IPN chce wyrzucić Bieruta i Marchlewskiego z Powązek. "Jaruzelski jest mniejszym problemem"

Szef IPN Jarosław Szarek stwierdził, że spoczywające na Powązkach "osoby, które wspierały komunistyczny reżim, nie zasługują na uhonorowanie w wolnej Polsce". Nie zdradził jednak, jak miałyby przebiegać ewentualne ekshumacje.

- Za rok będziemy obchodzić stulecie odzyskania niepodległości. A za dwa lata - 15 sierpnia roku 1920. Nie wyobrażam sobie, by w tym samym czasie na Cmentarzu Powązkowskim istniało mauzoleum Juliana Marchlewskiego i Bolesława Bieruta - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek w "O co chodzi" w TVP Info.

Informacje o tym, że IPN zamierza usunąć grobowce premiera PRL i działacza komunistycznego pojawiły się kilka miesięcy temu. W sierpniu zapytaliśmy o to Instytut, wtedy jednak dowiedzieliśmy się, że w sprawie "nie ma oficjalnego stanowiska".

"Nie zasługują na uhonorowanie w wolnej Polsce"

Jak dodawał teraz Szarek, "osoby, które wspierały komunistyczny reżim w czasach dwudziestolecia międzywojennego i po II wojnie światowej, nie zasługują na uhonorowanie w wolnej Polsce".

Prowadzący spytał prezesa o miejsce pochówku generała Jaruzelskiego. - Wojciech Jaruzelski w tym momencie jest mniejszym problemem, bo on ma skromny grób - odparł Szarek. Szef IPN nie zdradził jednak szczegółów, jak miałyby wyglądać ewentualne ekshumacje Bieruta czy Marchlewskiego i przeniesienie szczątek na inne cmentarze.

"Realizator polityki uzależniania od ZSRR i sowietyzacji Polski"

Bolesław Bierut (1892-1956) był działaczem komunistycznym, politykiem, w latach 1947-52 prezydentem RP, potem premierem PRL oraz I sekretarzem KC PZPR. Jak podaje Encyklopedia PWN, Bierut to "realizator polityki uzależniania od ZSRR i sowietyzacji Polski, odpowiedzialny za stosowanie zorganizowanej przemocy w celu sterroryzowania społeczeństwa".

Julian Marchlewski (1866-1925) był działaczem socjalistycznym i komunistycznym, współtwórcą Międzynarodówki Komunistycznej (Komintern), przewodniczącym utworzonego przez bolszewików Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polski (Polrewkom), publicystą i wydawcą.

Wojciech Jaruzelski (1924-2014) był przewodniczącym Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON), w 1981 r. podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. W 1988-89 brał udział w negocjacjach Okrągłego Stołu. Współoskarżony w procesie o zabójstwo robotników w grudniu 1970.

embed

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o:
Komentarze (204)
IPN chce wyrzucić Bieruta i Marchlewskiego z Powązek. "Jaruzelski jest mniejszym problemem"
Zaloguj się
 • fernando51

  Oceniono 191 razy 153

  Przyjdzie taki moment, że Polacy będą burzyć pomniki L. Kaczyńskiego. Wystarczy, że obecni decydenci pokażą jak można bezcześcić groby ludzi, którzy już dawno zmarli. Okazywanie braku szacunku zmarłym jest z ludzkiego i chrześcijańskiego punktu widzenia najbardziej ohydnym przejawem zezwierzęcenia, gdyż zmarli nie mogą się bronić.

 • dust-on-the-wind

  Oceniono 142 razy 116

  wyrzucajcie, wyrzucajcie...a niedługo Kaczyńscy WYFRUNĄ z Wawelu . Wawel do miejsce dla królów i ludzi godnych a nie byle czego.

 • jezierskiadam

  Oceniono 82 razy 72

  Zaraz po odsunięciu od władzy PiS posprzątamy na Wawelu.

 • aronia0

  Oceniono 77 razy 71

  najbardziej obrzydliwa rzecza jest bezczeszczenie grobow ludzi - niealeznie od tego, czy nam sie ci ludzie podobali czy tez nie. Dno.

 • zdzich02

  Oceniono 89 razy 69

  Podobno w miejscu grobu Bieruta ma stanąć przyszły grobowiec Jarka Krótkiego.

 • apm1947

  Oceniono 88 razy 68

  Szarek to prawdziwy miłosierny chrześcijanin. Jaruzelskiego nie wyrzuci ,bo ma mały nagrobek.
  Ludzie ! ratunku, czy jest tu gdzieś psychiatra???
  Pan Bóg jak kogoś chce ukarać to mu odbiera rozum .Szarek to kliniczny dowód na istnienie Pana Boga , który tak właśnie karze .

 • apm1947

  Oceniono 79 razy 67

  W pierwszej kolejności należy wyrzucić Lecha Kaczyńskiego z Wawelu. Wawel to nie jest miejsce dla takiej miernoty

 • wojvimat

  Oceniono 70 razy 64

  niech odczepią się od cmentarzy i niech nie fałszują historii bo oni też zostaną rozliczeni hieny cmentarne i kłamcy pasożyty tłukące wielkie pieniądze kosztem reszty narodu

 • piotr_dzierzawski_g_plus

  Oceniono 69 razy 63

  wiec nie o to co robili chodzi a o wielkosc pomnika? bo Jaruzelski ma skromny grob to moze zostac a inni nie? logika iscie pisuarowa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX