Warszawiacy chcą więcej nowoczesnych wieżowców. Są wyniki najnowszego raportu

Z ostatniego raportu Warszawskiego Forum Samorządowego wynika, że mieszkańcy Warszawy chcą budowy nowoczesnych wieżowców i ograniczenia ruchu samochodowego w centrum miasta.

Raport Warszawskiego Forum Samorządowego „Zmieńmy Warszawę od środka” prezentuje najnowsze dane na temat tego, jak mieszkańcy oceniają aktualną kondycję i przyszłość centrum stolicy Polski.

Potrzeba odnowienia okolic Dworca Centralnego

Według raportu, niemal 72 proc. warszawiaków uważa, że są rejony Śródmieścia, które wymagają odnowienia albo inwestycji. Spośród osób, które wskazały na potrzebę modernizacji, 25 proc., położyło nacisk na odnowienie okolic Dworca Centralnego, w tym otoczenia hotelu Marriott. 19 proc. widzi potrzebę renowacji Powiśla, a 18 proc. Muranowa.

Jakich zmian chcą warszawiacyJakich zmian chcą warszawiacy Warszawskie Forum Samorządowe - raport

Tylko 16 proc. wskazało otoczenie Pałacu Kultury i Nauki. Co dziesiąty badany wyraził potrzebę rewitalizacji Traktu Królewskiego, a jedynie co dwudziesty Starego Miasta.

Ruch samochodowy

Badani wypowiedzieli się również na temat przyszłego kształtu Śródmieścia. Mieszkańcy są prawie równo podzieleni w sprawie ograniczenia ruchu samochodowego w ścisłym centrum. 49 proc. ankietowanych jest zdania, że należy ograniczyć liczbę samochodów na rzecz transportu publicznego i rowerzystów.

Jak oceniają Warszawę mieszkańcyJak oceniają Warszawę mieszkańcy Warszawskie Forum Samorządowe - raport

Jak wynika z raportu, osoby, które chcą ograniczenia ruchu samochodowego są w grupie wiekowej 70+. Najmniej osób w przedziale wiekowym 30-39 chciałoby porzucić samochody na rzecz rowerów czy przemieszczania się piechotą (36 proc.). 

Wieżowce

Według raportu Warszawskiego Forum Samorządowego większość warszawiaków lubi wysoką zabudowę miasta. Aż 54 proc. mieszkańców stolicy uważa, że powinno być więcej nowoczesnych wieżowców w ścisłym centrum. 41 proc. jest przeciwnych drapaczom chmur, kilka proc. nie było zdecydowanych.

Potrzebna jest wyrazista strategia rozwoju

Wyniki badania oraz raportu Zmieńmy Warszawę od środka skomentowali eksperci zajmujący się tematyką rozwoju Warszawy. Do wyrażenia opinii zostali zaproszenie m.in.: Piotr Skubiszewski (jako przewodniczący stowarzyszenia Otwarty Ursynów i wieloletni radny dzielnicy) i Bartosz Dominiak (jako ekspert ds. rozwoju smart cities i były radny Warszawy).

Jak czytamy w raporcie, według Grzegorza Gruchalskiego, mieszkańcy pragną znowu pracować w centrum, gdzie mają najlepszy dojazd z pozostałych dzielnic.

Śródmieście powinno stać się miejscem pracy i spotkań na wzór londyńskiego City - mówi Gruchalski.
Przykłady z innych europejskich miast pokazują, iż trzeba podejmować zdecydowane działania na rzecz redukcji liczby samochodów poruszających się po centrum (np. poprzez wyłączanie z ruchu poszczególnych ulic, uspokajania ruchu samochodowego, inwestowanie w alternatywny transport rowerowy), na rzecz „odzyskiwania” miasta dla ludzi - mówi z kolei Piotr Skubiszewski.
Stolica potrzebuje na najbliższe kilkanaście lat strategii rozwoju kontrowersyjnej, wyrazistej, ambitnej. Strategii, z której nieżyczliwi naszemu miastu będą się śmiali, ale której realizacja będzie krokiem milowym w rozwoju stolicy Polski - mówi Bartosz Dominiak.

Badanie

Badanie „Zmieńmy Warszawę od środka, czyli co sądzimy o kondycji i przyszłości centrum miasta” zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS we współpracy z Warszawskim Forum Samorządowym, na reprezentatywnej próbie 1067 respondentów. Badanie zostało przeprowadzone metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Więcej o:
Komentarze (32)
Wieżowce w Warszawie. Warszawiacy chcą więcej nowoczesnych drapaczy chmur
Zaloguj się
 • iwa3543

  Oceniono 48 razy 24

  Na pewno Warszawiacy ??? ten sondaż jest tak samo wiarygodny jak te o poparciu ..... ja chcę odnowy starych kamienic, zadbania o zabytki, zachowania tego co jeszcze ze starej warszawy zostało, i rzodkiewki przy Arkadii zamiast nowych inwestycji

 • dihydrogen_monoxide

  Oceniono 28 razy 10

  Telefoniczne sondaże są bardzo wiarygodne.

 • dinowar

  Oceniono 22 razy 8

  1000 pracowników deweloperstwa i 67 urzędników się wypowiedziało w najbardziej wiarygodnym sondażu, który nic nie znaczy. Zróbcie referendum "mondrale" z WFS, co o takim chorym pomyśle sądzą warszawiacy.

 • admo70

  Oceniono 29 razy 7

  To nie Warszawiacy, to słoiki. Warszawiaków to zostało już niewielu.

 • sacc77

  Oceniono 42 razy 6

  Warszawiacy (nie mylić z zakompleksionymi mentalnymi prowincjuszami typu HGW) mają dość tego goowna stawianego na sztorc w centrum miasta, kradnącego przestrzeń i powietrze, generującego dodatkowy przyrost ruchu drogowego oraz powodującego gentryfikację całych obszarów miasta.
  "Dzięki" goownianym wieżowcom, które sa potrzebne jedynie deweloperom do robienia kasy oraz biurwom, do otrzymywania od deweloperów dowodów wdzięczności za wydawane ABSOLUTNIE BEZINTERESOWNIE decyzje, całkowicie przypadkowo w 200% zgodne z interesami deweloperów mieszkańcy miasta mają coraz gorsze warunki życia.

 • tomasz.sm

  Oceniono 33 razy 5

  kiedy my wreszcie uwolnimy sie od tych kompleksow...wiezowce? blagam, Manhatan czy chocby City czy Frankfurt nigdy tu nie bedzie, to troche zenujace. Piekne jest to co polskie, Starowka, Lazienki Krolewskie, Palac w Wilanowie,...

 • golec007

  Oceniono 36 razy 4

  Ale się pozmieniało... od dwóch lat nie jestem mieszkańcem Warszawy (obecnie mam do PKiN 15 km...) i nagle wszyscy chcą budowy wieżowców? rozumiem że trzeba robić nowe inwestycje w centrum ale czy konieczne są 50 piętrowce?

 • 1gunia1

  Oceniono 4 razy 2

  To nieprawdopodobne!!! Kto, gdzie i kiedy robił te sondaże? Wszystko jest wielkim oszustwem. Gdzie historia, gdzie zabytki, gdzie smak tego Miasta? Nastawiać wieżowców, zrobić szklano-betonowe ciasto, niech niedowartościowani ludzie mają na co popatrzeć. I to jeszcze w środku Miasta! Jeśli już, to na obrzeżach, a nie w Centrum, które już i tak ledwo się rusza. Co za żenada. Ciśnie się co za chu..i czym myślą, że takie rzeczy chcą robić...

 • lwplwp

  Oceniono 6 razy 2

  Chyba "warszawiaków" z Raszyna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX