W sobotę ulicami Warszawy przejdą ONR-owcy. "Organizacja się rozwinęła, może być głośniej"

29 kwietnia ulicami Warszawy przejdą członkowie ONR. Rzecznik organizacji: Od ostatniego roku organizacja się rozwinęła, więc może być głośniej niż w Białymstoku.

O sobotnim marszu nie znajdziemy w sieci wiele informacji. Milczy Facebook, milczą nacjonalistyczne portale.

"Przejdzie Pokolenie Polski Jutra"

Jedynie na facebookowym profilu Marszu Niepodległości trwa odliczanie do obchodów, ale nie podano miejsca ani czasu marszu.

A pod postem komentarze:

Już zwycięstwa dzień nadchodzi, Wielkiej Polski moc to my!
W sobotę wszyscy widzimy się w Warszawie! Przejdzie Pokolenie Polski Jutra!
ONR walczy, ONR czuwa, ONR wielką Polskę wykuwa!

Na stronie miasta widnieje jednak informacja o przejściu ulicami Warszawy, które ma się rozpocząć pod rondem Dmowskiego. Potwierdziliśmy u rzecznika organizacji Tomasza Kalinowskiego, że marsz, o którym mowa na stronie, to właśnie marsz ONR.

Marsz dla członków ONR

- Informacje na temat marszu nie pojawiają się w mediach, gdyż jest to wydarzenie przede wszystkim dla członków samej organizacji. Wcześniej w Warszawie odbywa się kongres ONR, który jest imprezą zamkniętą. O 16:50, tuż przed marszem, odbędzie się konferencja prasowa dla mediów, na której poinformujemy o tym, co wydarzyło się na kongresie - informuje Kalinowski.

Na pytanie, czy organizacja w jakiś sposób kontroluje to, jakie hasła mogą pojawiać się podczas wydarzenia odpowiedział, że większość osób uczestniczących to członkowie organizacji. - Ta kontrola siłą rzeczy jest. Spodziewamy się oczywiście, że pojawią się na marszu sympatycy ONR, osoby wspierające organizację - dodaje.

"Będzie głośniej"

W Gazecie Stołecznej pojawiło się sformułowanie, że podczas marszu będzie "mocniej niż w Białymstoku". W ubiegłym roku obchody rocznicowe odbyły się właśnie tam. Przyjechało kilkuset nacjonalistów. W katedrze powiewały zielone sztandary z falangą, kazanie pełne ksenofobicznych wygłosił ks. Jacek Międlar. Potem, jak twierdzi Stołeczna, nacjonaliści mieli wyjść na ulice i skandować: "Precz z Unią Europejską", "Wielka Polska Katolicka". Obchody zakończył koncert neofaszystowskiej grupy Nordica.

- Dziennikarz tak to ujął. Ale na pewno organizacja w ciągu ostatniego roku się rozwinęła. Powiem tak: może być głośniej - przekonuje Kalinowski. Jak dodał, członkami ONR, którzy w sobotę wyjdą na ulicę, są osoby, którym przyświecają wartości patriotyczne, którzy mimo braku korzyści finansowej z uczestnictwa w organizacji, chcą szerzyć ideę narodową.

- Główny cel to obchody 83. rocznicy organizacji. Co roku wydarzenie odbywa się w innym mieście wojewódzkim, w tym roku padło na Warszawę. Nie przewidujemy na razie żadnych koncertów po marszu, jeśli będzie jakaś impreza otwarta, na pewno poinformujemy - podsumowuje Kalinowski. 

Nawoływanie do przemocy?

We wrześniu 2015 roku ratusz nie wyraził zgody na antyimigrancki marsz ONR. Zakaz wynikał z faktu, że trasa marszu kolidowała z innymi wydarzeniami oraz, że materiały promujące marsz nawoływały do przemocy. Wojewoda mazowiecki postanowił jednak uchylić zakaz.

Jak podkreśla Bartosz Milczarczyk, marsz sobotni ma mieć charakter pokojowy. - Celem tego marszu jest "promowanie idei narodowej", został zgłoszony na tysiąc osób - mówi. Zapewnia, że jeśli będzie taka potrzeba, to policja będzie interweniowała. 

Trasa marszu

Marsz rozpocznie się o godzinie 17:00 pod rondem Dmowskiego. Stamtąd nacjonaliści ruszą Alejami Jerozolimskimi do Nowego Światu, Nowym Światem do Krakowskiego Przedmieścia aż na plac Zamkowy. Przewidywany czas trwania marszu to dwie i pół godziny. 

Na Facebooku już pojawiło się wydarzenie "Zablokujmy ONR". - ONR - szowiniści, rasiści, antysemici, homofoby, nacjonaliści, polscy faszyści, chcą przejść ulicami Warszawy świętując swoje 84 urodziny. Nie pozwólmy na to. Zablokujmy ich. Doskonale wiemy czym kończą się brunatne marsze. Rzeź w Srebrenicy, Jedwabne, Holocaust, można by tak długo wymieniać. Nie chcemy powtórki - czytamy na stronie.

Udział w wydarzeniu zadeklarowały 193 osoby, zainteresowanych wydarzeniem jest ponad tysiąc osób.

A teraz zobacz WIDEO: Wróbel o "ohydnej prowokacji KOD": Może ONR-owcy to jakieś ponure bydlaki? Jak się przy nich stanie, to są od razu sprowokowani

Wróbel o "ohydnej prowokacji KOD": Może ONR-owcy to jakieś ponure bydlaki? Jak się przy nich stanie, to są od razu sprowokowani

Więcej o:
Komentarze (181)
W sobotę ulicami Warszawy przejdą ONR-owcy. "Organizacja się rozwinęła, może być głośniej"
Zaloguj się
 • herbb

  Oceniono 58 razy 50

  Narodowe prawactwo jest zawsze skrajnie oburzone gdy przyrównuje się ich do Hitlera i nazistów. To absurdalne skojarzenie krzyczą i zaraz dodają, że NSDAP miało przecież w swojej nazwie słowo SOCJALISTYCZNY, mające ich zdaniem jednoznacznie dowodzić lewicowej ideowości tej partii. Co ciekawe słowo NARODOWY jest już przez nich ignorowane ale mniejsza o to.
  Prześledźmy sobie za Wikipedią podstawy ideologiczne nazizmu.
  Odłóżmy na bok pangermanizm i volkizm
  jako że nie mają one charakteru uniwersalnego. Znajdziemy tu:

  Antysemityzm,
  Antykomunizm,
  Homofobię,
  Faszyzm,
  Nacjonalizm,
  Militaryzm,
  Szowinizm,
  Rasizm,
  Imperializm,
  Korporacjonizm

  A teraz kochani odpowiedzcie z czym, oprócz może korporacjonizmu,
  walczą nasi ONRowcy? Proszę nie rozmydlać tematu rozpisując się na temat innych zjawisk z jakimi walczy polska prawica. Pytanie dotyczy wyłącznie podstaw ideologicznych nazizmu. Przy czym za wiarygodną walkę uznajemy piętnowanie tego samego zjawiska również po swojej stronie. Jeśli murzyn walczy z białymi rasistami
  a z czarnymi rasistami się kumpluje, to nie oznacza że walczy z rasizmem.
  W ten sposób dojdziemy do tego czy Hitlerowcy byli tacy źli, bo ich ideologia i metody były złe czy dlatego że stali po przeciwnej stronie.

 • niebozaoknem

  Oceniono 52 razy 40

  Biedne moje miasto kochane. Ostatnio naziolskie defilady w czasie wojny widziało i już miało nadzieję, że nigdy.

 • bkiton

  Oceniono 42 razy 34

  Czy panowie biskupi poprowadzą orszak?
  Taką ładną odezwę przecież przygotowali na majówkę.

 • berek-oberek

  Oceniono 41 razy 33

  ONR to odpady genetyczne na kroplówce faszystowskiej podtrzymywane.

 • inder

  Oceniono 40 razy 30

  Przed wojną Piłsudski raz-dwa rozprawił się z tymi chłystkami. Czekamy na nowego Piłsudskiego :)

 • leszek.30

  Oceniono 32 razy 26

  ONR przejdzie ulicami Warszawy ? .. W slad za nimi powinny jechać polewaczki , śmieciarki, by posprzątać to gów.. !!... Kto za to zapłaci , MON , czy Nowogrodzka..???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX