Wokół Sejmu zbudują trzymetrowy płot? Nie ma zgody miasta. Jednogłośna decyzja

Kancelaria Sejmu chce zbudować blisko trzymetrowy płot wokół Sejmu. Konserwator Zabytków zaopiniował negatywnie ten pomysł. Bierze jednak pod uwagę podwyższenie muru.

O planowanej budowie płotu pod Sejmem oraz opinii Stołecznego Konserwatora poinformowało Radio Zet. W rozmowie z Metrowarszawa.pl Michał Krasucki potwierdza, że nie wyraża zgody na budowę płotu, gdyż jest wyjątkowo agresywny i zmienia charakter ul. Wiejskiej, która miała być przestrzenią otwartą.

Kancelaria Sejmu może się odwołać

- Od naszej decyzji przysługuje odwołanie do Ministra Kultury. Jeżeli pojawi się kolejny wniosek w tej sprawie, będzie już go rozpatrywał Mazowiecki Konserwator Zabytków - informuje Krasucki.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca porozumienie Wojewody Mazowieckiego z Prezydentem m.st. Warszawy, podpisane jeszcze za prezydentury Lecha Kaczyńskiego, zostało rozwiązane. Oznacza to, że od listopada wszelkich uzgodnień będzie dokonywał już Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Stołeczny Konserwator straci większość swoich kompetencji.

Długa historia muru pod Sejmem

Jak opowiada Krasucki, sprawa muru przed Sejmem ma długą historię. - Poprzedni konserwator, Piotr Brabander, już raz dopuścił podwyższenie murku - i to zostało zrobione. Dwukrotnie wydawane były również zalecenia - pierwsze dopuszczało wysoki płot z paneli szklanych. Drugie, wydane w zeszłym roku wskazywało raczej na ogrodzenie tradycyjne, z prętów, nawiązujące do przedwojennego. Ten drugi wariant Sejm chce w tej chwili zrealizować - wyjaśnia Krasucki.

Przed wydaniem ostatecznej decyzji, konserwator konsultuje się jednak z ciałem eksperckim - Społeczną Radą Ochrony Dziedzictwa. - Takie posiedzenie odbyło się we wrześniu i opinia rady była bardzo negatywna dla tak wysokiego ogrodzenia. Bez względu na jego formę - dodaje.

Miażdżąca opinia

Jak czytamy w opinii, "Rada jednogłośnie stwierdziła, iż zaprezentowana koncepcja jest sprzeczna z powojenną koncepcją architektoniczną autorstwa Bohdana Pniewskiego która zakłada wkomponowanie nowego zespołu sejmowego w stary park, sięgający skarpy wiślanej, dostępny dla spacerowiczów".

Opinia Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa KulturowegoOpinia Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego fot. Urząd Miasta st. Warszawy

Dalej Rada pisze, że kompleks sejmowy miał stanowić stanowić architektury dla społeczeństwa, opartej na idei otwartości i jawności parlamentu oraz ogólnodostępnej przestrzeni wokół niego, integrującej wyborców z przedstawicielami narodu.

Będziemy analizować

- Jako Kancelaria Sejmu otrzymaliśmy decyzję, która jest poddana analizie, musimy się z nią zapoznać i zinterpretować. Wówczas podejmiemy decyzję, co dalej - informuje Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu. - Różne scenariusze są możliwe, najważniejsze jest tom aby przeczytać ten dokument - dodaje. 

Sejm wciąż jak twierdza. Protesty skończone, ale barierki zostały. Dlaczego?

embed
Więcej o:
Komentarze (77)
Płot pod Sejmem. Nie ma zgody Stołecznego Konserwatora. Miażdżąca opinia
Zaloguj się
 • bratjolki

  Oceniono 81 razy 81

  Może sarkofag jsk w Czernobylu? Sporo podobieństw bo ta zaraza nie ma końca.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 57 razy 55

  >Wokół Sejmu zbudują trzymetrowy płot?

  I tym sejmowym trutniom nie wstyd będzie chować się przed społeczeństwem za Płot Hańby?

 • sitniczek

  Oceniono 41 razy 41

  A niech zbudują płot przed suwerenem, zza którego nikt o nich nic już nie usłyszy! Niech tam siedzą w chorerę i nigdy nie wyjdą. Z kratami w oknach.

 • benzyl

  Oceniono 32 razy 32

  Bez ogródek i dyplomacji, PiS-ścierwojady rżną ze strachu w gacie, zdechniecie.

 • cmochall

  Oceniono 30 razy 30

  Zbuduja ,zbuduja bo boja sie reakcji Suwerena na to co planuja

 • rymanx

  Oceniono 28 razy 28

  Płot płotem ale lepsze są czołgi do rozjeżdżania protestujących tłumów -gwarantuję skuteczność drogie dosłownie pisiorki wybrańcy narodu..sprawdzone na Placu Niebiańskiego Spokoju w Chinach.

 • cucurucu

  Oceniono 27 razy 27

  Niech sie ogrodza, wezmiemy ich glodem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX