Co trzeci nauczyciel gimnazjum w Warszawie bez pracy. W kogo reforma uderzyła najmocniej?

Z mapy Warszawy zniknęły już gimnazja. W związku z wejściem w życie nowej reformy szkolnej, wiele nauczycieli straciło pracę lub znalazło zatrudnienie w innych miejscach. Ilu dokładnie? Sprawdziliśmy.

Z mapy warszawskich placówek oświatowych w ciągu ostatnich miesięcy zniknęły gimnazja, w tym kilkadziesiąt rejonowych gimnazjów publicznych prowadzonych przez warszawski samorząd.

Zgodnie z uchwałą podjętą przez Radę miasta st. Warszawy w dniu 9 lutego 2017 r. większość gimnazjów została organizacyjnie włączona w skład pobliskich szkół podstawowych lub liceów ogólnokształcących. Pozostałe zostały przekształcone w nowe, 8-letnie szkoły podstawowe lub nowe szkoły średnie. W strukturze wszystkich tych placówek jeszcze przez dwa lata będą funkcjonowały oddziały gimnazjalne.

Nowa sieć szkół

Jak informuje Stołeczne Biuro Edukacji, nowa sieć szkół obejmuje 251 szkół podstawowych. 51 gimnazjów zostało przekształconych w nowe szkoły podstawowe, 8 gimnazjów w szkoły ponadpodstawowe, 64 gimnazja zostały włączone do szkół podstawowych, 30 gimnazjów zostało włączonych do szkół ponadpodstawowych. 115 ogólnodostępnych szkół podstawowych miało zmieniony obwód.

Ponad tysiąc nauczycieli straciło pracę

Zgodnie arkuszami organizacyjnymi z dzielnic z końca maja ponad 1,2 tys. nauczycieli straciło pracę w gimnazjach (w roku szkolnym 2015/2016 według danych pracowało w gimnazjach 3927 osób). Jak informuje Biuro Edukacji, reforma najmocniej uderzyła w nauczycieli wychowania fizycznego, języka polskiego, języka angielskiego i matematyki.

Część z tych osób znalazła zatrudnienie w innych szkołach. 7 tysięcy nauczycieli miało mieć mniejszy wymiar zatrudnienia. 1500 nauczycieli miało pracować w dwóch placówkach, 192 - w trzech.

W roku szkolnym 2015/2016 Warszawie pracowało 8337 nauczycieli w szkołach podstawowych, w gimnazjach uczyło 3927 osób, a w liceach ogólnokształcących - 3040. Ponadto, w technikach pracowało 1566 nauczycieli, a w zawodówkach zasadniczych 297.

Nowe dane

Jak zaznacza Biuro Edukacji, dane te prawdopodobnie uległy już zmianie, gdyż w czerwcu i lipcu trwała rekrutacja do szkół i przedszkoli.

"Wzrosła liczba oddziałów w szkołach podstawowych i przedszkolach, ale nie każdy nauczyciel gimnazjów będzie mógł pracować w klasach I-III" - pisze Katarzyna Pienkowska, rzeczniczka biura.

Jak dodaje, faktyczne dane dotyczące zatrudnienia będą znane po zebraniu aneksów arkuszy, czyli w połowie października.

Jeżeli jesteś nauczycielem lub znasz nauczyciela, który stracił pracę z powodu reformy szkolnictwa, napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl.

Zabezpieczyli w lesie 100 kg materiałów wybuchowych. Każdy mógł tam wejść

Więcej o:
Komentarze (33)
Co trzeci nauczyciel gimnazjum w Warszawie bez pracy. W kogo reforma uderzyła najmocniej?
Zaloguj się
 • kika-shi

  Oceniono 22 razy 16

  W mojej szkole zamiast zatrudnić nowych nauczycieli pasie się nadal tych co są dodatkowymi godzinami lub zatrudnia znajomych królika którzy mają już etaty w innych miejscach. Tak to działa pod patronatem Biura Edukacji w Warszawie

 • redaktorwydania

  Oceniono 26 razy 14

  Moje najszczersze gratulacje dla nauczycieli głosujących na PIS. Życzę owocnego poszukiwania pracy !!! :-)

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 20 razy 14

  Mogą kupić sobie pelerynkę przeciwkryzysową i pozować patriotycznie przed pomnikiem Zygmunta dla turystów.

 • tilow3

  Oceniono 27 razy 13

  Co 3. nauczyciel głosował na PiS. Przyjdzie walec i wyrówna! Szkoda naprawdę fajnego Narodu - teraz reforma ogłupi uczniów do cna. Będą analizować wiersze poety smoleńskiego! Co tam Mickiewicz czy Słowacki! Poeci smoleńscy na topie i nauki o rodzinie. Wróci straszenie diabłem i kalendarzyk małżeński. XIX w. ? nie! Cofamy się do I RP XVIII w. i wiedzy z tych czasów.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 13 razy 13

  w moim mieście jest oferta warsztatów dla nauczycieli ośrodka doskonalenia. warsztaty odbywają się m.in. w parafii!

 • maly_zlosliwiec

  Oceniono 28 razy 10

  No to drogi narodzie, moje najgoretsze kondolencje..
  Wywalili najlepszych a na posadach zostaly zastepy wiernych i powiazanych rodzinnie pracownikow. Rynek korepetycji po prostu rozkwitnie. Ciekawe tylko, kto potem prace znajdzie po takim praniu mozgu. Albo teologia albo misje w Afryce...

 • andrew1507

  Oceniono 18 razy 8

  Nigdy już nie głosujcie na PiS. Agitujcie przeciwko PiS w rodzinie, wśród znajomych i wszystkich napotkanych ludzi. Po owocach ich poznaliście.

 • tk00002

  Oceniono 16 razy 6

  A teraz nauczyciele łapki w górę! Ilu głosowało na PiS? To macie.

 • desperato

  Oceniono 12 razy 2

  ... a nie zastanowiliście się tak po prostu ... oni (PIS_ielce) chcą "produkować" dla siebie,
  tzw. "CIEMNY LUD" ... jak mawiał Kurski z TV-reżimowej (ciemny lud to kupi). Po prostu,
  NIE wykształcony naród, to naród im posłuszny! Dlatego usuwa się z programów nauczania
  istotne w edukacji lektury czy postaci historyczne a podsuwa się własne (jak oba Kaczory!).

  Tak, drogi narodzie. To już KONIEC. Teraz tylko Tępota będzie w cenie!

  Inne narody prą do PRZODU. A nasz, no cóż, jego życie już określił (czytaj spieprzył),
  taki kaczorowo-kondomowy PSI_BATMAN...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX