachowania zachęcają dziki do wypuszczania się coraz dalej od lasu. Dokarmianie ich, śmiecenie oraz pozostawianie jadalnych odpadów sprawia, że zwierzęta coraz chętniej poszukują jedzenia na terenie miasta. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

embed

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o:
Komentarze (73)
Targówek będzie walczył z dzikami za pomocą... zapachu ludzkiego potu
Zaloguj się
 • zdzichu_bhp

  Oceniono 65 razy 59

  Ten specjalny środek odstraszający dziki można codziennie poczuć w miejskiej komunikacji. I fakt - dzików tam nie ma!

 • kleopatra51

  Oceniono 83 razy 57

  najgorsze są dziki, zwane aktualnie rządem; jak je odstraszyć, żeby sobie poszły precz

 • swinton

  Oceniono 46 razy 28

  Nie dokarmiajmy dzików.
  Wystarczy ze stare baby i dziady zasmiecaja okolice by golebie i szczury mialy sie dobrze.

 • mozart-47

  Oceniono 33 razy 21

  A czym nasycić gąbeczkę, zeby pisiorstwo zatrzymało się dopiero na Białorusi?

 • vald

  Oceniono 21 razy 19

  "Jak zapewnił rzecznik dzielnicy Rafał Lasota, preparat jest bezpieczny dla ludzi i dla zwierząt."
  Nieprawda. W tramwajach i autobusach, często - zwłaszcza latem- powoduje odruch wymiotny, co może być powodem zachłyśnięcia,, utraty przytomności a nawet zgonu.

 • kocisia

  Oceniono 21 razy 19

  To prawda, zapach, a raczej smród nie umytego człowieka może odstraszyć każdego, kto ma zmysł powonienia.

 • olsztyniak79

  Oceniono 20 razy 18

  Ale co w tym nietypowego z tym zapachem? To przecież metoda stosowana od lat, również przy uprawach leśnych. A smród jest taki, że wolałbym już dziki.

 • jezierskiadam

  Oceniono 22 razy 16

  >>>
  Szyszkę posadzić.
  Po 25 latach lasy rozkwitną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX