Komisja ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję w sprawie działki przy Pałacu Kultury

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję władz Warszawy w sprawie działki przy Pałacu Kultury i Nauki.

W czwartek członek komisji weryfikacyjnej Paweł Lisiecki (PiS) powiedział w TVP Info, że wiele wskazuje na to, że nieruchomość przy Siennej 29 nie powinna być zwrócona.

Rażąco naruszono prawo

W piątek komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji ogłosiła decyzję w sprawie działki przy Pałacu Kultury i Nauki pod dawnym adresem Sienna 29.

Uznała, że wydając decyzję, rażąco naruszono prawo, m.in. co do zasady obiektywizmu i bezstronności. Od decyzji strona postępowania może odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Nie przyznają prawa do posiadania działki

Komisja odmówiła również przyznania praw do działki Maciejowi M., który uzyskał je w 2012 roku. Planował wybudowanie tam 60-piętrowego wieżowca. Pozwalał na to plan zagospodarowania przestrzennego, przyjęty w 2010 roku.

Przypomnijmy: zdaniem prokuratury, prawa i roszczenia do nieruchomości przejęto za rażąco zaniżoną cenę. Jej wartość rynkową oszacowano na 14,4 mln zł, a wartość praw i roszczeń na 345 tys. zł.

Kara za niestawienie się na przesłuchaniu

Komisja weryfikacyjna badała sprawę Siennej 29 w ubiegłym tygodniu. Na rozprawie nie stawiła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - za co ukarano ją 3 tys. zł grzywny. Była to czwarta nieobecność prezydent stolicy na rozprawach komisji.

Sprawa Siennej 29 wiąże się z działką przy ul. Chmielnej 70, którą komisja zajmowała się 13 lipca. W 2012 r. miasto przyznało prawo użytkowania wieczystego Siennej 29, Maciejowi M.

Chmielna 70

Afera reprywatyzacyjna wybuchła po opublikowaniu przez Gazetę Wyborczą reportażu, w którym pojawiły się szczegóły na temat przejęcia działki przy Chmielnej 70 wartej około 160 mln zł.

Ratusz przekazał działkę trzem osobom, które nabyły roszczenia od spadkobierców, mimo że odszkodowanie za nią otrzymał już wcześniej jej przedwojenny właściciel.

Zadania komisji

Pomysł na powołanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji rząd ogłosił jesienią 2016 r. Komisja ma uznać słuszność zwrotu nieruchomości albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną. To pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. 

Więcej o:
Komentarze (35)
Komisja ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję w sprawie działki przy Pałacu Kultury
Zaloguj się
 • derek.4

  Oceniono 21 razy 9

  Do pierdla z bufetową!

 • kemor234

  Oceniono 13 razy 7

  Jak komisje, to komisje.
  Kto rozliczy Szyszkę z bezwstydnego rozkradania dobra narodowego Polaków, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ????

 • tdf-888

  Oceniono 11 razy 7

  Dziękujemy za to co już odkreciliscie i oczekujemy dalszych działań naprawczych oraz sankcji karnych dla tej mafii okradajacej naród polski

 • rasta-mw

  Oceniono 18 razy 6

  Kiedy rozliczą komisję majątkową, która "zwróciła" kościółkowi nieruchomości warte kilka miliardów zł?

 • lech2011

  Oceniono 3 razy 3

  a ta komisja jakie ma uprawnienia i od kogo je dostala ? Nie jest sądem, czym jest ?
  To jutro powstanie komisja, która nakaże wszystkim mańkutom zbierać żołędzie ?

 • szymi_mispanda

  Oceniono 3 razy 3

  ja jestem zwolennikiem rozliczenia tego czegos zwanego "reprywatyzacja" co reprywatyzacja nigdy nie bylo tylko zlodziejstwem bo prawdziwi wlasciciele nic nigdy nie dostali ale mam pytanie natury logiczno prawnej:

  sa 3 strony - miasto ze skorumpowanymi urzedasami, ci co niby "odzyskuja" i teraz komisja PIS

  i teraz tak chronologicznie:

  1. miasto dzieki skorumpowanym urzedasom oddaje dzialke jakiejs osobie fizycznej

  2. PIS tworzy komisje

  3. komisja sciga skorumpowanych urzednikow

  4. komisja cofa decyzje o oddaniu dzialki osobie fizycznej bo uznaje ze urzadasy oszukiwaly

  Ale kto pokrywa straty tej osoby co odzyskala? Bo rozumiem ze komisja nie udowodnila przed sadem ze ta strona tez jest umoczona

  albo co jesli ta strona co odzyskala zdazyla to sprzedac kolejnej osobie fizyc
  znej badz prawnej?

  To pytanie jest bardziej retoryczne, bo zdaje sobie sprawe co to za kraj i ze wiekszy burdel prawny to jest moze w mongolii

  ale moze ktos o wiedzy prawniczej rzuci nieco swiatla?

 • tinley

  Oceniono 4 razy 2

  Niby chcą dobrze, ale tradycyjnie wszystko spierd.lą. Pierwsza sprawa jaka trafi do europejskiego trybunału zakończysię obowiązkiem zwrotu działki temu komu ta komisja ją zabrała i jeszcze odsetki bedziemy płacić. kto bedzie winny? Oczywiscie Tusk i Peło.. I tu pisowcychoć ich organicznie nie znoszę będa mieli rację.
  Zamiast dogadać sie ze wszystkimi klubami i zmienić odpowiednio prawo to oni organizują trojkę partyjną ktora rozkułacza obszarników. i to ma się obronić przed niezależnymi sądami jakimi są trybunały Strasbourgu?

 • kemor234

  Oceniono 12 razy 2

  A kto rozliczy Szyszkę z bezwstydnego rozkradania dobra narodowego Polaków, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX