Czy można się kąpać w miejskich fontannach? Sprawdziliśmy

R Sz
02.08.2017 16:19
A A A
3.08.2015 r., Warszawa - Podzamcze. Tłumy warszawiaków postanowiły spędzić upalną niedzielę w Parku Fontann. Mimo zakazu kąpieli, wiele osób wchodzi do wody, by choć na chwilę się ochłodzić.

3.08.2015 r., Warszawa - Podzamcze. Tłumy warszawiaków postanowiły spędzić upalną niedzielę w Parku Fontann. Mimo zakazu kąpieli, wiele osób wchodzi do wody, by choć na chwilę się ochłodzić. (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Fontanny w miastach stanowią dla wielu osób doskonały sposób na schłodzenie się w upalne dni. Czy na pewno są bezpieczne? Poprosiliśmy o opinię Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i stołeczny ratusz.

W ciągu ostatnich dni przez Warszawę przechodzi fala upałów, więc mieszkańcy miasta szukają okazji, aby się ochłodzić. Częstym widokiem są osoby chcące orzeźwić się podczas kąpieli w miejskich fontannach. Jest to szczególnie popularne wśród osób z dziećmi. Tym bardziej warto dowiedzieć się, czy taka zabawa może zaszkodzić nam i naszym podopiecznym?

"Fontanny to element dekoracyjny miasta"

Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, stwierdza jednoznacznie: Fontanny to element dekoracyjny miasta i jako takie nie służą zaspokajaniu pragnienia czy kąpielom dla ludzi.

"Woda w tego typu miejscach krąży w obiegu zamkniętym - takie warunki sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju bakterii, wirusów i pasożytów, które są niebezpieczne dla ludzi" - mówi. Wśród nich znaleźć można m.in. bakterie kałowe, salmonelli i gronkowca, a także wszelkich pasożytów odzwierzęcych, bakterii i wirusów powodujących zatrucia pokarmowe, reakcje alergiczne i zapalne skóry.

Warto pamiętać, że za stan i czystość miejskich fontann odpowiedzialne są służby miejskie. Sanepid nie prowadzi badań czystości wody w tych miejscach, ponieważ nie są one przeznaczone do kąpieli. 

Uczulam więc szczególnie młode mamy, które dość niefrasobliwie pozwalają swoim małym pociechom pluskać się w miejskich fontannach. Lepiej schłodzić siebie i dziecko wodą z butelki - dodaje rzeczniczka.

Podobnego zdania jest Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta st. Warszawy. "Fontanny nie są przeznaczone do kąpieli. Dla samej ochłody wystarczy być w pobliżu, bo fontanny świetnie chłodzą powietrze" - mówi.

Korzystajmy z "pluskowisk" 

Jednak w mieście są miejsca, gdzie można schłodzić się w odpowiednich warunkach. Specjalne "pluskowiska" zostały przygotowane z myślą o zabawie w wodzie, więc nie stwarzają zagrożenia sanitarnego.

Tego typu obiekty możecie znaleźć m.in. na Podzamczu, w Multimedialnym Parku Fontann oraz na Targówku, przy skwerze Grzegorza Ciechowskiego. Bartosz Milczarczyk przypomina także, że na terenie Warszawy mieści się kilka odkrytych basenów i kąpielisk, z których można korzystać w upalne lato.

Zobacz także
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • avatar

  cezaryk

  Oceniono 25 razy 9

  Panie, bakterie kałowe to ja mam we własnym kiblu, o gąbce do mycia naczyń w kuchni nie wspominając. Co mi jakieś tam fontanny!

 • avatar

  noltenick

  Oceniono 24 razy 8

  Bakterie kałowe są dosłownie wszędzie i czasem w kuchni jest ich prawie tyle samo co w kiblu więc bez przesady z tymi strachami na lachy.

 • avatar

  nessuno

  Oceniono 19 razy 1

  Niestety, swołocz, która bodaj kopyta(najczęściej brudne) musi w fontannie zanurzyć, to częsty widok.

 • Dariusz Koszkul

  0

  w dzien dzieciaczki "madki" i innej karyny popsluskaja sie w w fontannie a wczesnym ranem lump przyjdzie umyc tylek i wszy z glowy - bo ostatnia kompiel mial dwa tygodnie temu. jak komus pasuje to co mi do tego.

 • avatar

  fernando51

  Oceniono 22 razy -6

  No to na co czekają pieprzone władze miast? Niech się k,,wy biorą do roboty i czyszczą wodę w fontannach, bo za to biorą ciężkie pieniądze od mieszkańców. Jak tego nie potrafią to niech idą sprzątać kible a w ich miejsce przyjdą ludzie wiedzący jak z takimi problemami sobie radzić. Jedyne co do tej pory można przeczytać to jakie zagrożenia ze strony bakterii takich czy innych oraz kleszczy. No to niech ktoś wreszcie napisze co z tym robią władze miast.

 • avatar

  dante_waw

  Oceniono 20 razy -6

  Czy bakterie kalowe, sa grozniejsze od kleszczy??? i czy juz jakas firma farmaceutyczna zglosila sie do Agory z propozycja reklamy szczepionki na bakterie kalowe, ze zaczynacie straszyc kolejnym tematem z .... du... przepraszam kału

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX