Warszawa na szarym końcu w rankingu 20 europejskich miast. Nie tylko najgorsze powietrze

W serwisie Politico pojawił się ranking najbardziej mobilnych miast w Europie. Niestety Warszawa nie zachwyciła. Zajęła dopiero 17. miejsce.

Celem badania było określenie, w którym z badanych miast jeździ się najlepiej. Nie tylko samochodem, ale również np. rowerem czy komunikacją miejską.

Miasta europejskie były oceniane w czterech kategoriach: zanieczyszczenie powietrza, korki, komunikacja rowerowa, komunikacja publiczna.

O ile Warszawa w porównaniu do innych miast nieźle wypadła pod względem kosztów komunikacji miejskiej (najtańsze  bilety jednorazowe - 1,03 euro) czy liczby osób, które z niej korzystają (54 proc.), gorzej wypadła w innych kategoriach.

Warszawa na samym końcu

Warszawa zajęła ostatnie miejsce pod względem zanieczyszczenia powietrza. Według danych, w stolicy jest gorzej niż w stolicy Węgier - Budapeszcie. Zaledwie 1 proc. mieszkańców korzysta z roweru. To nic w porównaniu z Kopenhagą czy z Amsterdamem. Tylko w Lizbonie i w Pradze jest równie źle pod tym względem.

Z kolei w kwestii natężenia ruchu ulicznego Warszawa plasuje się między Brukselą. Manchesterem i Lizboną. W tej kategorii przegrywa z kretesem Dublin. Tuż przed nim jest Londyn czy Marsylia.

Ranking miast europejskichRanking miast europejskich Politico

W ostatecznym rankingu Warszawa zajęła 17. pozycję. 

1. Helsinki

2. Kopenghaga i Sztokholm ex aequo 

4. Amsterdam

5. Madryt

6. Budapeszt

7. Monachium

8. Ateny

9. Berlin

10. Lizbona

11. Wiedeń

12. Praga

13. Dublin

14. Manchester

15. Londyn

16. Paryż

17. Warszawa

18. Bruksela

19. Marsylia

20. Rzym

Jak informuje serwis Politico, dane pochodzą z kilku źródeł, m.in. Europejskiej Federacji Rowerowej (European Cyclist Federation), World Global Urban Ambient Air Pollution Database oraz z TomTom Traffic Index.

embed

ZUS już dawno zbankrutował. Mamy trzy warianty, jak się zabezpieczyć na starość [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 4]

Więcej o:
Komentarze (21)
Ranking miast. Warszawa na szarym końcu w europejskim rankingu 20 metropolii
Zaloguj się
 • welarg

  Oceniono 10 razy 6

  W zanieczyszczeniu powietrza w Warszawie pomagają okoliczne gminy.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 19 razy 5

  >jeździ się najlepiej. Nie tylko samochodem, ale również np. rowerem

  Warszawa nie ma szans na komfortową jazdę rowerem.
  Wszystko przez te przeklęte 6 miesięcy deszczu, chłodu i śniegu.
  Mówi się do ludzi - wsiadajcie na rowery a oni na to pokazują termometr...

 • miko.doro

  Oceniono 3 razy 3

  Słabo coś Warszawo :( Zima za pasem a tu działania mizerne :( Gdyby władze woj. mazowieckiego poszły za przykładem małopolski - to może smog tegorocznej zimy nie dotyczyłby Warszawy i okolic. A tak znowu będziemy oddychać smrodem z okolicznych kominów, bo Kowalski wrzuci do swojego węglowego pieca byle co - żeby to chociaż był tylko węgiel - a tak często lądują śmieci, bo wszystko przecież da się spalić. Dopóki nie będzie jasnych norm i uregulowań to smog będzie wracał co zimę. U siebie dom ogrzewam peletem - kocioł polskiego producenta Kostrzewa pracuje u mnie już od 6 lat - wtedy nikt jeszcze nie myślał o ekologii. Znajomi pukali się w głowę, że będzie drogo, że nie wyjdę na swoje i będę miał zimno w chałupie. A na przestrzeni tych 6 lat ceny peletu znacząco spadły, kocioł nawet po gwarancji dalej chodzi bezawaryjnie. Sąsiad niby ma nowoczesny nowy kocioł na węgiel a walczy już z nim drugi rok. Niby na gwarancji a coś cały czas mu szwankuje. Ale czego tu się spodziewać jak się wrzuca do niego węgiel za 400zł i to jeszcze mu drogo. Ale nowym Jeepem Cherokee to się wozi. Niektórym brak wyobraźni.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 14 razy 2

  Do Redakcji i tzw "miejskich aktywistów" (kimkolwiek są):
  Skoro jest AZ TAK ŹLE, to spotkajcie się kiedyś wszyscy razem na nowo odrestaurowanych bulwarach Wiślanych, i wzorem lemingów popełnijcie masowe, grupowe samobójstwo skacząc z niech (bulwarów) do wody. W ramach protestu i "niegodzeniu się" na tak drastyczny dyskomfort życia w stolicy.

  Zrobicie tym wszystkim przysługę. Dużą.
  Serio, serio...

 • zosima

  Oceniono 4 razy 2

  Rzym jest w totalnej d..., a jednak wolałbym Rzym.

 • green_is_bad

  Oceniono 11 razy 1

  "Zaledwie 1 proc. mieszkańców korzysta z roweru. To nic w porównaniu z Kopenhagą czy z Amsterdamem."

  To zupełne nic, w porównaniu z Pjongjang czy Ho Chi Minh! Poza tym, przeszacowali, chodziło chyba o 1 promil.

 • asperamanka

  Oceniono 4 razy 0

  Zupełnie nie wiadomo, jakie wagi przypisano w tym rankingu poszczególnym kryteriom oceny przy sporządzaniu zestawienia końcowego, ale widać na pierwszy rzut oka że „urowerowienie” i zanieczyszczenie powietrza były przeważone, bo przy tak wielkiej przewadze Warszawy nad konkurencją w kategoriach korzystania z komunikacji miejskiej i cen biletów Warszawa powinna mieć wyższą pozycję, gdyby wagi były równe.

  Po drugie, ten 1% „urowerowienia” Warszawy w zestawieniu z danymi podawanymi przez warszawski ratusz i warszawskich aktywistów rowerowych powinien budzić co najmniej, delikatnie mówiąc, zastanowienie. Bo jeżeli jest prawdziwy, to świadczy o kompletnej porażce Ratusza i aktywistów w ich „polityce rowerowej”, mimo wydanych grubych milionów i szykan wobec ruchu samochodowego.

 • sykstus_7

  Oceniono 7 razy -1

  Nie kapuje. Co ma wspólnego ile osób jeździ na rowerze do mobilności?
  Zawsze mi się wydawało, że liczy się średnia prędkość, komfort podróży (np. czy jeździ się w cywilizowanych warunkach, czy na glonojada), itp.
  Jeśli ludzie są przymuszani, żeby drałować na rowerze w deszcz, błoto itd, bo innymi metodami jest jeszcze gorzej to rzaczej świadczy to na niekorzyść władz miasta.

 • van_norden

  Oceniono 5 razy -1

  Jeśli Paryż, który ma 3 stacje metra na 1 km kwadratowy jest tylko oczko wyżej niż Warszawa to ktoś tu ma kuku na muniu. Dawno się tak nie uśmiałem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX