Wojewódzki konserwator nie wpisze Rotundy do rejestru zabytków

Nie będzie wszczęte postępowanie o wpis do rejestru zabytków Rotundy PKO w Warszawie. Jak tłumaczy Jakub Lewicki, wojewódzki konserwator, wpis groziłby pozostawieniem częściowo rozebranego budynku na lata.

Jakub Lewicki, Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytków podjął decyzję o niewszczynaniu postępowania o wpis do rejestru zabytków Rotundy PKO.

Zatrzymanie inwestycji na kilka lat

Swoją decyzję tłumaczy tym, że obecnie został już rozstrzygnięty konkurs na nowy projekt budynku, został wyłoniony projektant i wykonawca inwestycji, zawarto wszystkie niezbędne umowy, a budowla została częściowo rozebrana - czytamy w oświadczeniu.

Jego zdaniem, na wpis do rejestru zabytków jest więc już za późno. - Wpis spowodowałby konieczność wykonania na nowo dokumentacji projektowej, a także renegocjację lub zerwanie wszystkich umów z projektantami i wykonawcami - dodaje.

Konieczne byłoby, jak podkreśla, powtórzenie konkursu i szukanie zupełnie nowych rozwiązań projektowych oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń.

Groziłoby to zatrzymaniem inwestycji na kilka lat i pozostawieniem częściowo rozebranego budynku Rotundy PKO. Spowodowałoby także konflikty pomiędzy inwestorem, wyłonionymi projektantami i wykonawcami

Błędy konserwatora

O wpis apelował stołeczny konserwator Michał Krasucki, który w trakcie rozbiórki Rotundy dostrzegł, że pod elewacją znajdują się oryginalne elementy. Skrytykował tym samym pracę poprzedniego konserwatora, Piotra Brabandera, który zezwolił na rozbiórkę bez rozpoznania faktycznego stanu budynku.

Krasucki od razu wstrzymał demontaż i złożył wniosek do wojewódzkiego konserwatora. Jednocześnie rozpoczął negocjacje z PKO BP.

- Z przykrością muszę stwierdzić, że obecna sytuacja jest efektem niedostatecznego rozpoznania sprawy przez Stołecznego Konserwatora Zabytków Piotra Brabandera w styczniu 2015 roku i uzgodnienia pozwolenia na rozbiórkę budynku Rotundy PKO, które nie rozpoznawało faktycznego stanu budynku. W decyzji tej Piotr Brabander nie zauważył zachowania oryginalnych elementów budowli pochodzących z czasu powstania budynku - ocenił dziś wojewódzki konserwator.

Demontaż w środę

Skrytykował również swoją poprzedniczkę, Barbarę Jezierską, która w marcu podała się do dymisji. Zarzucił jej, że nie podjęła w 2010 roku decyzji o wpisaniu budynku Rotundy PKO do rejestru zabytków.

Dokonany wówczas wpis umożliwiłby wykonanie projektów szanujących i zachowujących autentyczną substancję budowli

Jak informuje Krasucki, do wtorku ma się zakończyć wewnętrzna ekspertyza - zbadanie stanu technicznego Rotundy i ocenienie możliwości wykorzystania elementów oryginalnych. - Powołaliśmy zespół, którego zadaniem będzie demontaż wybranych elementów i ocenienie ich wartości. Na razie projekt nie ulega zmianie. Demontaż ma się rozpocząć w środę - dodał.

A teraz zobacz: Tak zmieniła się Warszawa w ciągu 50 lat. Okolice Arkadii - nie do poznania [WIDEO]

Tak zmieniła się Warszawa w ciągu 50 lat. Okolice Arkadii - nie do poznania [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (31)
Wojewódzki konserwator nie wpisze Rotundy do rejestru zabytków
Zaloguj się
 • gazeta-pl-chlam

  Oceniono 33 razy 9

  Bardzo dobra decyzja. Naprawdę trzeba widzieć różnicę miedzy prawdziwym zabytkiem a sentymentem do jakiejś nieruchomości

 • kniazwitold

  Oceniono 18 razy 8

  Lewicki w koncu musi trafic do wiezienia za swoja samowole i debilne decyzje paralizujace cale kwartaly ulic.

  To ze cos zostalo zbudowane kiladziesiat lat temu czy przed 1945 rokiem nie czyni z kazdej rudery zabytku.
  Zabytkami moze byc kilka procent wybitnych osiagniec architektonicznych a nie aluminiowa buda w centrum, czy gnijace od 15 lat hale w ursusie.
  Budynki buduje sie, zeby spelnialy funkcje uzytkowe, a nie po to, zeby placic z naszych podatkow za renowacje bezuzytecznych, paskudnych ruder.

 • humidorek

  Oceniono 18 razy 8

  Nie wierzę własnym oczom. Urzędnik państwowy kieruje się w swej decyzji logiką, ekonomiką biznesową i społeczną? Niebywałe! Nie znam poprzednich decyzji tego człowieka, jeśli też były podobne to trzeba go na piedestał postawić, jako wzorzec urzędnika (a przypomnę, że urzednik to pracownik państwowy w służbie obywatelom). Oby sie tylko nie okazało, że to wyjątkowa tak rozsądna decyzja tej osoby i są jakieś powiązania tego urzedu z inwestorem, projektantami, czy wykonawcami, co jest w Polsce normą raczej...

 • lukamipisze

  Oceniono 8 razy 4

  I bardzo dobrze.

 • 13sw

  Oceniono 5 razy 3

  Rotundy szkoda, ale dobra decyzja. Źle, że taki charakterystyczny i znany budynek będzie zniszczony, ale stało się i Warszawa to przeżyje, natomiast PKO i projektant, którzy zadecydowali zburzyć starą rotundę, zamiast porządnie ją zmodernizować będą przez lata krytykowani za tą decyzję (ale się obudzili wszyscy za późno). W Berlinie jest wiele charakterystycznych budynków z tego samego okresu i nikt ich nie burzy, ale porządnie odnawia.

 • loginyzajete

  Oceniono 9 razy 3

  Komentatorom ponizej gratuluje. Przy ich podejsciu w Polsce nie ostalby sie ani jeden zabytek. Pewnie tez ani jedno drzewo. A po co? Merkantylizm i bezgraniczna pogon za pieniadzem nie przestaja mnie zdumiewac. Po nas chocby potop, co nie robaczki??? Byle na najnowsza fure starczylo...

 • ateistaoddziecka

  Oceniono 25 razy 3

  Nie można by po prostu wpisać raz na zawsze do jakiejś ustawy, że zabytkiem może być budynek mający minimalnie 100 lat ?
  Skończyłoby się zawodzenie nad każdą rozbieraną ruderą przez zidiociałe oszołomstwo.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 10 razy 2

  Czyli rozebranie tego budynku odbyło się po Antkowemu, rozebrano i nikogo się nie pytano. Antek kupił i nikogo się nie pytał, prezes przychodzi w nocy i stawia pomnik i nikogo się nie pyta, potem jeszcze polepsza ten kicz, też w nocy.

 • 4v

  Oceniono 26 razy 2

  Przynajmniej raz jeden jakiś azbestowy komuszy straszak nie będzie chroniony bardziej, niż pałacyki, dworki i inne PRAWDZIWE zabytki (które regularnie są w Polsce wyburzane przez "inwestorów", celowo podpalane, lub w najlepszym razie zostawiane by same się zawaliły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX