Tak będą wyglądały pomniki smoleńskie na Krakowskim Przedmieściu. Jeśli tam staną

Komitet Społeczny Budowy Pomników: Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej ogłosił wyniki konkursu na pomniki. Planowana lokalizacja - Krakowskie Przedmieście. Tam nie chce ich jednak miasto.

W piątek zaprezentowano projekty pomników Lecha Kaczyńskiego i pomnika smoleńskiego, które mają stanąć przy Krakowskim Przedmieściu. Nie wiadomo jednak, czy tak będzie - nie zgadza się na to Rada Warszawy.

Pomnik prezydenta ma przedstawiać Kaczyńskiego, który ma "wychodzić" z prostokątnych ścian. Pomnik smoleński przyjmie formy piramidy, przypominającej statecznik, z wypisanymi nazwiskami ofiar katastrofy.

Brak nagrody, wyróżnienie

Komitet Społeczny Budowy Pomników: Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej nie przyznał nagrody za pomnik prezydenta, a jedynie wyróżnienie.

Zdaniem Sądu na wyróżnienie zasługuje praca oznaczona kodem 162711, autorstwa Stanisława Szwechowicza i Jana Raniszewskiego. Pozostałym pracom II etapu, Sąd Konkursowy postanowił przyznać zwrot kosztów poniesionych podczas ich przygotowania

- czytamy na stronie KSBPŚPRPLKoOTS. Jeżeli chodzi o pomnik smoleński, sąd przyznał nagrodę projektowi Jerzego Kaliny. Były także dwie III nagrody i trzy wyróżnienia.

Gdzie staną pomniki?

Pomnik prezydenta, jak mówił jego brat Jarosław Kaczyński, miałby stanąć na osi ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza, na terenie, gdzie obecnie mieści się parking między Hotelem Europejskim a Garnizonem Warszawa.

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej zaś prezes PiS chciałby umiejscowić u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej, na terenie skweru księdza Jana Twardowskiego.

Rada Warszawy się nie zgadza

Jak jednak przypomina "Gazeta Stołeczna", na takie usytuowanie pomników nie zgadza się Rada Warszawy. Tereny są własnością miasta, więc jej zgoda jest tu wymagana. Wiceprezydent Michał Olszewski odmówił jednak uruchomienia procedury podjęcia przez Radę uchwały o ulokowaniu pomników przy Krakowskim Przedmieściu.

Jak mówił Olszewski, wciąż bowiem obowiązuje uchwała o ulokowania pomnika nieco dalej, u zbiegu Focha i Trębackiej. Pomysł ustawienia monumentów na Krakowskim Przedmieściu krytykuje także stołeczny konserwator zabytków.

embed

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o:
Komentarze (28)
Tak będą wyglądały pomnik Lecha Kaczyńskiego i smoleński na Krakowskim Przedmieściu. Jeśli tam staną
Zaloguj się
 • starczypl

  Oceniono 24 razy 24

  wg mnie postoją max 2 lub 6 lat. potem się je zburzy. po wyborach znaczy. do tego czasu psy i lumpy będą miały gdzie szcz... i sr....

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 18 razy 16

  "Komitet Społeczny Budowy Pomników: Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej ogłosił wyniki konkursu na pomniki. Chcą je postawić na Krakowskim Przedmieściu."

  Ci ludzie wystawiają się na pośmiewisko.
  Lech Kaczyński przenikający przez ściany?
  To konkurs pensjonariuszy Tworek.

 • dziadwawelski

  Oceniono 10 razy 10

  W Krakowie mamy wolny cokół po Koniewie więc jak w mordę strzelił to doble lokum dla tego smoleńskiego pijaczyny. I kiedy przeminie ten czas błazenady ściągniemy starego pierdołę profesora smoleńskiego jak kiedyś sowieckiego marszałka ;-)))) Spieprzajcie dziady !!

 • cah50

  Oceniono 10 razy 10

  Stoit statuja ruka padniata a w miestie ch..a wisit granata !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • zdziwiony6

  Oceniono 9 razy 9

  Pomnik Dzierżyńskiego też kiedyś stał w prestiżowym miejscu Warszawy. Już go nie ma...

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 11 razy 9

  Nowy pomnik krwawego syfilika lenina w Polsce bedzie ?
  Znow go obalimy i na smietniku wyladuje jak inne leninki ...Tfujjjj

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX