Zdjęcie warszawskiego metra użyte, by sprowokować rasistowską dyskusję

Amerykański dziennikarz umieścił na Twitterze zdjęcie z warszawskiego metra i napisał: Zauważyliście coś niezwykłego? Prowokacja poskutkowała - pod postem pojawiło się mnóstwo rasistowskich komentarzy.

Wpis amerykańskiego dziennikarza, który podpisany jest na Twitterze jako "Alt Right Report" (Alt Right to ruch obejmujący skrajnie prawicowe ideologie, przyp. red.) wywołał burzliwą dyskusję. Wystarczyło zapytać internautów, czy na zdjęciu z warszawskiego metra zauważyli coś niezwykłego.

Nie ma śladów moczu, bomb

Amerykański dziennikarz podpisał zdjęcie słowami: To metro w Polsce. Zauważyliście coś niezwykłego? Pod postem rozgorzała dyskusja. Użytkownicy Twittera zaczęli się zastanawiać, o co dziennikarzowi może chodzić. 

Każdy, jak się okazało, zwrócił uwagę na coś innego. Jedni zauważyli, że w polskim metrze w ogóle nie ma imigrantów - pojawiły się pod postem zdjęcia z między innymi francuskiego metra, na którym widać zarówno czarnoskórego chłopaka, jak i kobietę w hidżabie. 

Pojawiły się również zdjęcia z metra japońskiego, gdzie panuje całkowity ścisk, a podróżni ledwo mieszczą się w wagonie. Oraz komentarz: Poza tym, że jest tłoczno, jest spokojnie.

Uwagę innych przykuł jeden z siedzących w wagonie mężczyzn. Jego charakterystyczny zarost skojarzył się internautom z postacią Hitlera.

Jeszcze inni zauważyli, że w polskim metrze nie ma "śladów po kale, moczu" czy "czarnych palących jointy", a także "śmieci na podłodze" czy też... "bomb". Dal innych dziwne było to, że ktoś czyta książkę.

Czysto, schludnie, biało...

Kwestia różnorodności kulturowej okazała się, czego prawdopodobnie oczekiwał autor wpisu, tematem przewodnim. Pod postem pojawiły się komentarze Francuzów czy Brytyjczyków, że nie ma w polskim metrze żadnej różnorodności.

Pod postem wypowiadali się również Polacy, którzy zaczęli polemizować z przedmówcami. Pisali, że to nieprawda, że w Polsce nie ma przedstawicieli innych kultur. Na dowód wymieniali takie narodowości jak chociażby ukraińską.

Inni jednak, jak można było przewidywać, brak różnorodności kulturowej nazywali stanem normalnym. Wtórowali im przedstawiciele innych kultur.

Niech zgadnę - oni wszyscy są Polakami?
Czysto, schludnie, biało...
Owszem. Spokój, bezpieczeństwo i brak agresywnych "ciapatych". Jednym słowem - NORMALNOŚĆ :)
Nie ma Arabów, nie ma płaczu
Oni po prostu tam siedzą, nikt nie chce nikogo zabić. Jakie to dziwne. Czy to na pewno na naszej planecie?
Żadnych Afrykanów, żadnych muzułmanów. Czas się przeprowadzić! :)

Prowokacja, trolling

Pod postem prawie w ogóle nie ma komentarzy pełnych oburzenia dla rasistowskich opinii. Wpis na Twitterze szybko podchwycili również narodowcy oraz prawicowe media. 

Jak czytamy w Wikipedii, przekonania składające się na różne formy Alt Rightu opisywano jako mieszaninę poglądów białej supremacji, nacjonalizmu, antysemityzmu, islamofobii, mizoginii i antyfeminizmu, homofobii, eugeniki i prawicowego populizmu, oraz sprzeciwu wobec wielokulturowości, imigracji i poprawności politycznej.

Alt Right jest również w dużej mierze zjawiskiem internetowym, powiązanym między innymi właśnie z Twitterem. Ruch jest znany z głoszenia kłamliwych haseł, by potwierdzić własną tezę. 

Kolejny element kultury internetowej obecny w ruchu Alt Right to trolling, który polega na prowokowaniu poprzez agresywne, kłamliwe komentarze. Wpis Alt Right Report szybko został udostępniony między innymi przez Krzysztofa Bosaka, który na Twitterze pisze o sobie: Rzymski katolik, narodowiec i konserwatysta, b. prezes Młodzieży Wszechpolskiej.

Więcej o:
Komentarze (130)
Zdjęcie warszawskiego metra użyte, by sprowokować rasistowską dyskusję
Zaloguj się
 • Oceniono 460 razy 418

  Cóż, jeżeli ktoś patrzy na zdjęcie wnętrza warszawskiego metra i pierwsze co zauważa, to rasa ludzi którzy się w nim znajdują, to sam jest rasistą.

  Jeżeli w dodatku widzi w tym problem i uważa, że to źle, że w wagonie jest dużo białych, to już nie wymaga komentarza. Wy w tej redakcji powinniście iść na jakieś szkolenie z tego jak nie być rasistą, bo ciągoty macie ewidentne.

 • fanta9

  Oceniono 279 razy 269

  Wasz cytat: "Kwestia różnorodności kulturowej okazała się, czego prawdopodobnie oczekiwał autor wpisu, tematem przewodnim. Pod postem pojawiły się komentarze Francuzów czy Brytyjczyków, że nie ma w polskim metrze żadnej różnorodności.

  Niektórzy komentujący nazywali, wbrew autorowi, problem wprost: Czysty rasizm i faszyzm na zdjęciu."

  Co jest tym faszyzmem? Fakt, że w warszawskim metrze są sami biali? To już jest rasizm?

 • fanta9

  Oceniono 239 razy 207

  Gdzie są komentarze, które tutaj były? Na przykład mój: I dlatego ja się w Polsce czuję bezpiecznie. Homogeniczność w tych czasach jest gwarantem bezpieczeństwa. Multikulturowość to na bank beczka z prochem, a lont się powoli dopala...

 • Karol Burda

  Oceniono 205 razy 191

  Brak akceptacji odmienności Polaków przez autora to także rasizm. Jeżeli Polacy chcą mieszkać w państwie zorganizowanym w ten sposób to inni muszą to akceptować, inaczej atakują grupę ludzi na podstawie kryterium pochodzenia etnicznego. To tak jak atakować Saudów za to, że nie budują kościołów katolickich. Albo piętnujemy zachowania albo ludzi. W tym wypadku autor dokonał złego wyboru.

 • pytlarro

  Oceniono 177 razy 167

  Najlepsza jest reklama pod tym artykulikiem. Fotka roznorodnych rasowo amerykanow i podpis, oni mieli tylko 50% w tym tescie, sprawdz sie. W domysle, jestes lepszy niz multikulti. Dzieki Agoro :)

 • Furman Ułan

  Oceniono 167 razy 155

  Wielbiciele wolnosci slowa z gazety kasują komentarze, które nie zawierały żadnych bluzgow, czy ataków. Po prostu opinie. Brawo wy, zasrani hipokryci ;)

 • kozenak

  Oceniono 120 razy 112

  Ja tam kobiety w hidżabie w Warszawie widzę codziennie tak samo Arabów, Hindusów lub Pakistańczyków nie mówiąc o Wietnamczykach może chodzi o to, że powinno być pół na pół? Lub więcej niż Polaków? Nie wiem co ma na celu ten artykuł

 • totmes72

  Oceniono 119 razy 111

  "Pod postem prawie w ogóle nie ma komentarzy pełnych oburzenia dla rasistowskich opinii" - - bo ludzie nie chcą różnorodności, ani bezczelnych młodzieńców uważających, że z powodu ciemniejszego koloru skóry mogą wszystko...... I mają dość faszystowskiej poprawności politycznej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX