Bartek z zespołem Aspergera bohaterem światowych mediów. "Wierzę, że wyjdę na ludzi"

Arabska Al-Dżazira zainteresowała się autystycznym Bartkiem, pracownikiem kawiarni na warszawskiej Ochocie. 28-latek walczy ze stereotypami na temat osób z autyzmem. - Nigdy nie uważałem się za osobę chorą - zaznacza.

Bartek Jakubowski pracuje w klubokawiarni na Ochocie. Nie było w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że 28-latek ma zespół Aspergera. Materiał o mężczyźnie pokazała kilka dni temu Al-Dżazira.

Klubokawiarnia Życie jest fajne przy ul. Grójeckiej zatrudnia dorosłe osoby z autyzmem. Otwarto ją w marcu 2016 r. Niedawno było o niej głośno, kiedy ktoś na jej witrynie wymazał napis "WON".

"Bardzo rozumiem, co się do mnie mówi"

- Nigdy nie uważałem się za osobę chorą - mówi Bartek w materiale Marty Kasztelan. Mężczyznę oburza, gdy media właśnie tak przedstawiają osoby dotknięte autyzmem. U Bartka zdiagnozowano go, gdy miał dwa lata. Kiedy miał 16, dowiedział się, że cierpi na zespół Aspergera, który mieści się w spektrum autyzmu. - Do piątego roku życia nic nie mówiłem, mszczę się za ten okres - żartuje.

I faktycznie, mężczyzna mówi niemal bez przerwy. Podważając tym samym stereotypy na temat osób z zespołem Aspergera. - To osoba, z którą raczej nie pogadasz normalnie, co gorsza nie rozumie, co się do niej mówi. Ja na pewno mogę temu zaprzeczyć, bo oczywiście na ogół rozumiem i to nawet bardzo rozumiem, co się do mnie mówi - podkreśla Bartek.

"Tu jest normalna praca"

W 2016 r. Bartek zaczął pracować w Życie jest fajne. Wcześniej był w zakładzie pracy chronionej. - Czuję, że nie pracuję już w zakładzie dla umysłowo chorych. Ja tego nie umiem nazwać pracą - mówi o dawnym zajęciu.

- Tu jest normalna praca, tu nie ma taryfy ulgowej - dodaje o klubokawiarni. Do jego obowiązków należy przygotowywanie kawy, sprzątanie, obsługa klientów i przyjmowanie zamówień. Ale musi także chodzić na terapię i cotygodniowe odprawy ze współpracownikami, których woli nazywać przyjaciółmi.

Co najmniej 30 tys. osób z autyzmem w Polsce

Ma marzenie, by zostać reporterem. Sprzeciw wobec wizerunku osób z autyzmem w mediach pchnął go do zrobienia filmu dokumentalnego o kolegach z pracy. W październiku zeszłego roku jego "A jak człowiek" dostał nagrodę Grand Prix OutFilm Festiwalu, konkursu dla osób ze spektrum autyzmu.

Jak pisze Al-Dżazira, 30 tys. Polaków może mieć autyzm. Ale ta wartość może być wyższa - w Polsce nie było na ten temat badań, liczba ta szacowana jest na podstawie analiz w sąsiednich krajach.

Takie dane potwierdza fundacja Synapsis. W UE 0,6 proc. populacji dotknięte jest autyzmem (to ok. 5 milionów osób). W USA z autyzmem rodzi się jedno dziecko na 166.

- Takie osoby jak ja mają teoretycznie nieco trudniej. Ale wierzę, że wyjdę na ludzi, jestem prawie tego pewien. Póki co wolę mieć nadzieję - kończy.

Dr Joanna Ławicka, osoba z aspergerem: Jeśli ktoś nazywa nas szaleńcami, to nie rozumie problemu albo kieruje się złą wolą

embed

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o:
Komentarze (18)
Bartek z zespołem Aspergera bohaterem światowych mediów. "Wierzę, że wyjdę na ludzi"
Zaloguj się
 • patatajson

  Oceniono 24 razy 24

  Ale o co kaman? Jest bohaterem, bo... Jakiś wstęp jest, nawet rozwinięcie i nagle... koniec artykułu.

 • elika77

  Oceniono 16 razy 16

  Że bohater, nie rozumiem.
  Sama żyję z aspergerem i nie uważam że życie jest bohaterskie. Można i trzeba się uczyć życia wśród ludzi. Czasem wychodzi, a czasem nie. To wychodzenie ze skorupy która jest wokół mnie. Uczę się na własnych błędach.
  Bohaterstwem tego bym nie nazwała. To tylko nauka.

 • lewaczka_z_fejsbuczka

  Oceniono 12 razy 4

  Byłoby bardzo fajnie, gdyby dziennikarstwo było precyzyjne. Proszę sobie sprawdzić kryteria dotyczące diagnozy autyzmu i Zespołu Aspergera. Osoba, która NIE MÓWIŁA (wcale) do piątego roku życia nie ma Zespołu Aspergera, tylko autyzm. Wysokofunkconujący (w tym wypadku), ale autyzm. A to jest istotna różnica.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 2

  "W USA z autyzmem rodzi się jedno dziecko na 166."

  To jakaś ściema, nikt się nie rodzi z autyzmem. Wszystko wina szczepionek i małej wiary w Chytruska...

 • 66tekla

  Oceniono 2 razy 0

  Hm,już po raz któryś spotkałam się w necie z pogardą osoby niepełnosprawnej do osób niepełnosprawnych.Parę osób niepełnosprawnych(w tym osoba znana w necie)otwarcie pisały,że nie potrzebują kalek jako partnerów życiowych.Dzisiaj czytam ,że pan Bartek,nie całkiem sprawny przez zaburzenie w szczery dla siebie sposób mówi" Czuję, że nie pracuję już w zakładzie dla umysłowo chorych. Ja tego nie umiem nazwać pracą - mówi o dawnym zajęciu.
  "- Tu jest normalna praca, tu nie ma taryfy ulgowej"
  A dziwimy się,ze pełnosprawni na ciele i umyśle często nie szanują niepełnosprawnych jak sami niepełnosprawni gardzą niepełnosprawnymi.
  panie Bartku,więcej pokory,bo niestety ale pan mimo,że wykonuje w miarę normalną pracę to jednak ma pan niesamowitą taryfę ulgową której po prostu pan nie odczuwa.

 • kalowiec

  Oceniono 1 raz -1

  chyba Al Jazeera...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX