Stolica będzie finansować in vitro. Episkopat oburzony

Rada Warszawy przyjęła kontrowersyjną uchwałę w sprawie programu refundacji zabiegów in vitro. Zabiegi będą kosztować 10 milionów złotych rocznie. Episkopat: To pogwałcenie ochrony życia ludzkiego.

Stolica poszła za przykładem m.in. Łodzi, Sosnowca i Poznania. Warszawscy radni powiedzieli "tak" refundacji in-vitro. Za uchwałą głosowało 35 członków, przeciwko było 23.

Z programu in-vitro skorzysta 2,5 tys. par

Stołeczny program (proponowany przez Platformę Obywatelską) ma ruszyć już we wrześniu tego roku. Będzie kosztował około 10 milionów złotych rocznie.

Jak szacuje miasto, skorzysta z niego ok. 2,5 tys. par, zarówno małżeństw, jak i pozostających w związkach nieformalnych. Program przeznaczony jest dla warszawianek w wieku 25-40 lat. Dofinansowanie ma obejmować trzy próby zapłodnienia in vitro.

Program na razie ma obowiązywać w latach 2017-19.

"To projekt, który ma nabijać PO sondaże"

Dyskusja na radzie była ożywiona.

Nie możemy zawieść osób cierpiących na bezpłodność tak, jak zrobił to obecny rząd, który zlikwidował państwowy program in vitro. Pomóżmy mieszkańcom spełnić ich marzenia - mówiła radna Gabriela Szustek z PO

Zdaniem Cezarego Jurkiewicza z PiS mamy do czynienia z teatrem politycznym. - To projekt, który ma nabijać PO sondaże, ratować przed wyborami - przekonywał polityk.

Kościół jest na "nie"

Zapłodnieniu in vitro sprzeciwia się Kościół katolicki. Przekonuje, że metoda ta wiąże się z zagładą tysięcy ludzkich zarodków.

Należy przypomnieć negatywną ocenę moralną wszystkich form zapłodnienia pozaustrojowego, ponieważ są one pogwałceniem zasady ochrony życia ludzkiego i sprzeciwiają się wymogowi zachowania integralności osoby ludzkiej - napisał w komunikacie rzecznik Episkopatu, ksiądz dr Paweł Rytel-Andrianik

Dziś wybory w Zjednoczonym Królestwie. Od ich wyniku zależy przyszłość Brexitu

Więcej o:
Komentarze (180)
Stolica będzie finansować in vitro. Episkopat oburzony
Zaloguj się
 • profesor.kleks

  Oceniono 142 razy 138

  Episkopat niech skupi sie na takim nauczaniu swoich owieczek, by mimo szerszych mozliwosci stosowali sie do ich wytycznych. Na tym powinni sie skupic, a nie na ograniczaniu wolnosci innych ludzi.

  Jestes katolikiem, nie stostujesz antykoncepcji, nie siegasz po metode invitro, nie zyjesz w zwiazku jednoplciowym - masz prawo, szanuje twoj wybor. Ale od mojego sumienia i od moich decyzji trzymaj sie prosze z daleka.

 • admin.duda

  Oceniono 109 razy 107

  Pytanie 1: Co to jest "wymóg zachowania integralności osoby ludzkiej"?
  Pytanie 2: Jakie są inne osoby poza "ludzką"?

 • monoekann

  Oceniono 109 razy 105

  Moim skromnym zdaniem, to kościół jest pogwałceniem zasady ochrony życia i godności ludzkiej...
  Drodzy księża i dewoci, nikt wam nie każe z invito korzystać....
  Przeszkadza wam tabletka 'dzień po'? to z solidarności przestańcie brać tabletki 'godzinę przed'..

 • sailor20170605

  Oceniono 86 razy 80

  Brawo Warszawa!

 • Zbigniew Szamałek

  Oceniono 69 razy 67

  Skoro procedura in-vitro jest przeciw naturze, to i przeszczepy są przeciw naturze, szczepienia również. Gdyby się zgłębić w tą nomen-omen chorą filozofię - to i pobyt w szpitalach jest wbrew naturze. Przecież to Bóg zsyła choroby. To co robią księża w szpitalu? Przecież zgodnie w z wolą najwyższego powinni godnie umierać.

 • 1agfa

  Oceniono 68 razy 66

  Brawo dla warszawskich radnych. Dzięki in vitro urodziło się w Polsce już 5000 dzieci! Krk niech zajmuje się sobą. Nikt nie zmusza żarliwych katolików, aby poddawali się zabiegowi in vitro - czyżby Krk "trzymał" ich tylko zakazami?
  Czyżby powstało już państwo wyznaniowe?

 • kyosunim

  Oceniono 65 razy 63

  Ale in-vitro nie jest obowiązkowe, a jego przeciwnicy tak gardłują jakby było.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 62 razy 62

  Kościelni szamani powinni się wreszcie odp'ier'dolić od życia normalnych ludzi. Siedzieć w swoich kościelnych norach i mordy w kubeł ze „święconą” wodą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX