Burzą zabytkową fabrykę na Powiślu. Mieszkańcy alarmują i publikują zdjęcia

Mieszkańcy alarmują, że na Powiślu rozpoczęła się rozbiórka elektrociepłowni z 1904 r. Martwią się, że niszczone są zabytkowe elementy budynku.

Aktywista Jan Śpiewak umieścił na Facebooku zdjęcie burzonej elektrowni na Powiślu wraz z komentarzem: Co tu się dzieje? Za prace rozbiórkowe odpowiedzialna jest firma White Star Real Estate, która planuje stworzyć tam kompleks biurowo-mieszkalno-usługowy.

Prace remontowe wzbudziły silne emocje również w innych mieszkańcach Warszawy. Magda, mieszkankaPowiśla, już 3 listopada za pośrednictwem Facebooka kierowała zapytanie do Stołecznego Konserwatora Zabytków, Michała Krasuckiego, czy remont przebiega tak, jak powinien.

Elementy nie są zabytkowe

Michał Krasucki w rozmowie z metrowarszawa.pl przekonuje, że wszystko idzie zgodnie z planem, a burzona jest nie zabytkowy element elektrociepłowni, ale jej część nie wpisana do rejestru zabytków. - To ściana północna, dobudowana po wojnie, w 1945 r. Zwykła murarska, wtórna, powojenna dobudowa. Złej jakości i zupełnie bez wartości architektonicznych. I tę część inwestor może wyburzyć - informuje. 

Jednocześnie Krasucki zaznacza, że od 1 listopada stołeczny konserwator już nie sprawuje kontroli nad budową. - Nasz konstruktor sprawował nad nią pieczę do 31 października, codziennie. Na mocy decyzji wojewody z lipca tego roku kontrolę będzie teraz sprawował wojewódzki konserwator zabytków. O wszystkich ustaleniach i decyzjach w związku z tą rozbiórką go poinformowaliśmy. Teraz on powinien kontrolować te prace - dodaje. 

Czytaj więcej na ten temat: Warszawskie zabytki w rękach PiS. Stołeczny Konserwator traci kompetencje

25 maja wmurowano kamień węgielny pod budowę kompleksu. Ale prace na terenie dawnej fabryki prądu rozpoczęły się już wcześniej. Blisko skrzyżowania Dobrej z Zajęczą, stoi już ukończony żelbetowy szkielet biurowca o siedmiu kondygnacjach. Kilka dni temu rozpoczął się kolejny etap remontu.

Butiki, knajpy, biura

White Star Real Estate chce tu stworzyć wielofunkcyjny kompleks otwarty na miasto. Projekt nowych budynków i adaptacji zabytkowych przygotowała pracownia APA Wojciechowski Architekci.

Powstaną tu trzy budynki klasy A o łącznej powierzchni 23 tys. m kw. Od strony ulicy Leszczyńskiej, w miejscu rozebranej niedawno trzeciej kotłowni (nie była w rejestrze zabytków) zaplanowano budynek mieszkalny z 71 apartamentami na wynajem i dwupoziomowym podziemnym garażem. Pierzeję wzdłuż Wybrzeża Kościuszkowskiego uzupełni butikowy hotel z ok. 150 pokojami.

Oprócz budynków inwestor planuje stworzyć miejsca, gdzie regularnie odbywać się będą koncerty, pokazy artystyczne, animacje oraz wystawy. Jednocześnie będzie się mogło tutaj bawić ok. 1,5 tys. osób. W budynkach znajdzie się też miejsce dla 40 restauracji, barów i kawiarni.

Część gastronomiczna zajmie 5 tys. m kw. Poza tym lokale znajdą się też na dwóch placach przy historycznej zabudowie. Jak pisze portal Propertynews.pl, obiekt nie będzie klimatem przypominał typowego centrum handlowego. Raczej europejskie "high street", gdzie zakupy robi się bez pośpiechu, są one formą rekreacji.
 
Elektrociepłownia została uruchomiona w 1904 r. Działała również w czasie Powstania Warszawskiego. Wówczas zaopatrywała w prąd szpitale, drukarnie i warsztaty. Zamknięto ją na początku lat 90. XX wieku.

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

embed
Więcej o:
Komentarze (26)
Elektrociepłownia Powiśle. Mieszkańcy alarmują: czy remont przebiega tak, jak trzeba?
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 10

  Za elektrociepłownię Powiśle, to się powinno pokazowo parę osób powiesić PUBLICZNIE za jaja, bo był to wymarzony obiekt do urządzenia Muzeum Techniki, które z dzisiejszym Centrum Kopernik i powiększone o tereny przedwojennej Fabryki Cukierków „Fuchs” przy ulicy Topiel, stworzyły by jedyny taki w Europie obiekt. Smaczku dodaje fakt, że do samego końca działania elektrowni, czyli do początku lat 90-tych pracowały w niej dwie ocalałe z wojennej pożogi turbiny i generatory Brown Boveri z 1904 roku.

  Niestety WSZYSTKO w majestacie prawa albo poszło na złom, albo zostało przez „nowego inwestora” wywiezione za granicę, bo paru znajdujących się blisko żłoba dupków, zachłysnęło się kapitalizmem…

 • miaukota

  Oceniono 17 razy 7

  "Fabryka prądu" Genialne ! To chyba jakaś kombinacja z języka niemieckiego ? Ja ?

 • matamzimu

  Oceniono 6 razy 6

  chyba wg pana kierownika północna ściana to bardzo rozległe i mgliste określenie. przecież, choć zakręca na południe to nadal jest to ta sama ściana - północna

 • ted1

  Oceniono 7 razy 5

  To co najcenniejsze, najb. charakterystyczne i najciekawsze - czyli urządzenia i kominy rozebrano w majestacie przyzwolenia konserwatora zabytków. To resztę teraz jak najbardziej można rozebrać jako nieciekawą i bezwartościową.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 5 razy 3

  fajne będą te "apartamenty" nad restauracjami. cisza, spokój, odpoczynek.
  chyba, że od razu wykupi je jakiś burdel.

 • goooral

  Oceniono 10 razy 2

  "wszystko idzie zgodnie z planem, a burzona jest nie zabytkowy element elektrociepłowni, ale jej część nie wpisana do rejestru zabytków. - To ściana północna, dobudowana po wojnie, w 1945 r. Zwykła murarska, wtórna, powojenna dobudowa. Złej jakości i zupełnie bez wartości architektonicznych" - A to że przy okazji zwali się reszta...

 • adasiawielbiciel

  Oceniono 6 razy 2

  Reklama dźwignią handlu.

 • Pawel P Bromann

  Oceniono 5 razy 1

  Golym okiem widac dobudowke z cegly gorzej jakosci etc. Skad ten alarm ?

  Swoja droga widac do jakiego stanu doprowadzono ten budynek...
  Wiele budynkow przemyslowych w UK z ery wiktorianskiej, to perelki architektoniczne, ktorych nie obrzuca sie tynkiem, nie maluje etc.

 • tenare

  Oceniono 5 razy 1

  Dlatego potrzebny jest zakaz handlu we wszystkie niedziele, żeby im się to centrum handlowe usrało.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX