Poseł PO: Dzika reprywatyzacja zaczęła się od Kaczyńskiego. Na pewno? MJN pokazuje dane

- Wszystko, co się działo wokół dzikiej reprywatyzacji, zaczęło się za prezydentury Lecha Kaczyńskiego - mówił w TVN24 Rafał Trzaskowski. Miasto Jest nasze opublikowało infografikę, z której wynika co innego.

- Wszystko to, co się działo wokół dzikiej reprywatyzacji, zaczęło się jeszcze za prezydentury Lecha Kaczyńskiego i wszystkie rządy były odpowiedzialne za to, że nie było ustawy reprywatyzacyjnej, która by uporządkowała tę sytuację - mówił Rafał Trzaskowski w programie "Kawa na ławę" w TVN24.

Do słów kandydata PO odniosło się stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. I opublikowało na swoim Facebooku infografikę. "Zamiast polemiki pokażemy jedynie liczby na wykresie" - napisali aktywiści.

Według zaprezentowanych przez MJN danych, gdy w warszawskim ratuszu urzędował Lech Kaczyński (i przez niecałe pół roku Kazimierz Marcinkiewicz), zwrotów nieruchomości było stosunkowo mało (najwięcej, 116, w 2003 r.). Wzrost notuje się od objęcia fotela prezydenta przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. W każdym roku jej prezydentury zwrotów było więcej (najmniej, 161, w 2007 r., najwięcej, 293, w 2008 r.). Więcej niż za czasów Kaczyńskiego było ich także, gdy władzę sprawowali Marcin Święcicki i Paweł Piskorski - obaj na pewnych etapach życia związani z PO.

"Panie Pośle, widzimy, że Pana środowisko nie dojrzało jeszcze, by po prostu przyznać się do nakręcenia taśmociągu reprywatyzacyjnego. Rada od nas - miejcie na tyle pokory, by chociaż przyjąć narrację 'zostawmy przeszłość, skupmy się na przyszłości'" - zwróciło się do Trzaskowskiego MJN.

"Sama liczba nie może być zarzutem"

O infografikę spytaliśmy stołeczny ratusz. - Jest najwięcej zwrotów, bo Gronkiewicz-Waltz najdłużej rządzi - wyjaśniała nam zastępca rzecznika prasowego Agnieszka Kłąb. Jak zaznaczyła, jedynie niewielką część wszystkich zwrotów dokonano w sposób nieprawidłowy. - Głośne sprawy, co do których były mocne wątpliwości, to m.in. ogródki działkowe przy Waszyngtona zwrócone w latach 2002-2006 (kiedy rządził Kaczyński - przyp. red.) czy sprawa mieszkań przy ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała Jolanta Brzeska - dodała Kłąb.

- Pojedyncze przypadki, co do których są wątpliwości, pojawiały się i pojawiają. Sama liczba nie może być zarzutem - podkreślała rzecznik. Zwróciła uwagę, że oczywiście najbardziej medialne są sprawy, w których doszło do nieprawidłowości. - To nie może przesłaniać tego, co było prawidłowo - dodała Kłąb.

"Uchwalmy wreszcie dużą ustawę reprywatyzacyjną"

- Wykres pokazuje, jak bardzo potrzebna jest ustawa reprywatyzacyjna - mówiła przedstawicielka ratusza. - Projekt leży w Sejmie, trzeba go wziąć i poddać pod głosowanie. Uchwalmy wreszcie dużą ustawę reprywatyzacyjną - apelowała. Kłąb dodała, że Gronkiewicz-Waltz jest jedynym prezydentem polskiego miasta, któremu udało się uchwalić małą ustawę reprywatyzacyjną.

- Dzięki temu możemy chronić tereny zieleni, działki, na których są przedszkola, budynki użyteczności publicznej - zaznaczyła. - Ale to nie rozwiązuje wszystkich problemów. Jeśli rzeczywiście chcemy zamknąć problem reprywatyzacji, duża ustawa jest rozwiązaniem - stwierdziła Kłąb.

"W dziką reprywatyzację uwikłany jest cały krajowy establishment. Kamienice zwracali też urzędnicy Lecha Kaczyńskiego"

Więcej o:
Komentarze (92)
Poseł PO: Dzika reprywatyzacja zaczęła się od Kaczyńskiego. Na pewno? MJN pokazuje dane
Zaloguj się
 • realizmforte2

  Oceniono 119 razy 107

  Bezprawny zwrot nieruchomości zaczął się od Mafijnej Kościelnej Komisji Majątkowej i trwa w najlepsze do dzisiaj. Odpowiedzialne za to są wszystkie rządy i partie.

 • fcbarcelona007

  Oceniono 103 razy 49

  To jest kompromitacja MJN, którzy nie rozróżniają zwrotów nieruchomości od nieprawidłowych zwrotów nieruchomości. Nieprawidłowości w zwrotach nieruchomości zaczęły się za Kaczyńskiego, co więcej wykres pokazuje jego nieudolność i jak mało było zwrotów ogółem za jego kadencji.

 • jan.go

  Oceniono 39 razy 37

  dzika reprywatyzacja nie dotyczy Warszawy tylko całego kraju np Krakowa i nie dotyczy HGW czy Kaczyńskiego tylko całej klasy politycznej oni są tylko namacalnym objawem zepsutego systemu Bo jak PO przyniosło swój kosmiczny projekt z cenami z księżyca to PiS było przeciw ? Degrengolada państwa i tyle

 • ziggybum

  Oceniono 44 razy 36

  Czyli że KAŻDY zwrot nieruchomości jest w Warszawie podejrzany? Bzdura! Pokażcie koledzy nie sumę wszystkich zwrotów, a odkąd zaczęło się nasilenie zwrotów podejrzewanych o korupcję i układ adwokatów z odzyskującymi grunty.

 • bkiton

  Oceniono 31 razy 27

  Partia Jarosława Kaczyńskiego ma silne zaplecze finansowe - to kilka spółek, które kontroluje Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. Najważniejsza z nich to Srebrna, która w centrum Warszawy zamierza zbudować 190-metrowy wieżowiec.
  Na czym chcą budować i za co, się pytam?????
  Kapitał zakładowy Srebrnej to zaledwie 7,7 mln

 • antyqrdupel

  Oceniono 54 razy 26

  Jak można poddawać w wątpliwość prawość i sprawiedliwość Kartofla Tysiąclecia !? Obrzydliwość !! Nieskalany Żywot Największego z Polaków obrażać w taki sposób?

 • kemor234

  Oceniono 39 razy 17

  PIS od lat walczy. O wpływy i przywileje. O WŁADZĘ !!!!!!!!!.
  Jednak dla nich WŁADZA to poniżanie poprzedników, a nawet zwykłych ludzi, którzy po prostu myślą, lub działają inaczej.
  Taka WŁADZA nie ma nic wspólnego z mądrym rządzeniem i rozwojem Polski. To po prostu ciągłe udowadnianie swojej wyimaginowanej wyższości nad społeczeństwem sprowadzanym do roli ... pańszczyźnianego chłopa. Stąd określenia typu JESTEŚMY PANAMI !!!!!!!.

 • jaceq

  Oceniono 25 razy 15

  Podstawowym założeniem "dużej ustawy" powinno być ustawowe unieważnienie wszystkich zwrotów (oczywiście włącznie z esbecko-episkopalną tzw. "komisją majątkową"), ich skutków prawnych i rozpoczęcie wszystkiego od nowa.

 • sunzi15

  Oceniono 18 razy 14

  PS. Pokolenie moich dziadkow zostalo ograbione
  z dorobku zycia.
  Nie doczekalo sie zadoscuczynienia.
  Pokolenie ich dzieci rowniez. Juz niemal wszyscy wymarli.
  Niedlugo wymrze pokolenie ich wnukow i tez niczego
  sie nie doczekali.
  Nic dziwnego, ze kombinatorzy i cwaniaki
  probuja to wykorzystac za przyzwoleniem ofiar,
  ktore juz stracily nadzieje na sprawiedliwosc.

  Jednak rodzinna wlasnosc materialna
  to nic w stosunku do grabiezy wolnosci
  i demokracji, czyli calej Rzeczypospolitej,
  czego aktualnie dokonuje PiS w korupcji z Kosciolem.

  Na to przyzwolenia nie bedzie NIGDY!
  "Przyjdzie kryska na matyska
  i poleca klaki z pyska."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX