Przerażające odkrycie. Podczas budowy drogi znaleźli szczątki 3000 osób

W trakcie robót przy rozbudowie krajowej ósemki odkryto ludzkie szczątki. Kości ok. 3000 osób prawdopodobnie pochodzą z cmentarza przykościelnego funkcjonującego od XVII do XIX wieku. O znalezisku informuje GDDKiA.

Szczątki 3000 osób odkrył nadzór archeologiczny podczas robót budowlanych przy rozbudowie drogi krajowej nr 8 - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Znaleziska dokonano na posesji kościoła pw. Św. Klemensa w Nadarzynie. Według wstępnych założeń, znajdował się tu fragment cmentarza przykościelnego funkcjonujący od XVII do początku XIX wieku.

Groby i skupiska kości

Szkielety, kości i ich fragmenty znajdowane były w pojedynczych grobach, jak również w skupiskach bezładnie złożonych kości. Jak podaje GDDKiA, w związku z kilkoma fazami użytkowania cmentarza, wiele grobów było wkopywanych we wcześniejsze.

Na miejsce wezwano Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który nakazał inwestorowi  - warszawskiemu oddziałowi GDDKiA - przeprowadzenie w tym miejscu archeologicznych badań wykopaliskowych z ekshumacją oraz pochówek znalezionych szczątków.

Szczątki w specjalnych skrzyniach

Takie badania wykonano od lipca do września pod nadzorem konserwatora, Narodowego Instytutu Dziedzictwa i inwestora. Eksploracje i ekshumacje prowadzone były przy stałej obecności archeologów i antropologów.

Wydobyte szczątki ludzkie po oczyszczeniu i zbadaniu układano w specjalnie przygotowanych skrzyniach i przechowywano w chłodni miejscowego zakładu pogrzebowego.

Medaliki, portrety, monety...

Podczas badań znaleziono również liczne elementy wyposażenia grobowego. Między innymi kilkadziesiąt monet, koraliki z naszyjników i kolii, obrączkę, klucz, fragmenty tkanin obiciowych z trumien, dewocjonalia w postaci medalików z wizerunkiem Matki Boskiej, a także kilka niewielkich portretów trumiennych na blasze.

Wszystkie szczątki ludzkie, dzięki przychylności proboszcza parafii pw. Św. Klemensa, księdza kanonika Andrzeja Wieczorka, zostały przeniesione i pochowane po nabożeństwie żałobnym w kaplicy na cmentarzu parafialnym w Nadarzynie 22 września.

embed

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o:
Komentarze (95)
Przerażające odkrycie. Podczas budowy drogi pod Nadarzynem znaleźli szczątki 3000 osób
Zaloguj się
 • america_n_beauty

  Oceniono 116 razy 94

  "Wszystkie szczątki ludzkie, dzięki przychylności proboszcza parafii pw. Św. Klemensa, księdza kanonika Andrzeja Wieczorka, zostały przeniesione i pochowane " - a co by było gdyby ksiądz kanonik nie był przychylny? dobry z niego wuj...

 • sztucznypolak

  Oceniono 77 razy 69

  Co w tym przerazajacego?
  Dlaczego kilkusetletnie kosci przechowywano w chlodni?

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 56 razy 52

  Właściciele tych czaszek pewnie nie przypuszczali, że za kilkaset lat ktoś będzie je oglądał na smartfonie 400 km dalej, na nocnej zmianie w biurowcu naszpikowanym komputerami.

 • ixi77

  Oceniono 75 razy 47

  "Dzięki uprzejmości proboszcza" No, łaskawca!
  Czy to nie jego psi obowiązek, żeby pochować te kości. W końcu na 100% pogrzeby były już opłacone. Bez opłaty na pewno leżeliby pod płotem

 • cezar85

  Oceniono 52 razy 30

  rodzisz się czy umierasz

  haracz kościołowi się należy

 • yosemitesam

  Oceniono 24 razy 24

  A co w tym przerażającego, że odkopali jakiś zapomniany cmentarz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX