To będzie ciężki poniedziałek. Taksówkarze zablokują Warszawę. Ale zapowiadają, że to początek

Protest taksówkarzy w Warszawie odbędzie się 5 czerwca. Tego samego dnia będą strajkować kierowcy w innych miastach Polski. To efekt bierności rządu w walce z nielegalnymi przewoźnikami.

Protest przybierze formę przejazdu gwiaździstego. Taksówkarze będą protestować w całej Polsce, ale główny strajk odbędzie się w Warszawie. Jeśli to nie pomoże - tydzień później masowo zjadą do Warszawy.

Taksówkarze o godz. 7 wyjadą z sześciu miejsc w mieście. Będą blokować stolicę, by na końcu wręczyć postulaty premier Beacie Szydło.

Protest taksówkarzy w Warszawie

Kierowcy licencjonowanych taksówek już zapowiadają, że na jednym proteście się nie skończy. Jeśli protest 5 czerwca nie skłoni rządu do reakcji, taksówkarze powtórzą protest w kolejnym tygodniu. Tym razem sytuacja będzie poważniejsza - do stolicy przyjadą taksówkarze z całego kraju. 

Protestujący kierowcy podkreślają w swoich postulatach, że nie występują wyłącznie przeciwko Uberowi, ale wszystkim - ich zdaniem - nielegalnie działającym przewoźnikom. Są nimi wszyscy ci, którzy wykonują usługi za pomocą aplikacji, bez licencji, kasy fiskalnej oraz ubezpieczenia. 

Dlaczego taksówkarze strajkują?

Kierowca, aby zostać taksówkarzem, musi spełnić o wiele więcej wymogów niż kierowca np. Ubera. Musi zdać egzamin i otrzymać licencję, odprowadzać opłaty korporacyjne i przede wszystkim płacić podatki i ZUS oraz uiścić wyższą składkę OC. Musi również posiadać kasę fiskalną. 

Mimo że każdy kierowca Ubera powinien mieć zarejestrowaną własną działalność gospodarczą (aby odprowadzać podatki i składki ZUS), to w praktyce wielu - jeżeli nie większość - wciąż zatrudniana jest na umowy o dzieło czy zlecenie. Ci kierowcy są podpinani pod działalność partnerów Ubera.

Uber zwraca jednak uwagę, że forma współpracy nie wpływa na wymogi, które muszą spełniać kierowcy, zarówno jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, jak i przejrzystość podatkową. "Po każdym przejeździe wystawiana jest faktura, a na partnerze spoczywa obowiązek rozliczenia przychodu" - zapewnia biuro prasowe Uber Polska.

Ostry konflikt

Konflikt między taksówkarzami i kierowcami Ubera się zaostrza. Dochodzi do aktów wandalizmu czy gróźb pod adresem kierowców. 19 maja w Krakowie samochód kierowcy Ubera został oblany kwasem, a opony auta pocięto. 9 maja w Łodzi kierowca Ubera potrącił taksówkarzy, którzy wcześniej odbyli u niego kurs. 

Wszystko jednak wskazuje na to, że winę ponosi opieszałość władz. Projekt nowelizacji ustawy, które regulowałaby prawo przewozu osób, miał powstać jeszcze za rządów PO- PSL. W lutym 2017 roku resort infrastruktury i transportu drogowego informował, że projekt jest już gotowy. Ale od tamtej pory nic w tej kwestii nie zostało zrobione.

Ramię wiatraka zmiażdżyło tira. Do niecodziennego wypadku doszło na ruchliwej niemieckiej autostradzie

Więcej o:
Komentarze (139)
To będzie ciężki poniedziałek. Taksówkarze zablokują Warszawę. Ale zapowiadają, że to początek
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 129 razy 101

  no coz skoro beda strajkowac w Warszawie... UBER bedzie wozil ich klientow....

  Do postulatow taksowkarzy dolaczylbym jeszcze zakaz uzywania GPS i map w telefonie... to granda zeby klient wieziony na z lotniska do Centrum awanturowal sie ze mu taksokarz "darmowe" zwiedzanie Pragi zafundowal... jak zyc... ?

 • profes79

  Oceniono 59 razy 51

  Losowo sprawdzenie trzeźwości, przeglądu technicznego, posiadania taksometru podłączonego do kasy fiskalnej...
  Przypomnę, że w 2015:

  Prawie 200 taksówkarzy i przewoźników osób skontrolowała warszawska policja. Ponad połowa z nich dostała mandaty.

  W tym 95 za brak określonych oznaczeń taksówki, 2 za kierowanie pojazdem bez uprawnień, 12 za brak legalizacji taksometru. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji zatrzymali też 30 dowodów rejestracyjnych: 18 za stan techniczny pojazdu i 12 za brak legalizacji taksometru. W jednym przypadku zatrzymane zostało też prawo jazdy w związku z przekroczeniem limitu punktów karnych.

 • shtalman

  Oceniono 62 razy 48

  Wąsate, śmierdzące, na wszystko narzekające Janusze za kierownicą, von!!

 • piotrm74

  Oceniono 60 razy 48

  Wierzę, że ponownie 50% "cierpiarzy" straci dowody rejestracyjne. Tak jak podczas poprzedniej akcji protestacyjnej.

 • ssaassaa

  Oceniono 57 razy 37

  Jest tylko jedna różnica w kosztach działalności Ubera i taksówkarzy: taksówkarz płaci więcej za OC oraz musi zapłacić za wyrobienie licencji (jednorazowo). Z drugiej strony kierowca ubera płaci 25% przychodu samemu uberowi. Jeśli któryś uberowiec nie płaci ZUS lub podatku dochodowego to to świadczy tylko o beznadziei tych instytucji, ponieważ dużo łatwiej skontrolować pod tym kątem ubera niż taksówkarzy (kasa tylko na konto a nie gotówka i "zepsuta" kasa fiskalna.
  Przy czym nie jestem przekonany, że większe ubezpieczenie OC taksówkarzy jest równe 25% przychodów taksiarzy.
  Tak więc drodzy (w przenośni i dosłownie) taksówkarze: skończcie z tą ściemą

 • trog73

  Oceniono 40 razy 34

  Kto zrozumie teksiarzy ???? Zawsze narzekaja a ze w konia robia klientow to juz tego nie mowia. To ze ich dzialania maja wplyw na prace innych - to nie wazne. Liczy sie tylko ich kasa. Lepiej wzieliby sie do porzadnej roboty.
  Jak sie nie podoba w taxi korpo to niech przeniosa sie do ubera. W czym problem .....

 • ritzy

  Oceniono 50 razy 34

  No, super. Taksowkarze, zawód szczególnego zaufania społecznego. Przewiduję następny protest w wykonaniu kieszonkowców oraz specjalistów "na wnuczka".

 • kniazwitold

  Oceniono 29 razy 25

  Mafia taksiarzy protestuje przeciwko płacącej podatki konkurencji?

  Je.bań.ce paradne :D

  W 80% przejazdów złotówa nie wystawia paragonu fiskalnego i oszukuje urząd skarbowy nie płacąc podatków, w 50% skontrolowanych złotów w warszawie policja wykryła oszustwa.
  O użyciu mydła, proszku do prania, sprzątaniu samochodu, używaniu wentylacji i praniu pokrowców nie będę wspominał, bo syf i kiła to ich drugie imię.

 • cometto-pl

  Oceniono 34 razy 24

  "[...]poprzez regulacje prawne firma przewozowa Uber musiała się wycofać. Za wykonywania takich kursów można pójść nawet do więzienia."

  Komunistyczny ciemnogród. Nie idźmy tą drogą!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX