Nazwali bulwary imieniem słynnego amerykańskiego generała. "Nie ma nic wspólnego z Warszawą"

Rada Warszawy w czwartek zdecydowała - nowy fragment bulwarów wiślanych będzie nosił nazwę bulwaru gen. George'a Smitha Pattona. Warszawiacy nie rozumieją tej decyzji. Radna: Fatalny pomysł.

W czwartek 23 czerwca podczas sesji Rada Warszawy podjęła decyzję o nadaniu oddanym do użytku bulwarom nad Wisłą nowej nazwy. Bulwary od dziś będą nosić imię gen. George'a Smitha Pattona.

Za przyjęciem uchwały było 48 radnych, przeciw było 2 radnych, 7 wstrzymało się od głosu.

Wojska amerykańskie w Polsce

Uchwała jest realizacją wniosku grupy 9 radnych w związku z wystąpieniem Fundacji Ronalda Reagana w Polsce do Rady Warszawy o takie uhonorowanie gen. Pattona.

"Był najwybitniejszym amerykańskim dowódcą II wojny światowej, wieczny wojownik, błyskotliwy strateg, bezwzględnie szczery, często obcesowy" - napisał prezes zarządu fundacji Janusz Dorosiewicz. Zaznaczył, że Patton był "zaciekłym wrogiem komunizmu i imperialnych ambicji Rosji".

Uhonorowanie w ten sposób postaci generała wiąże się również z tym, że wojska Stanów Zjednoczonych po raz pierwszy w historii stacjonują w Polsce.

"To fatalny pomysł"

Nie do wszystkich jednak przemówił ten argument. Warszawiacy zastanawiają się, dlaczego osoba w żaden sposób niezwiązana z miastem widnieje przy nazwie miejsca, które jest stolicy wizytówką. 

- To fatalny pomysł - ocenia Paulina Piechna-Więckiewicz, radna Warszawy, jedna z przeciwniczek pomysłu. - Moja propozycja była taka, aby nazwać bulwary imieniem Warszawskiej Syrenki. Została ona jednak odrzucona już w pierwszym czytaniu - dodaje.

Piechna-Więckiewicz podkreśla, że tu nie chodzi o to, czy George Patton był czy nie był wyśmienitym strategiem i jednym z najbardziej znanych generałów. - Nie umniejszam jego zasług, tylko zastanawiam się, co ta postać ma wspólnego z historią Warszawy, historią jednego z najbardziej popularnych miejsc w stolicy. Czy noszenie Syrenki Warszawskiej w klapie i podziw dla Powstania Warszawskiego wystarczą, znaleźć się w nazwie bulwarów? Według mnie nie - kwituje radna.

Zaznacza również, że historia Warszawy sięga dalej niż 100 lat. - Nie rozumiem, dlaczego fiksujemy się na II wojnie światowej, historia stolicy jest o wiele dłuższa i równie ciekawa. Nie rozumiem również nieustannego patrzenia w przeszłość. Znajomość historii jest ważna, ale to miasto żyje, czy musimy ciągle nawiązywać do tego, co było? - dodaje.

Bo przyjeżdża Trump

Piechna-Więckiewicz podejrzewa również, że decyzja Rady mogła być związana z przyjazdem prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa do Warszawy. 

- Mogę zrozumieć, że jest wniosek fundacji, że 6 lipca w Polsce będzie prezydent Donald Trump i jak rozumiem jest to bardzo istotne, żeby przed tym podjąć taką decyzję. Podobno pan prezydent jest wielkim fanem gen. Pattona, ale to jest jego osobista sprawa - mówi Więckiewicz.

Zamieńmy George na Mike

Autorzy bloga Pańska Skórka również nie kryją oburzenia. - Zbieżność terminów i decyzji z wizytą prezydenta USA najpewniej nieprzypadkowa. Taki hołd idealnie wpisuje się w „księdzogeneralską” politykę nazewnictwa stołecznych ulic, a i w czasach „dekomunizacji” jest jak znalazł. Problem tylko w tym, że Patton ani z Warszawą nic wspólnego nie miał - czytamy na blogu

Proponują zatem, aby w nazwie wprowadzić niewielką zmianę - zamiast George napisać Mike. Zaznaczają (ironicznie), że Mike Patton, muzyk i wokalista, wielokrotnie podróżował do Warszawy z różnymi projektami. - Zawsze zapełniając sale koncertowe - pisze Adam Kaliszewski, autor artykułu. 

Jego zdaniem Mike Patton na pewno, w przeciwieństwie do generała Pattona napiłby się na bulwarach.

Pozostałe odcinki bulwarów noszą nazwy: Bulwar Flotylli Wiślane, Bohdana Grzymały-Siedleckiego (polski przewodnik turystyczny związany z Warszawą, publicysta, autor książek o Warszawie).

Czy to koniec frytek belgijskich? Z powodów zdrowotnych znalazły się na celowniku UE

Więcej o:
Komentarze (159)
Nazwali bulwary imieniem słynnego amerykańskiego generała. "Nie ma nic wspólnego z Warszawą"
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 68 razy 52

  Stojącej opodal tego bulwaru Syrenie na tarczy, zamiast orła i napisu "Warszawa", walnijcie białą gwiazdę i podpiszcie "Captain America". Będzie do kompletu.

 • krynolinka

  Oceniono 49 razy 43

  " Pamiętajcie, że waszym zadaniem NIE JEST umierać za Ojczyznę. Waszym zadaniem jest dopilnowanie, by tamci sk***iele poumierali za swoją”. -Wypowiedź generała Georga Pattona na temat celu wojny.

 • flyer

  Oceniono 30 razy 18

  I to pokazuje, w jakiej fikcji żyją politycy - tylko oni wierzą, że nazwanie 4 patronami kawałków bulwarów warszawskich ma jakiekolwiek znaczenie - jak ludzie chcą jechać na bulwary, to mówią, że jadą na bulwary koło mostu śląsko-dąbrowskiego czy nad Wisłę, a nie na bulwary im. Karskiego. Wystarczyła jedna nazwa na wszystkie cztery odcinki - bulwary warszawskie/wiślane.

 • patrickkolno

  Oceniono 19 razy 13

  A moze lepiej - Bulwar Republikanski albo KKK? Jednak nie bez powodu mowi sie, ze kraje Wschodniej Europy to wasale USA.

 • czarna_brygada09

  Oceniono 28 razy 12

  Kto w ogóle wymyśla takie debilne nazwy dla przestrzeni miejskiej? Propozycja pani Pauliny Piechno-Więckiewicz, aby nazwać 'Bulwar Syrenki', znakomita, błyskotliwa i świetnie wpisująca się w funkcje tego miejsca odrzucona przez bandę niedorozwojów ogarniętych histeria 'księdzogeneralską' politykę nazewnictwa stołecznych ulic, jak słusznie zauważyli autorzy bloga.
  Nie dość, że mamy pomnik Regana , który z Buhs'em (juniorem) oraz niewątpliwie Trumpem będzie walczył o palmę najdurniejszego prezydenta USA w historii, to teraz Patton, który oprócz tego, że był podobno dobrym dowódcą, to był pospolitym pajacem.
  Rzecz w tym, że zaśmiecanie przestrzeni publicznej nazewnictwem 'księżogeneralskim' ma miejsce nie tylko w Warszawie. Jest niewiele miejsc w Polsce gdzie samorządy potyrafią bronić się przed zidioceniem.

 • bratjolki

  Oceniono 36 razy 12

  Mamy historie podlizywania sie najeźcom. Niech bedzie Patton.
  A potem poczestunej na ratuszu im. Al Capone.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX