Teatr zabiera głos w sprawie zamieszek. "Ataki pokazują, jak trafne są diagnozy stawiane w spektaklu"

Na facebookowym profilu Teatru Powszechnego pojawiło się oświadczenie w sprawie wydarzeń sprzed tygodnia. Dyrekcja zapewnia, że nie ma zamiaru wycofać "Klątwy" z repertuaru.

„Klątwa”, spektakl grany w Teatrze Powszechnym w Warszawie od lutego, porusza m.in. temat dominującej pozycji Kościoła katolickiego w Polsce i pedofilii w Kościele. Od premiery teatr jest atakowany przez nacjonalistów, prawicowych dziennikarzy i polityków, którzy twierdzą, że „Klątwa” obraża uczucia religijne.

Uczestnicy "Ogólnopolskiego Protestu Obrońców Świętej Wiary" chcieli zakazania sztuki i zapowiedzieli oblężenie teatru. W sobotę 27 maja doszło do zamieszek, które mogły skończyć się tragicznie.

Rozlano żrącą substancję

Tydzień po zdarzeniu teatr oficjalnie zabiera głos i przedstawia swoją wersję zdarzeń.

"Odpalono przed teatrem race dymne, kilku manifestujących przeciwko spektaklowi weszło do teatru na wcześniejszy spektakl grany na Scenie Małej („Dziewczyny do wzięcia”) i przy wychodzeniu podjęło próbę siłowego wdarcia się do foyer głównego, gdzie znajdowali się widzowie „Klątwy”" - czytamy.

Później, jak relacjonuje dyrekcja, ktoś rozlał w holu kasowym żrącą substancję, przy uprzątaniu której poparzyła się pracownica teatralnej kawiarni. "Dwóch mężczyzn protestujących przeciwko teatrowi weszło na widownię i próbowało zakłócić spektakl „Klątwa” oraz odpalić race dymne".

Dyrekcja nie ma wątpliwości - "takie zachowania są niedopuszczalne, a osoby je prowokujące powinny ponieść odpowiedzialność karną".

Diagnozy stawiane w spektaklu są trafne

Teatr, mimo nacisków, nie zamierza również wycofać spektaklu z repertuaru. "Konsekwentnie stoimy na stanowisku, że teatr repertuarowy jako publiczna instytucja kultury ma obowiązek realizować swoje plany artystyczne, podejmując trudne, niekoniecznie powszechnie akceptowane tematy" - pisze dyrekcja.

Na koniec wkłada kij w mrowisko, pisząc że "ostatnie wydarzenia przed Teatrem Powszechnym – brutalne ataki przy wtórze pieśni narodowych i religijnych, obecność na manifestacji kapłanów katolickich i ich błogosławieństwo dla faszyzujących, stosujących jawną przemoc bojówek – pokazują, jak trafne są diagnozy stawiane w spektaklu".

Przepychanki i race przed Teatrem Powszechnym. Narodowcy próbowali zablokować "Klątwę"

Więcej o:
Komentarze (6)
Teatr zabiera głos w sprawie zamieszek. "Ataki pokazują, jak trafne są diagnozy stawiane w spektaklu"
Zaloguj się
 • sir_fred

  Oceniono 17 razy 7

  Pewnie, że trafne. Nazi-pedofilów aż trzęsie...

 • nigdy_nie

  Oceniono 2 razy -2

  xWalka z terrorem lotniczym z lotniska Bemowo Banice!Witam, zapraszam Państwa szczególnie Zoliborzan i mieszkańcow Bielan do udziału w audycji radiowej na żywo w najbliższy Czwartek która zostanie wyemitowana o godz 14 w Polskim Radiu "RDC" na częstotliwości 101MHz. .Audycja ta "Jest Sprawa" będzie poświęcona przestępczej działalności Lotniska "Babice -Bemowo"Z lotniska tego od wielu lat startujące wyjące na niskim pułapie samoloty "szkółek pilotażu" nie pozwalają normalnie żyć, funkcjonować miaszkańcom wspomnianych dzielnic!!Wspomniana audycja emitowana będzie na "żywo" z telefonami od słuchaczy,bardzo proszę o telefoniczny udział Państwa szczególnie wymienionych przezemnie dzielnic! Tel.do studia 226459090!

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 3 razy -3

  STOP bachanaliom degeneratów w Teatrze Powszechnym.
  STOP seksowi z kukłą papieża.
  STOP orgiastycznej satysfakcji dewiantów słuchających od aktorów o seksie z księżmi
  STOP plugastwu.

  Usunąć wspomagającą bluźnierców Gronkiewicz-Waltz.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 21 razy -5

  Dla lewactwa ten niby teatr klątwa z jej obrzydliwym pogardzaniem chrześcijanami to wolność słowa ale już wyrażanie sprzeciwu wobec takiemu czemuś to nie wolność słowa a faszyzm co to za hipokryzja!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX