Znany włoski dziennik: "Warszawa jest jednym z najlepszych miejsc do studiowania"

Warszawa jest w czołówce europejskich miast, gdzie najlepiej mieszka się i studiuje w ramach programu Erasmus - pisze popularny dziennik "La Repubblica".

Ranking najlepszych ośrodków akademickich Erasmusa przygotował międzynarodowy portal Uniplaces. Pomaga on studentom w znalezieniu stancji na czas studiów. 

Gdzie najdrożej?

Sprawdzono m.in. koszt wynajmu pokoju lub mieszkania, opłaty uniwersyteckie, średnie ceny posiłków w tanich restauracjach, koszt miesięcznego biletu komunikacji miejskiej oraz liczbę państwowych uczelni w mieście. 

Z rankingu wynika, że koszt wynajmu w Warszawie jest jednym z najniższych w Europie, nie ma opłat uniwersyteckich, tani jest zarówno transport, jak i jedzenie. Pod uwagę wzięto 15 europejskich miast. Stolica znalazła się w czołówce. Najdroższy okazał się Londyn, a po nim Paryż i Mediolan

"Studenci wracają zadowoleni"

Rzymski dziennik przytoczył również wypowiedź Fabio Rossiego, wykładowcy historii języka włoskiego z uniwersytetu w Mesynie na Sycylii:

Porozumienie z uniwersytetem w stolicy Polski jest jednym z najbardziej owocnych, jakie za granicą zawarła nasza uczelnia. Studenci wracają bardzo zadowoleni, a egzaminy, jakie zdają po powrocie, pokazują, że ich przygotowanie jest bardziej niż satysfakcjonujące - uważa Rossi.

W artykule zaznaczono także, że zagraniczni studenci nie muszą znać polskiego, bo większość uczelni ma program wykładów i zajęć po angielsku, francusku i niemiecku.

Więcej o:
Komentarze (15)
Znany włoski dziennik: "Warszawa jest jednym z najlepszych miejsc do studiowania"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 4 razy 2

  Do studiowania.Studiowanie W-wy.To nowy kierunek ?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 2

  Giuseppe w warszawie?

 • wiadomosci.gazeta

  Oceniono 5 razy 1

  na erasmusie sie nie studiuje, tylko kopuluje;
  i dlatego studenty makaroniarze sa zadowolone - chetne i tanie polskie dziolchy.

 • mr.superlatywny

  Oceniono 2 razy 0

  "Sprawdzono m.in. koszt wynajmu pokoju lub mieszkania, opłaty uniwersyteckie, średnie ceny posiłków w tanich restauracjach, koszt miesięcznego biletu komunikacji miejskiej oraz liczbę państwowych uczelni w mieście." A wiec Tunezja jeszcze przed Polska, ale po Bangladeszu. W koncu tam jeszcze taniej, tam tez wyklady po angielsku/francusku, no i tamtejsze egzaminy podobnie latwo zdawalne (z powodu poziomu, ale tez grzecznosciowo dla erazmusowiczów) - i tyle samo " ".

  Smieszne te polskie newsy i dziwaczne te wybiótczo cytowane nibyrankingi dotacze Polski : "nikt w Europie statystycznie nie studiuje tak duzo jak Polacy", "polska Dolina Krzemowa", "Bartex zdobyl Berlin, a jutro caly swiat", "Orlen polyka niemieckie odbiera Niemcom stacje benzynowe", "Kulczyk znalazl rope i gaz, najwieksze zloza swiata", "polskie drony, polska technologia zachwycaja zachód", "mlodzi polscy programisci (a nawet ze niby "informatycy") wygrywaja wszedzie, co chwila i bez konca", "polska masowym eksporterem gwiazd pilki noznej", "polskie choinki najwyzsze i najbardziej proste", "polscy piloci nie maja równych, lataja doslownie jak wrona", "w Polsce niebo tak niebieskie jak nigdzie!!!!!!" :-)))))))))))))))

 • jot-23

  Oceniono 3 razy -1

  Oruchali siem ze ledwo chodzim to i zadowoleni

 • porque

  Oceniono 10 razy -2

  Najlepszym chyba dlatego, ze dyplomem z wyzszej uczelni mozna poza Polska jedynie podetrzec cztery litery :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX