Czarny Wtorek na ulicach Warszawy. Utrudnienia w ruchu i mapa przemarszu

3 października przez ulice Warszawy i 69 innych miast Polski i 8 za granicą przejdą protestujące kobiety. W Warszawie w związku z "Czarnym Wtorkiem" można się spodziewać utrudnień w ruchu.

Dokładnie rok temu świat obiegła informacja o protestujących w Polsce kobietach. Czarny protest przeszedł do historii jako zryw tych, którzy nie godzą się na łamanie podstawowych praw człowieka, w tym prawa do decydowania o własnym ciele.

W ubiegłym roku to właśnie przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji odbyły się protesty w cały kraju. W szeregach protestujących nie zabrakło również mężczyzn.

Kilkadziesiąt tysięcy protestujących

W najliczniejszej demonstracji na placu Zamkowym w Warszawie w kulminacyjnym momencie uczestniczyło według miejskich urzędników ok. 30 tys. ludzi. Z kolei według policji demonstrujących było ok. 17 tys., choć dokładne wyliczenie jest bardzo trudne – rotacja protestujących była zbyt duża. Wszystko to, pomimo nieprzyjemnej aury – w stolicy całe popołudnie padał rzęsisty deszcz.

Według szacunków w całej Polsce i za granicą protestowało ok. 250 tys. osób.

"Kilkaset tysięcy osób nie poszło tego dnia do pracy, ponad pół miliona osób ubrało się na czarno. Był to wówczas największy, jeśli chodzi o zasięg terytorialny, protest społeczny po 1989 roku, i jedyny, który zmusił PiS do zrobienia kroku w tył, zorganizowany w formule no logo nie przez organizacje czy partie, ale przez oddolną koalicję ludzi – kobiet i rozumnych mężczyzn - piszą na stronie wydarzenia organizatorzy wtorkowego protestu" - Warszawski Strajk Kobiet.

Podpisy pod projektem Ratujmy Kobiety 2017

Mimo że rząd ugiął się pod naciskiem protestujących kobiet, te nie składają parasolek. Rok później spotykają się ponownie - by uczcić ubiegłoroczny zryw, ale nie tylko.

Czarny Wtorek na ulicach WarszawyCzarny Wtorek na ulicach Warszawy materiały prasowe

"W tym roku również wychodzimy. (...) Wychodzimy, bo walka nadal trwa – organizacje antykobiece szykują kolejne projekty odebrania nam wolności i godności i zbierają pod nimi podpisy (w tym za całkowitym zakazem aborcji). Dlatego 3 października wychodzimy na Wielką Zbiórkę – zbieramy się i zbieramy podpisy pod projektem Ratujmy Kobiety 2017. Na przekór wszystkiemu. Właśnie teraz, w tych czarnych czasach. Niech nas zobaczą, niech nas usłyszą, niech widzą, że się nie boimy. Że dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Że nigdy nie tracimy wiary i nigdy się nie poddajemy" - piszą na stronie.

Czarny Wtorek na ulicach WarszawyCzarny Wtorek na ulicach Warszawy grafika: Marta Kondrusik

Marsz ruszy o godz. 17 spod PKiN, od strony Al. Jerozolimskich, następnie przemarsz ulicami: Al. Jerozolimskie, Marszałkowska, Królewska, Krakowskie Przedmieście, do pl. Zamkowego.

Utrudnienia w ruchu

W związku z przemarszem wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów. 

Zamknięte dla ruchu będą: Al. Jerozolimskie (jezdnia płn. skrzyżowania z ul. Emilii Plater do ronda Dmowskiego), ul. Marszałkowska i ul. Królewska (do pl. Małachowskiego). Autobusy zostaną przekierowane na objazdy.

W drugim etapie zamknięte dla ruchu zostaną ulice: ul. Marszałkowska, ul. Królewska i ul. Krakowskie Przedmieście. W kolejnym -  ul. Królewska i ul. Krakowskie Przedmieście. I w ostatnim - Krakowskie Przedmieście.

Według planu marsz zakończy się około 19:00 na pl. Zamkowym.

Lista wszystkich miast, w których odbywa się Czarny Wtorek:

Barlinek
Bełchatów
Biała Podlaska
Białystok
Bielsko-Biała
Bydgoszcz
Choszczno
Cieszyn
Czarnków
Częstochowa
Człuchów
Dąbrowa Górnicza
Dzierżoniów
Ełk
Gdańsk
Giżycko
Gliwice: Rynek, godz. 17.00
Gniezno
Gorzów Wlkp
Gostynin
Gryfino
Hajnówka
Iława
Jawor
Jelenia Góra
Jędrzejów
Kalisz: Villa Callisia, godz. 17:00
Katowice
Kielce
Kłodzko
Kołobrzeg
Koszalin
Kraków
Kutno
Legnica
Leszno
Lublin
Łódź
Międzyrzecz
Mikołów
Nowa Sól
Nowy Sącz
Nowy Targ
Olsztyn
Opole
Ostrowiec
Oświęcim
Piaseczno
Piła
Piotrków Trybunalski
Płock
Poznań
Puławy
Prudnik
Przemyśl
Pyrzyce
Radom
Rybnik
Rzeszów
Sandomierz
Sanok
Sieradz
Sochaczew
Stargard
Szczecin: Plac Rodła, godz. 16:00
Szczecinek
Świnoujście: Plac Wolności, godz. 17:00
Świdnica
Tomaszów Mazowiecki
Toruń
Wałbrzych
Warszawa
Węgorzewo
Wrocław
Wschowa
Zamość
Zawiercie
Zgorzelec
Zielona Góra
Złotów: pod Starostwem Powiatowym, godz. 17
Za granicą:
Haga
Berlin
Bruksela
Kolonia
Londyn
Nowy Jor
Toronto: pod Konsulatem RP, godz. 18:00
Wiedeń
Zurych

Chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat tego, jak żyje się kobietom w Polsce w 2017 roku? Na mejle czekamy pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl.

embed

Jarosław Kaczyński wie, jak wkurzyć polskie kobiety. Czarny Protest pod domem prezesa PiS

Więcej o:
Komentarze (187)
Czarny Wtorek Warszawa. Utrudnienia w ruchu i mapa przemarszu
Zaloguj się
 • ewulka987

  Oceniono 164 razy 70

  Brawo kobiety, popieram Was .Choć jestem katoliczką i już emerytką ,ale uważam że trzeba pokazywać swą siłę ,by Kościół i rządzący się obudził i uznali,że kobiety mają wolną wolę

 • ochujek

  Oceniono 101 razy 41

  Znowu czarne parasole na ulicach. Brawo, dość panoszenia się starych kawalerów w czarnych sukienkach.

 • kucharcz19

  Oceniono 79 razy 29

  Sądząc po charakterze wpisów ktoś bardzo boi się dziewczyn

 • ochujek

  Oceniono 84 razy 26

  Procesje bożocielne PiSiorkom nie przeszkadzają, walczące o szacunek przeszkadzają bardzo.

 • nemezja001

  Oceniono 61 razy 25

  Wolna wola! tego mnie uczyli na religii. Człowiek ma rozum i wolną wolę. Kobiety wiedza jak się tych atrybutów używa. Nikt nie musi myśleć za nas i mówić nam co jest dla nas dobre.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 83 razy 25

  Dodam jeszcze przy okazji że Niemcy od wczoraj są 15 krajem w UE gdzie zalegalizowano małżeństwa jednopłciowe... Coś ta pisowska samotna wyspa coraz bardziej samotna

 • alexcomp

  Oceniono 104 razy 24

  Dzisiaj pod szpitalem Bielańskim ustawiła się pikieta antyaborcyjna. Na jednym z plakatów zdjęcie Hitlera. Dzwonię pod 997 z informacją, że łamane jest prawo. Otrzymuję informację, że już wiedzą i wysłana jest załoga na interwencję. Faktycznie są - dwoje młodych policjantów. Ale stoją raczej z boku, nie interweniują. Podchodzę i pytam się ich dlaczego nie interweniują w momencie łamania prawa - pikietujący publicznie epatują wizerunkiem Hitlera. Pan policjant dyskutuje ze mną, że prawo nie jest łamane, pani policjantka nie wie. Okazuje się, że są tam aby ochraniać pikietujących a nie aby interweniować.

  Pikietujący moim zdaniem złamali prawo trzy razy.

  Po pierwsze pokazywali portret Hitlera, a jest to zabronione już na mocy samej Konstytucji: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej: Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483

  Art. 256.
  Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  Po drugie pokazywali zdjęcie profesora z tego szpitala podpisane Jego nazwiskiem. Udostępnienie czyjegoś wizerunku bez zgody JEST KARALNE !!! Podstawa prawna

  Ustawa z 4.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz.U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.) dodatkowo za oszczerstwa art 216 kk, poza tym jeszcze chyba 212
  kk, I wreszcie ustawa o ochronie danych osobowych.

  Wreszcie po trzecie - pikieta ustawiła się już na terenie szpitala, jeśli nawet mieli zgodę na pikietę to nie w tym miejscu.
  Reasumując, dwoje policjantów ochraniało ludzi łamiących prawo !!!!

 • zloty_cielec69

  Oceniono 57 razy 19

  BRAWO KOBIETY!

 • tornemorgren

  Oceniono 24 razy 8

  Czy rotacyjna obecność to takie coś jak rotacyjna głodówka Boniego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX