Warszawa w tym roku straciła prawie 12 tys. drzew. "W mieście rżnie się na potęgę"

Wycięte drzewa przy ulicy Nehru. Luty 2017 r.

Wycięte drzewa przy ulicy Nehru. Luty 2017 r. (Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Prywatni właściciele wycinają w Warszawie na potęgę - wynika z danych urzędu miasta, do których dotarła Pańska Skórka. I choć dzielnice starają się rekompensować wycinki nasadzeniami drzew, jest tego o wiele za mało.

We wtorek 10 października obhodzimy Światowy Dzień Drzewa. Jak wygląda ich sytuacja w stolicy? Blog Pańska Skórka pochylił się nad tematem i spytał ratusz o liczbę wycinek i nasadzeń od początku tego roku.

Dane nie napawają optymizmem. Choć na terenach zarządzanych przez dzielnice drzew w sumie nieznacznie przybyło (2920 wyciętych wobec 3640 nasadzeń), to liczby dotyczące terenów prywatnych mogą budzić grozę. Szacunkowo wycięto bowiem 12993 drzew, a nasadzono... zero.

"To się autentycznie nie mieści w głowie"

Biorąc zatem pod uwagę wszystkie tegoroczne wycinki i nasadzenia, w Warszawie (nie licząc lasów) ubyło "netto" 11689 drzew. I to przede wszystkim "zasługa" prywatnych właścicieli. "Nasadzenia na terenie miasta (poza lasami) nawet nie skompensowały tego, co wycięli prywatni właściciele od stycznia do czerwca. To się autentycznie nie mieści w głowie" - pisze Adam Kaliszewski.

Pańska Skórka przedstawia także bardziej szczegółowe dane. Jeśli więc chodzi o nasadzenia i wycinki ze względu na dzielnice, prym tutaj wiodą: Ursynów - 381 drzew na plus (168 wycinek vs 549 nasadzeń), Mokotów -142 (320 vs 462) i Targówek - 118 (129 vs 247).

Na drugim końcu jest Bemowo - 154 drzewa na minus (386 wycinek vs 232 nasadzeń), Wawer - 111 i Wesoła - 63.

Ileż razy słyszeliśmy starą śpiewkę o „nasadzeniach zastępczych”. W momencie, w którym w mieście faktycznie rżnie się na potęgę, wiarę w zapewnienia deweloperów (a w niektórych przypadkach także miejskich urzędników) można określić, w najlepszym razie, mianem daleko posuniętej naiwności

- uważa Kaliszewski. Więcej w tekście Pańskiej Skórki.

Ratusz: Jesienią cztery tysiące nowych drzew

Tymczasem z okazji święta ratusz chwali się nowymi nasadzeniami. "Na inaugurację obchodów święta zasadziliśmy dziś kilka nowych na Polu Mokotowskim" - możemy przeczytać w tweecie urzędu miasta.

Władze zapowiadają także, że "tylko w ramach jesiennych nasadzeń w stolicy pojawi się ponad cztery tysiące nowych drzew". Przy ulicach, w parkach i na skwerach staną drzewa mające od sześciu do dziesięciu lat, o obwodzie 16-18 cm i wysokości sięgającej nawet siedmiu metrów.

embed

Opuszczony cmentarz w Otwocku. Przyjeżdżają tu Żydzi z całego świata

Uda nam się cię oszukać? Sprawdź, jak dobry z geografii jesteś
1/16Najgłębszym polskim jeziorem są Śniardwy.
Zobacz także
Komentarze (50)
Warszawa w tym roku straciła prawie 12 tys. drzew. Kto je wycina, a kto sadzi?
Zaloguj się
 • dziadwawelski

  Oceniono 22 razy 10

  Lubię takie statystyki " 381 drzew na plus". Czyli te "klombikowe" mikrusy posadzone w tym roku i mające obecnie 0,12 powierzchni zielonej w porównaniu z dorosłym wyciętym drzewem dają nam nadzieje na "lepsze jutro" ;-) Oby nie były to "klony miniaturki" lub "akacje miniaturki" ;-))

 • cezar85

  Oceniono 28 razy 8

  bez drzew będzie lepiej widać tę piękną polską przyrodę

  brawo szyszko

 • zdziwiony6

  Oceniono 18 razy 6

  "We wtorek 10 października obhodzimy Światowy Dzień Drzewa"

  Bzdura, we wtorek 10 października - tak jak 10 dnia każdego miesiąca - obchodzimy kolejną miesiączkę śmierci pewnego pana, który kiedyś był prezydentem. W związku z tym nie mamy czasu aby sobie zawracać głowę jakimiś drzewami.

 • plastikpiokio

  Oceniono 7 razy 5

  nie wiem czy was pocieszę ale nasze miasteczko też wygląda jak po przejsciu frontu tam i z powrotem ----trudno go poznac.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 8 razy 4

  "W mieście rżnie się na potęgę"

  Fakt. Niewątpliwy fakt.

 • Apolinary Koniecpolski

  Oceniono 3 razy 3

  "Nasadzono zero"- propaganda.
  Od kiedy to prywatni wlasciciele musza zglaszac komukolwiek zasadzenie drzewa ?
  A dlaczego ratusz mimo wszystko TNIE ? Jednak tez korzysta na potege. Co z tego ze sadzi jak efekty beda za 20 lat ? A co sadzi ? Drzewa czy krzaki ?

 • nemo1946

  Oceniono 4 razy 2

  Stolica rżnięta jak stara prostytutka....

 • coelka

  Oceniono 6 razy 2

  tak to sie za łapówki ustaw robi dla kolegów zeby mogli drzewa wyciinac a puszcze to juz calkiem gnoje pisowkie nilegalnie wycinaja, pasozyty niszczace kRAJ, SZMATY , NIC WIECEJ , NAPLUC NA NICH SZKODA

 • pedro.666

  Oceniono 22 razy 2

  "W mieście rżnie się na potęgę"? I co z tego? Na wsi też się nieźle dupcą!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX