Pierwszy dzień roboczy bez podmiejskiej linii kolejowej. Tłumy w autobusach

Aż przez rok pociągi nie będą kursować między Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą ze względu na remont torów. Uruchomione zostały zastępcze linie autobusowe.

Od niedzieli 3 września trwa modernizacja linii kolejowej na odcinku Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki wchodzi w zasadniczą fazę. Przez około 12 miesięcy na odcinku Warszawa Zachodnia-Grodzisk Mazowiecki nie będą jeździły pociągi.

4 września to pierwszy dzień szkoły, jednocześnie pierwszy dzień roboczy bez podmiejskiej linii kolejowej. Jak informuje TVN Warszawa, na ranem autobusy autobusy ZP przyjeżdżają na stacje PKP już zapełnione. 

Zmiany w kursowaniu pociągów

Od 3 września pociągi SKM linii S1 w dni powszednie kursować będą do stacji Warszawa Służewiec (w weekendy i święta tylko do stacji Warszawa Zachodnia). Z kolei pociągi KM na linii R1 (kierunek Grodzisk Maz., Żyrardów, Skierniewice) kursować będą z pominięciem wszystkich przystanków pośrednich na odcinku Warszawa Zachodnia-Grodzisk Maz.

Komunikacja zastępcza w trakcie modernizacjiKomunikacja zastępcza w trakcie modernizacji ZTM

Pociągi KM na linii R3 (kierunek Sochaczew, Łowicz) kursować będą z pominięciem przystanku Warszawa Włochy. Wybrane kursy omijają również przystanki Warszawa Ursus Północny i Warszawa Gołąbki.

Komunikacja zastępcza

Do dyspozycji pasażerów uruchomiono cztery linie zastępcze ZG - z Grodziska Mazowieckiego; ZM - z Milanówka; ZB - z Brwinowa i ZP - z Pruszkowa. Autobusy dojeżdżają tylko do Dworca Zachodniego. 

Zarząd Transportu Miejskiego zmieni rozkłady linii autobusowych kursujących do Ursusa i Włoch. 

Warszawa Włochy: 127, 178, 191, 716, 194, ZG, KM (R3 - W-wa Ursus Północny)
Warszawa Ursus: 517, 178, 191, 716, 194, 187, ZG, KM (R3 - W-wa Ursus Północny)
Warszawa Ursus Niedźwiadek: 517, 187, 716, 194, ZG, KM (R3 - W-wa Gołąbki)
Piastów: 717, 716, ZG
Pruszków: ZP, ZG, ZB, WKD
Brwinów: ZB (ZBA), ZG
Milanówek: ZG, ZM, WKD
Grodzisk Maz.: KM (RE1), ZG, WKD

Szczegółowe informacje na stronie ZTM.

Po remoncie nawet 120 km/h

Po zakończeniu prac, pociągi będą jechały z prędkością nawet 120 km/h. Dziś nie przekraczają 90 km/h. Podróż do Grodziska skróci się dzięki temu o kilka minut. Linia stanie się również bardziej przepustowa.

Będzie też nowy układ torowy i nowa sieć trakcyjna. Do tego nowe perony i przejścia pod oraz nad nimi, a także system informacji dla pasażerów. Koszt inwestycji to 285 milionów złotych. 

Więcej o:
Komentarze (37)
Utrudnienia w ruchu. Modernizacja torów między Grodziskiem a Warszawą
Zaloguj się
 • krzywelustro

  Oceniono 25 razy 17

  Niech ktoś spróbuje w godzinach szczytu zgodnie z przepisami, jadąc od strony Pruszkowa, skręcić w Śmigłowca na Szczęśliwicach. To fizyczna niemożliwość. Kierowcy osobówek dalej jadą prosto buspasem, a kiedy z uwagi na skrzyżowanie on się już kończy, nie wpuszczająmiędzy siebie nikogo, kto wówczas usiłuje zjechać z "normalnego" pasa na pas do prawoskrętu. Dziś postałem w ten sposób na prawym migaczu trzy światła, wzbudzając wściekłość jadących (a raczej stojących) za mną. W końcu wjechałem w lewo na rodno i dopiero po jego całkowitym objechaniu (kolejnych kilka świateł i dodatkowe tamowanie ruchu) udało mi się wjechać w Śmigłowca.

  Skoro Warszawa dba o rozwiązania zwiększające przepustowość ulic w dosyć krytycznej sytuacji, to niech konsekwentnie zadba również o ich wyegzekwowanie, bo w tej chwili jest gorzej niż było.

 • junk92508

  Oceniono 25 razy 11

  Na tej linii to pociągi częściej nie jeżdżą niż jeżdżą.

  PKP za wszelką cenę chce zmusiść wszystkich to przesiadki do samochodów.

 • Oceniono 14 razy 10

  dla dziesiątków tysięcy ludzi tak. bo tyle osób mieszka i dojeżdża w tych miejscowościach

 • milorex10

  Oceniono 11 razy 9

  Dyrekcja PKP to ludzie mocno ograniczeni. Z Milanówka do Grodziska Mazowieckiego puścili autobus po głównej drodze z licznymi światłami i w dodatku remontowaną, co powoduje że odcinek 4km autobus pokonuje w 15 minut z samego rana przed godz. 7. Co będzie potem nie wiem, może pół godziny albo nawet godzina. A to dopiero początek. Potem trzeba wsiąść do pociągu w Grodzisku i kto wie, ile podróż potrwa do W-wy. A przecież można . puścić ten autobus ulicą 3 Maja.

 • d1r3ct

  Oceniono 11 razy 5

  " nawet 120 km/h. Dziś nie przekraczają 90 km/h." Wow...może czasami nawet te 30 km/h więcej...

 • misiek_kukurysiek

  Oceniono 13 razy 5

  120 na godzinę. Ja cierpiedolę. Wielki postęp...zupełnie jak na trasie Łódź - Warszawa.
  Mają rozmach...

 • szpulazwanyszpula

  Oceniono 16 razy 2

  Wystarczyłaby porządna ścieżka rowerowa Pruszków-Warszawa (w linii prostej, najlepiej wzdłuż torów WKD a nie jak teraz w losowych miejscach).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX