Laureat olimpiady publicznie odmówił przyjęcia nagrody od Hanny Gronkiewicz-Waltz

Laureat Olimpiady Filozoficznej, Sebastian Słowiński, publicznie nie przyjął nagrody od władz Warszawy. Powód? Miasto Stołeczne po raz kolejny odmówiło patronatu Paradzie Równości.

6 czerwca Centrum Nauki Kopernik odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom olimpiad przedmiotowych i zawodowych.

Sebastian Słowiński, uczeń Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia w Warszawie, jako laureat Olimpiady Filozoficznej odmówił publicznie przyjęcia nagrody od władz Warszawy.

Marginalizuje sprawy osób LGBTQ

Jako powód podał fakt, że, miasto Stołeczne po raz kolejny odmówiło patronatu Paradzie Równości, w której udział biorą mieszkańcy i mieszkanki Warszawy.

- Jest mi niezmiernie miło, że moje osiągnięcia naukowe zostały docenione i zauważone przez miasto, jednocześnie jestem zaangażowany w obronę praw osób LGBT i byłem uczestnikiem Parady Równości, która po raz kolejny dostała odmowę patronatu miasta. Jako uczeń, który zdobywa nagrodę dla tego miasta, ale też jako homoseksualista, który wspiera paradę, muszę odmówić przyjęcia tej nagrody - powiedział podczas wydarzenia.

Drugim powodem miało być to, że Hanna Gronkiewicz-Waltz marginalizuje sprawy osób LGBTQ, a także ruchy lokatorskie i te, które nie wpisują się w neoliberalną, heteronormatywną wizję tkanki społecznej.

- Nie mam zamiaru przyjmować ani nagród, ani tytułów od władz miasta, które reprezentuje tylko wybujałą „większość” seksualną, bogatych warszawiaków i warszawianek – skomentował Sebastian dla Codziennika Feministycznego.

Nagrodzony brawami

Jeszcze w trakcie wystąpienia Sebastiana, rozległy się na sali brawa. Za jego przykładem poszła kolejna uczennica. Po gali odebrał gratulacje od pozostałych zwycięzców i zwyciężczyń.

Wystąpienia Sebastiana wysłuchali m.in. wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, burmistrzowie Mokotowa, Śródmieścia, Ursynowa i Pragi-Północ, dyrektor Biura Edukacji Joanna Gospodarczyk i przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny Małgorzata Żuber-Zielicz.

Na sali byli też organizatorzy Parady Równości. Sebastian dzień wcześniej skontaktował się z nimi i poinformował o tym, co zamierza zrobić.

Parada Równości 2017

Tegoroczna Parada Równości była najprawdopodobniej najbardziej liczną w historii. Według policji uczestniczyło w niej aż 13 tysięcy osób. Szacunki ratusza to z kolei 12,5 tys.

Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz ósmy odmówiła patronatu nad Paradą Równości. Poparcia Paradzie udzieliło 40 ambasadorów akredytowanych w Polsce oraz pięciu przedstawicieli międzynarodowych instytucji, którzy wystosowali specjalny list na tę okazję. To między innymi ambasadorowie Australii, Albanii, Argentyny, Belgii, Chile, Czech, Estonii, Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Japonii, Izraela, Niemiec, Kanady, USA, Wietnamu czy Włoch. Była to rekordowa jak do tej pory liczba podpisów.

Premier Kanady przyszedł na Paradę Równości i był tam prawdziwą gwiazdą. Tańczył, robił zdjęcia i...

Więcej o:
Komentarze (80)
Laureat olimpiady publicznie odmówił przyjęcia nagrody od Hanny Gronkiewicz-Waltz
Zaloguj się
 • beksinski

  Oceniono 103 razy 65

  Róża Thun: "Gdy patrzę na te łby ogolone ziejące nienawiścią..."

 • libero2015

  Oceniono 120 razy 64

  Niestety muszę to powiedzieć - pretensjonalny narcyz z przerośniętym ego

 • kirdan1

  Oceniono 104 razy 50

  Jeśli ten młody człowiek, jego image i jego wypowiedzi mają osłabić negatywne stereotypy dotyczące osób homoseksualnych - to gratuluję. O wiele prędzej je wzmocnią.

  Ps. Od kilku lat nurtuje mnie pytanie - dlaczego tak wiele z tych osób (tych tzn. LGBT, ekologów, lewaków i podobnych pieszczochów "GW") jest tak straszliwie pretensjonalnych... Uwaga dla idiotów - najpierw proszę dokładnie sprawdzić znaczenie słowa "pretensjonalny", może być w Doroszewskim.

 • ixnimak

  Oceniono 103 razy 47

  "..moje osiągnięcia naukowe.." jaki skromny. Filozofia to nie nauka, potwierdził to światowej sławy filozof właśnie prof.Wolniewicz.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 84 razy 46

  "Nie mam zamiaru przyjmować ani nagród, ani tytułów od władz miasta, które reprezentuje tylko wybujałą „większość” seksualną,"

  Znowu ta nowomowa. Myślałem, że lewica już z tego wyrosła...

 • kixx

  Oceniono 82 razy 44

  terror homopoprawnosci narasta
  juz nie mozna byc "tylko" obojetnym na wszelkie homo,a nalezy je wrecz popierac
  kiedy hetero zacznie sie zamykac w wiezieniach?

 • szymi_mispanda

  Oceniono 61 razy 33

  ten typ ze zdjecia jest chory na raka i anemie i zamiast pojsc na silke to jeszcze kopci?

 • sroczka66

  Oceniono 45 razy 31

  Chłopaku zjedz coś, skocz na siłkę nie "filozuj" ramiona ci zanikły, przestań nosić się na Wolniewicza, to nie jest nachalny wzór urody nawet dla geja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX