31 mln zł za działkę przy Pałacu Kultury. Zarzuty dla "najbogatszej urzędniczki w Polsce"

31 mln zł - tyle mieli oferować podejrzani za naruszenie prawa przy reprywatyzacji działek przy pl. Defilad 1 (dawna Chmielna 70) i ul. Karowej 14/15. Prokuratura postawiła zarzuty pięciu osobom, w tym b. wicedyrektorowi BGN.

Prokuratura Regionalna w Warszawie postawiła zarzuty osobom zamieszanym w dziką reprywatyzację, m.in. działki pod dawnym adresem Chmielna 70, tuż przy Pałacu Kultury i Nauki. Informację podał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Zarzuty korupcyjne przedstawiono byłemu zastępcy dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakubowi R., jego matce adwokat Alinie D., byłej urzędniczce ministerstwa sprawiedliwości Marzenie K., biznesmenowi skupującemu roszczenia do warszawskich nieruchomości Januszowi P. (współpracował z warszawskim adwokatem podejrzanym Robertem N. - bratem Marzeny K.) oraz znanemu warszawskiemu adwokatowi i byłemu dziekanowi Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Grzegorzowi M.

Łapówki za wydanie decyzji

Zarzuty związane są z przyjęciem oraz wręczeniem korzyści majątkowej znacznej wartości - nie mniej niż 31 mln 410 tys. zł oraz obietnicę korzyści majątkowej znacznej wartości w kwocie 2 mln 500 tys. zł. Korzyści te zostały i miały zostać wręczone w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa.

Naruszenie polegało na wydaniu dwóch decyzji administracyjnych dotyczących ustanowienia na 99 lat prawa użytkowania wieczystego do niezabudowanego gruntu położonego w Warszawie przy placu Defilad 1 (dawna Chmielna 70) oraz przy ul. Karowej 14/15, pomimo braku podstaw prawnych podjęcia takich decyzji.

"Najbogatsza urzędniczka w Polsce"

Niektórzy z podejrzanych zostali doprowadzeni do prokuratury z aresztów śledczych, w których przebywają od kilku miesięcy. Marzena K., Grzegorz M. i Janusz P. zostali zatrzymani przez CBA w poniedziałek.

Marzena K. nazywana jest najbogatszą urzędniczką w Polsce, po tym jak w zeszłym roku otrzymała 38,6 mln zł w ramach odszkodowań w sprawie sześciu stołecznych nieruchomości.

Prokurator zmienił też zarzuty Jakubowi R. i jego matce. Dotyczą doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w kwocie nie mniejszej niż 13 mln 207 tys. 521 zł. Podejrzani dopuścili się oszustwa w związku z uzyskaniem prawa własności i użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Kościelisku przy ul. Salamandry 30 oraz w Warszawie przy ul. Morszyńskiej 27.

Jakub R. i Alina D. są także podejrzani o podrobienie dokumentów.

Będzie areszt?

W toku postępowania ustalono, że wartość użytkowania wieczystego nieruchomości położonych przy ul. Karowej 14/15, placu Defilad 1 i w Kościelisku, objętych bezprawnymi decyzjami wydanymi przez Jakuba R., wynosi 62 mln 520 tys. zł.

Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanymi prokuratorzy skierowali do wrocławskiego sądu wnioski o ich tymczasowe aresztowanie. Dziś sąd je rozpatruje.

embed

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Więcej o:
Komentarze (83)
Reprywatyzacja. Astronomiczna łapówka za działkę przy Pałacu Kultury. Są zarzuty
Zaloguj się
 • Dom Domo

  Oceniono 111 razy 89

  I tutaj jestem za Pisem w 100%. Mam nadzieję że Ci złodzieje i złodziejki pójda siedzieć na długie lata. Wobec prawa wszyscy musza byc równi!! Hanka także dużo wiedziała i teraz jak każdy szary człowiek musi stawic się przed komisją.

 • sraczezwersacze

  Oceniono 62 razy 60

  I później się człowiek zastanawia skąd tyle tych terenowych Porsche...

 • norman67

  Oceniono 58 razy 54

  Nienawidzę PiS-u, ale takie działania budują ich elektorat 100 razy bardziej niż matactwa sądowe.

 • somebody51

  Oceniono 61 razy 49

  Jeszcze kilka takich posunięć i PiS ma wygraną w najbliższych wyborach w kieszeni. W Polsce jest ogromne poczucie niesprawiedliwości a PiS spełnia wolę dużej części społeczeństwa w ten sposób. Pokazują że jednak można, jestem pewien że w innej sytuacji politycznej tym ludziom nie spadłby włos z głowy. Straszne to ale to prawda, i choć nie głosowałem na nich, muszę przyznać że świetnie odczytują nastroje społeczne...

 • Marek Tropiciel

  Oceniono 52 razy 42

  I po wyjściu z Zakładu Karnego, po jakiś dwóch latach góra będą mogli się cieszyć,legalną gotówką na drobne wydatki 31 mln złotych i gronem wspaniałych przyjaciół,a może nawet powstaną nowe biznesy i będą cenionymi przedsiębiorcami.

 • Harald Wessling

  Oceniono 28 razy 24

  Boszsz... Jak ci ludzie strasznie oszukali prezydent miasta! Tak niecnie kombinować, takie przewały za jej plecami, na takie grube miliony... a jacy przebiegli, ze ona się nie zorientowała !
  Przecież pani Gronkiewicz-Walc ma olbrzymie doświadczenie w prawie i finansach (prawniczka, były prezes NBP, przewodnicząca Rady Polityki Pieniężnej,wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju) poza tym jest mistrzynią gospodarności i kocha Warszawę całym sercem ... i taką osobę tak oszukali, tak jej pod nosem nawywijali, a ona nic nie wiedziała … no NIC !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX