Wstrzymano budowę stacji metra na Woli. Budowa II linii podziemnej kolejki się opóźni?

Generalny Inspektorat Nadzoru Budowlanego wstrzymał budowę II linii metra. Twierdzi, że działka, na której ma powstać jedna ze stacji, nie należy do miasta.

Sprawa dotyczy pozwolenia na budowę stacji Księcia Janusza, Młynów oraz na budowę dwóch tuneli (między stacją Księcia Janusza i Młynów oraz między stacją Młynów i Płocka). 

Ratusz: decyzja PiS

Tę właśnie decyzję podważył właśnie GINB. Chodzi dokładnie o niewielką działkę między ul. Księcia Janusza, a centrum handlowym Wola Park. Co na to stołeczny ratusz?

Została uchylona decyzja wojewody z PiS. Przed wydaniem pozwolenia na budowę stacji wszystkie dokumenty były przez niego wnikliwie sprawdzane - wyjaśnia w rozmowie z metrowarszawa.pl  Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza 


I dodaje, że zanim projekty trafiły do nadzoru budowlanego, zatwierdzenie projektów zajęło wojewodzie około 9 miesięcy. Zanim podjął decyzję zwracał ratuszowi dokumentację do poprawy. Ostatecznie wojewoda stwierdził: 

Złożona dokumentacja jest zgodna z przepisami prawa, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby inwestor rozpoczął prace na zachodnim odcinku II linii metra - wyjaśniał wojewoda Zdzisław Sipiera.

Akt notarialny zakupu dwóch działek w rejonie centrum handlowego Wola Park przekazała nadzorowi budowlanemu spółka Lokaty Budowlane. Dokumentami dysponującymi do działki przedstawiła także Spółdzielnia mieszkaniowa Koło. Ponadto nadzór budowlany zauważył, że w dokumentacji nie było podpisów wszystkich projektantów.

Na razie ratusz uchylającej decyzji GINB nie otrzymał. 

Wojewoda: analizujemy 

Decyzję wstrzymującą budowę metra otrzymał już za to urząd wojewody mazowieckiego. 

Chodzi dokładnie o stację Księcia Janusza - wyjaśnia Ewa Filipowicz, rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego.

Więcej sprawy nie chce komentować, ponieważ - jak mówi - "na razie zapoznajemy się z dokumentami". O sprawie poinformował radny Oskar Hejka (PiS). Nie zaznaczył tylko, że uchylono decyzję wojewody, a nie miasta.

Prace zostaną wstrzymane 

Wszystko wskazuje na to, że prace nad budową stacji zostaną wstrzymane. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Oznacza to, że stołeczny ratusz ponownie zostanie wezwany do uzupełnienia dokumentacji. 

Wolski odcinek drugiej linii metra ma mieć trzy stacje. Jej koszt przewidziano na 1 mld 148 mln zł. Inwestycja ma być gotowa 38 miesięcy od podpisania umowy. Teoretycznie powinna zostać oddana do użytku przed końcem 2019 r. 

A TERAZ PRZECZYTAJ: Tak powstaje metro w Warszawie. Zobacz niezwykły film z lotu ptaka [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (22)
Wstrzymano budowę stacji metra na Woli. Budowa II linii podziemnej kolejki się opóźni?
Zaloguj się
 • ukos

  Oceniono 40 razy 28

  No tak sobie życzliwie podkładamy PiSoską nóżkę. Przecież nie może jakaś komunistka i złodziejka budować więcej niż osławiony PanPrezydętPrefesurZintegrowanyTysiomdzlecia, który nie budował nic.

 • larwaon

  Oceniono 28 razy 24

  Prezes ma limuzynę, metra nie potrzebuje

 • pis_cie_kocha

  Oceniono 25 razy 21

  No to zobaczmy kto kieruje tym Inspektoratem. Ojej, cóż za zaskoczenie:
  - Jacek Szer, Główny Inspektor, powołany przez Broszkę 1 września 2016
  - Norbert Książek, zastępca, powołany przez ministra Adamczyka 13 lutego 2017
  Dziękuję, to chyba tyle w temacie.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 17 razy 11

  Pisdzielce muszą mieć kasę na wódę i autobusy dla "buczacych Edków" sprowadzanych do stolicy na każdą miesięcznice i przyjazd Tuska, a i pomnik najchoojowszego prezydenta w historii RP za darmo się nie zbuduje...
  Metro może poczekać

 • szaja25

  Oceniono 11 razy 5

  Hejka, panie Oskar, kolejny dowód na bolszewickie metody, wstydź się, jak wiesz co to znaczy.

 • lumur

  Oceniono 7 razy 3

  PIS pozbawi warszawiaków metra, aby tylko zaspokoić swoje kompleksy niższości

 • inz.a.spoleczny

  Oceniono 5 razy 1

  PiS się mści za referenda i za to, że Warszawa jest antypisowska.
  Zapewne stracimy pieniądze unijne. Ale nie martwmy się przesadnie: dostaną je państwa proeuropejskie, wzmacniające Unię, a nie "koniokrady".

 • tanitazaitceva

  0

  Projektowanie wnętrz, projekty pod klucz, profesjonalne biuro projektowe, architekci z pasją!tz-interior.com/

 • agne.ss

  Oceniono 2 razy 0

  Czy w Warszawie nic nie może powstać bez problemu? Jak nie radni blokują inwestycję jak Galeria w Wilanowie, to konserwator zabytków wstrzymuje Rotundę albo inspektorat budowlany metro. Ten biurokratyczny rozgardiasz zaczyna coraz bardziej irytować!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX