Ile ton gruzu zostałoby po wyburzeniu Pałacu Kultury? On to policzył. "Wyobrażacie sobie te korki?"

Co jakiś czas powraca pomysł wyburzenia Pałacu Kultury i Nauki. Tym razem ideę odświeżył minister kultury. A my przypominamy tekst Radka Teklaka o tym, ile gruzu trzeba by było wywieźć po likwidacji budynku.

We wtorek Piotr Gliński powiedział RMF FM, że nie ma nic przeciwko wyburzeniu Pałacu Kultury i Nauki. Przyklasnął mu Radosław Sikorski, potem wicepremier Mateusz Morawiecki przyznał, że jest to jego marzenie od 40 lat. W czwartek zaś wiceszef MON Bartosz Kownacki stwierdził w Radiu Zet, że "wojskowi saperzy daliby sobie radę z wysadzeniem Pałacu Kultury. To fajne ćwiczenie, dobre szkolenie i fajny prezent na stulecie niepodległości".

Ile tego gruzu?

"Stwierdziłem, że przy pomocy prymitywnych metod i szeregu skandalicznych uproszczeń policzę chociaż, ile trzeba wywrotek, żeby sam gruz wywieźć" - pisał dwa lata temu na Facebooku Teklak.

Jak Teklak przeprowadzał swoje wyliczenia? Pałac bez iglicy ma 167 m wysokości. Teklak założył, że jest graniastosłupem prostym, o podstawie kwadratu. Podzielił liczbę 817 tys. (817 tys. m3 to objętość PKiN-u) przez 167 i wyszło mu 4 892 mkw. 

Bok podstawy według Teklaka ma z kolei w przybliżeniu 70 m. Policzył pole powierzchni. Wyszło mu 56 560 mkw. Założył, że w tak wysokim budynku ściany mają 1 m grubości. "Co daje nam (w przybliżeniu) 56 560 m3 gruzu" - pisze.

Teklak przeliczył następnie objętość gruzu na tony (założył, że będzie on betonowy). 1 m3 gruzu betonowego waży jego zdaniem przeciętnie 1,5-2 tony. Przyjął więc wagę 1,75 tony. Czyli cały ten gruz ważyłby ok. 98 980 000 kg lub 98 980 ton.

Jakich wywrotek potrzeba?

Następnie Teklak sprawdził różne wywrotki (ciężarówki przewożące gruz), ocenił, że rozpiętość ich pojemności waha się od 24 do 55 m3.

"W idealnie kulistym wszechświecie potrzebowalibyśmy 2 357 wywrotek najmniejszych (24 m3) albo 1 028 największych (55 m3). Oczywiście każdy, kto widział gruz po wyburzeniach, wie, że to są wartości nierealne, dlatego podejrzewam, że te liczby śmiało można by przemnożyć przez 5. A nawet bez mnożenia wygląda to imponująco" - ocenił.

Potem policzył, ile ciężarówek większych (takich, które mogłyby udźwignąć 15 ton) potrzeba by było do wywiezienia gruzu. Wyszło mu 6 599 sztuk. A 20-tonowych - 4 949.

"Wyobrażacie sobie te korki?"

Na końcu Teklak zaktualizował wyliczenia o podłogi na piętrach budynku. "Pięter Pałac ma 42, pole powierzchni podstawy znamy, jest to 4 892 m2" - wymienia. Pomnożył 4 892 przez liczbę pięter, otrzymał ekstra 205 473 m2 powierzchni. Przy założeniu, że podłogi mają pół metra grubości uzyskujemy zdaniem Teklaka dodatkową objętość 102 737 m3 gruzu.

"Razem z tym, co wydłubaliśmy ze ścian, dostaniemy 159 297 m3 gruzu. A w tonażu będzie to 278 768 922 kg, albo 278 769 ton. Ile to będzie wywrotek, potraficie policzyć już sami. Powiem wam tylko, że tych lżejszych będzie prawie 20 tys.. Wyobrażacie sobie te korki?" - podsumowuje.

embed

M. Morawiecki popiera zburzenie PKiN. "Chciałbym, żeby w tym miejscu powstało coś piękniejszego i ważniejszego"

Więcej o:
Komentarze (48)
Chcą zburzyć Pałac Kultury. To prawie 300 tys. ton gruzu. I tysiące wywrotek. "Wyobrażacie sobie te korki?"
Zaloguj się
 • wlodzimierz.il

  Oceniono 40 razy 24

  Kaczy taliban naśladuje islamistów burzących dawne dobra kultury materialnej w syryjskiej Palmirze.
  To najlepszy dowód, że mamy do czynienia z ludźmi opętanymi szaleńczą ideologią.
  Ci ludzie kwalifikują się do Tworek a nie na stanowiska rządowe.

 • takito.ataki

  Oceniono 23 razy 19

  Na początku lat 90-tych pracowałem w firmie, która instalowała okablowanie strukturalne sieci LAN w kilku pomieszczeniach PKiN. Jakie było nasze zdziwienie, gdy się okazało, ze nie jesteśmy w stanie przewiercić się przez ściany metrowej grubości. Wewnątrz ścian zatopiono w betonie stalowe płyty.

 • dupajasi0

  Oceniono 30 razy 16

  A po co ten gruz wywozić. Postawi się z niego 3.14 er do lny pomnik zimnego Lecha i będzie piknie. ;-) Choć zimnemu Lechowi to raczej powinno się stawiać pomniki z gówna. xD

 • mate29

  Oceniono 23 razy 15

  W Polsce jest dużo" budowli komunistycznych" !!
  Dlaczego burzyć tylko Pałac Kultury?
  Oto większe budowle minionego okresu: Nowa Huta,rafineria ropy w Płocku,"Azoty" w Puławach,rafineria w Gdańsku,Port Północny,KGHM,...

 • smarekdarek

  Oceniono 23 razy 15

  Już oligarchowie PiS zacierają rączki na myśl z przyszłych zysków z wyburzania PKiN i budowania mauzoleum Lecha/Jarosława.
  miloszisdeadrecords.bandcamp.com/track/s-owo-i-przesi-kliwo

 • petrrr1

  Oceniono 21 razy 13

  Ciekawe że bardzo często słyszę jak się turystom z całego świata ta budowla podoba

 • rave8

  Oceniono 10 razy 10

  Zburzyć, zaorać, posadzić kartofle, rzeżuchę, topinambur, rukolę. Hipsteriada nie będzie głodna przynajmniej.

 • cracovian

  Oceniono 17 razy 9

  Na dwa pomniki braci, żony, kota i może nawet papieża spokojnie wystarczy. Usypać ładne wzgórze i naprawdę będzie gdzie wypoczywać na łonie natury i świeżym powietrzu. Cała Polska mogłaby budować!

 • zj1

  Oceniono 11 razy 7

  Ile gruzów zostanie w Polsce po rządach matołów nie głupoty której ci durnie nie wymyślą,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX