"Rezerwacja" na miesięcznice smoleńskie do 2020 r. On się nie zgadza. I idzie do sądu

Dariusz Kornacki ze Stowarzyszenia TAMA chce odwołać się do sądu, bo wojewoda mazowiecki zakazał mu organizacji manifestacji. W tym samym miejscu do 2020 r. zarejestrowane są bowiem miesięcznice smoleńskie.

Wojewoda mazowiecki pod koniec kwietnia, jak pisze TVN Warszawa, wydał oficjalną zgodę na zarejestrowanie miesięcznicy smoleńskiej jako zgromadzenia cyklicznego. W konsekwencji upamiętnienie ofiar katastrofy 10 kwietnia 2010 r. będzie miało pierwszeństwo nad wszystkimi innymi wydarzeniami w tym samym czasie i miejscu.

W poniedziałek zaś wojewoda zakazał manifestacji, która miała odbyć się 10 maja na skwerze Hoovera. Jej inicjator, Dariusz Kornacki ze Stowarzyszenia TAMA, chce odwołać się od tej decyzji do sądu.

"Dobra zmiana odbiera nam wolność"

"Wojewoda zakazuje. Właśnie m.in. po to był Marsz Wolności. Bo dobra zmiana ją nam odbiera" - napisał na Twitterze Piotr Kołomycki, przewodniczący warszawskich Młodych Demokratów, członek zarządu stołecznej PO. I opublikował pismo wojewody Zdzisława Sipiery.

Możemy w nim przeczytać, że "oddanie hołdu Ofiarom katastrofy w Smoleńsku" (pisownia oryginalna) to zgromadzenie cykliczne odbywające się każdego dziesiątego dnia miesiąca od maja 2017 r. do kwietnia 2020 r. na obszarze od ul. Świętojańskiej przez pl. Zamkowy, po ul. Krakowskie Przedmieście do ul. Karowej.

Jak napisał Kołomycki, zakaz to "efekt prawa o zgromadzeniach (cyklicznych)". Ustawa obowiązuje od początku kwietnia, choć w grudniu zeszłego roku Sąd Najwyższy uznał ją za niezgodną z konstytucją.

"Kontrmiesięcznicy" nie będzie?

- Gdyby Trybunał Konstytucyjny był w innym składzie niż ten, który rozpatrywał ustawę o zgromadzeniach publicznych, to pewnie byłoby inaczej - powiedział w rozmowie z WawaLove.pl Kornacki. Jak dodał, chciał na skwerze zorganizować "kontrmiesięcznicę".

Teraz zaś zamierza odwołać się do sądu od decyzji wojewody. Czy mimo wszystko manifestacja odbędzie się 10 maja? - Nie chcę wyprzedzać pewnych kwestii. To będzie uzależnione od tego, jaką decyzje podejmie sąd - powiedział WawaLove.pl.

Nowela ustawy o zgromadzeniach przewiduje m.in. możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń. Przewiduje też brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

 

Więcej o:
Komentarze (188)
"Rezerwacja" na miesięcznice smoleńskie do 2020 r. On się nie zgadza. I idzie do sądu
Zaloguj się
 • elsu

  Oceniono 237 razy 225

  Polska to chory kraj.
  Odbiera się ludziom podstawowe prawa obywatelskie a i tak 30% narodu się z tego cieszy.
  Nic dziwnego, że w historii były aż 3 rozbiory - teraz wiadomo dlaczego.

 • basiacan

  Oceniono 133 razy 127

  Czy mozna, w ramach protestu, puscic z glosnikow slawne "SPIEPRZAJ DZIADU"?

 • Tomasz Czernicki

  Oceniono 117 razy 107

  Wolność, prawo i sprawiedliwość, według PiS.
  To jak pochody pierwszomajowe, komuna też zabraniała manifestować przeciwnikom i tłumiła kontrmanifestacje w tym dniu.

 • mark6

  Oceniono 101 razy 91

  Taka "rezerwacja" to MONSTRUALNY SKANDAL !!
  Tego nie wymyśli nawet afrykański dyktator.
  Kloaka PiSowska coraz bardziej grzęznie w goo.................
  Tak wygląda " demokracja" w wykonaniu PiSowskich ŚWIRÓW:
  - prezes otoczony GORYLAMI
  - strach przed " suwerenem" nakazuje zamykanie ulic kiedy to ŁAJNO się spotyka aby kłamać
  itd.itp.

 • mikejar

  Oceniono 79 razy 71

  Te pisowskie suk in sy .ny wydadza niedlugo ustawe ze w sejmie I senacie bedzie moglbyc tylko pis. IDIOCI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Robcie tak dalej to bedziecie jak SLD

 • ochujek

  Oceniono 72 razy 66

  Pani Blida też mniemała że jest wolna we własnym domu. Przyszły pisiory.

 • melmakianin

  Oceniono 63 razy 63

  można (ale ja nie potrafię) zrozumieć zablokowanie innych imprez przez comiesiączkę przez okres dwóch lat każdego 10-ego ale....... zawsze od 6.00 do 22.00?!?!?! co oni tam robią tyle czasu? chodniki szczoteczkami do zębów myją ?!?!?!

 • pandzik

  Oceniono 58 razy 58

  do 2020 miesie cznice? ozesz qrwa

  dzis też jest?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX