Zaledwie 23 głosy za "wielką Warszawą". Znamy wyniki ostatnich trzech referendów

To już ostatnie referenda, jakie odbyły się w związku z ustawą metropolitalną PiS o przyłączeniu 33 gmin do Warszawy. Głosowania zakończyły się o 21 w niedzielę.

W niedzielę 4 czerwca odbyły się trzy głosowania w sprawie przyłączenia podwarszawskich gmin do Warszawy - w Wieliszewie, Podkowie Leśnej i w Ożarowie Mazowieckim. Żeby głosowania były ważne, potrzebna była przynajmniej 30-procentowa frekwencja. 

W Wieliszewie głosowanie nieważne, w Ożarowie ponad 30 proc.

Próg nie został przekroczony w Wieliszewie. Frekwencja wyniosła 25,03 proc. Zabrakło 514 głosów.

Mieszkańcy Wieliszewa odpowiadali na pytanie: Czy jest Pan/Pani za tym, żeby miasto st. Warszawa, jako metropolitarna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę…?. Możliwe odpowiedzi to "Tak" lub "Nie".

Jak podaje TVNWarszawa, głosów na "tak" było 127 (4,96 proc.), a na "nie" 2434 (95,04 proc.). Głosów nieważnych 30.

W Ożarowie mieszkańcy odpowiadali na to samo pytanie, co w Wieliszewie. Tam jednak zagłosowało 35,67 proc. mieszkańców. Głosów na "tak" było 279 (4,4 proc.), a na "nie" 6039 (95,6 proc.).

23 głosy za

Do urn w Podkowie Leśnej poszło z kolei o wiele więcej osób - aż 42,3 proc. 

Mieszkańcy Podkowy Leśnej odpowiadali na dwa pytania. Pierwsze brzmiało: Czy jesteś za utrzymaniem samodzielności Podkowy Leśnej jako odrębnej jednostki samorządu terytorialnego z dotychczasowymi kompetencjami samorządowymi? Drugie: Czy jesteś za tym, aby Podkowa Leśna na zasadzie dobrowolności zacieśniała w interesie mieszkańców współpracę z samorządami Warszawy i otaczających ją gmin?

Jak podaje TVNWarszawa, w przypadku pierwszego pytania 1312 osób było na "tak" (98,3 procent), na "nie" oddano zaledwie 23 głosy (1,7 proc.).

W drugim pytaniu na "tak" były 1264 osoby (95,7 proc.), a na "nie" 57 osób (4,3 proc.).

Referenda w Konstancinie-Jeziornie i Legionowie

Tydzień temu odbyło się głosowanie w Konstancinie-Jeziornie. Podobnie jak w Wieliszewie, nie było wystarczającej frekwencji, by referendum było ważne (29,3 proc.). Burmistrz gminy przekonywał jednak, że te osoby, które zagłosowały, w większości były przeciwne ustawie.

Ważne głosowanie odbyło się w Legionowie - było to pierwsze i budzące najwięcej emocji referendum - przeciwko ustawie zagłosowało ponad 94 proc. głosujących. Podobnie sytuacja wyglądała w Nieporęcie, gdzie na wprowadzenie ustawy nie wyraziło zgody aż 96 proc. głosujących mieszkańców gminy.

Wtedy nie było jeszcze pewne, co PiS postanowi w sprawie ustawy. Jacek Sasin wycofał się z niej dopiero pod koniec kwietnia. Po konsultacjach z mieszkańcami Warszawy uznał, że projekt powinien być w dalszym ciągu konsultowany, dyskutowany.

Czy mieszkańcy Ząbek są za przyłączeniem gminy do "wielkiej Warszawy"? [SONDA]

Więcej o:
Komentarze (41)
Zaledwie 23 głosy za "wielką Warszawą". Znamy wyniki ostatnich trzech referendów
Zaloguj się
 • tomasz.76

  Oceniono 72 razy 66

  Psiarze i tak mają w dudzie, co myślą obywatele. Tak samo jak mają orzeczenie SN

 • newpatric

  Oceniono 49 razy 43

  Czyli kolejne zwycięstwo PIS!

  Ale dajmy tym nieudacznikom odetchnąć, wygrali w ONZ, co prawda jedyny kontrkandydat sie wycofał, bo pewnie z nim by przegrali ale ... przynajmniej nie przegrali z nieobecnymi i nie zepsuli głosowania jak to mają w zwyczaju. To plus dla PIS!

  Teraz tylko powołac znajomych pani premier z okolicznych sklepów w Brzeszczach do rad nadzorczych największych spółek i można odtrąbić sukcesy.

 • japka_putina

  Oceniono 45 razy 35

  Jeszcze dwa lata i takie poparcie będzie miał PiS w wyborach do Sejmu. Dlatego wyborów NIE BĘDZIE.

 • maciacho30

  Oceniono 34 razy 30

  To pokazuje poparcie dla PISlamistów! to oni są zakałą narodu!

 • saviour

  Oceniono 19 razy 17

  Głosy nieważblne powinny iść do puli Parchów i Synekur, bo wiadomo że głupki bez szkoły które nie potrafią postawić krzyżyka głosowałyby na nich. Kiedyś na Samoobronę, SLD, LPR... Dzisiaj mają PiS.

 • 99makabra1977

  Oceniono 15 razy 11

  W ONZ mieli głosować przeciw. Widocznie nie zadziałał guzik.

 • antoniferdynand

  Oceniono 11 razy 9

  27 do 1, 95% do 5% - sromotne ... zwycięstwo!

 • tyfus.wolski

  Oceniono 11 razy 9

  2700:1

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX