Jak będzie wyglądał plac Centralny? Znamy pięć najlepszych koncepcji

Poznaliśmy pięć prac finałowych w konkursie na koncepcję części pl. Defilad między głównym wejściem do Pałacu Kultury a ul. Marszałkowską. Teraz - konsultacje społeczne do 29 listopada.

W poniedziałek w samo południe ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną centralnej części pl. Defilad - między wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki a Marszałkowską.

Wyłoniono pięć finałowych propozycji. Projekty były oceniane pod względem programowym, przestrzennym, funkcjonalnym i architektonicznym. Autorzy najlepszych prac zostaną zaproszeni do negocjacji, a zwycięski projekt poznamy w pierwszym kwartale 2018 r. 

Konkurs na wykonanie koncepcji placu Centralnego został ogłoszony 3 lipca. Jego celem jest wybór najlepszych pod względem programowym, przestrzennym, funkcjonalnym i architektonicznym koncepcji przestrzeni publicznej placu Centralnego. Ten ma powstać z części pl. Defilad położonej przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki a ul. Marszałkowską.

Konsultacje do 29 listopada

Oceny prac dokonał sąd konkursowy w składzie m.in.: Marlena Happach – architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, przewodnicząca sądu konkursowego; Paweł Barański – p.o. dyrektora Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, Michał Krasucki – dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, Ewa Malinowska-Grupińska – przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Joanna Mytkowska – dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Michał Olszewski – zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Marek Piwowarski – dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, Bogna Świątkowska – prezes Zarządu Fundacji Bęc Zmiana, Leszek Wiśniewski – architekt, przedstawiciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Wybór najlepszej pracowni, która opracuje projekt realizacyjny placu poprzedzą konsultacje społeczne, które potrwają od 6 do 29 listopada. Zostanie zorganizowana również wystawa prac konkursowych, odbędą się liczne warsztaty i dyżury konsultacyjne.

embed
Więcej o:
Komentarze (81)
Jak będzie wyglądał plac Centralny? Znamy pięć najlepszych koncepcji
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 49 razy 39

  Kurde, a mogli 30 lat temu zrobić nieckę, wlać wodę a dookoła posadzić drzewa - i byśmy mieli swój Park Centralny z jeziorem, obrośnięty dość STARYMI już drzewami... była nawet taka koncepcja... oczywiście nie wyszło, więc teraz będziemy się pieprzyć z kolejnymi koncepcjami koncepcji przez kolejne 30 lat?

 • mat.31

  Oceniono 42 razy 30

  Wszystkie te projekty nadaja sie do kosza. Na każdym kupa betonu i czasem kilka drzewek. Nie licząc tego, gdzie posiano po prostu trawę. Bez żadnej wizji to wszystko...

 • tesia44

  Oceniono 34 razy 26

  taaa... przypomina to trochę rzekomą zasadę Forda [możesz mieć samochód w każdym kolorze, poode warunkiem, że czarny ;)]; urzędasy wybrali 5 wybetonowanych placków, a człowiek może sobie wybrać jeden z nich [podobnie wybetonowanych]. I do czego to ma zachęcać? bo na pewno nie do przebywania w takiej betonowej pustyni :(

 • lubiedobrze

  Oceniono 33 razy 17

  A trybuna dla członków Jedynej Słusznej Partii i Mauzoleum Zimnego Brata? A pietrzakowski Łuk Triumfalny?
  Będą zmiany.

 • macwies

  Oceniono 25 razy 15

  Historia zna już jeden Plac Centralny (Nowa Huta) na którym stał pomnik "wielkiego człowieka".
  Czyżby powtórka z historii?

 • kinlej

  Oceniono 22 razy 14

  Znając życie zrobią Pasaż Wiecha bis i będzie jeszcze bardziej nieludzko niż teraz.

 • xsawer

  Oceniono 30 razy 14

  Przyjdzie Jaki i postawi pomnik Zimnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX