Szkieletor w centrum stolicy stoi i straszy. Co dalej z Rotundą? [ZDJĘCIA]

Kilka tygodni temu rozpoczęła się rozbiórka Rotundy. W jej trakcie okazało się, że żelbetowa konstrukcja jest oryginalna. Prace wstrzymano. Jak długo szkieletor będzie straszył przy rondzie Dmowskiego?

Rotunda PKO miała według planu zostać rozebrana, a w jej miejscu stanąć nowa bryła, o tym samym kształcie i nieco zmienionej funkcji (oprócz banku, kawiarnia dla mieszkańców).

Harmonogram prac zakładał, że burzenie części naziemnej budynku potrwa do połowy kwietnia. Plan znienacka uległ zmianie.

Oryginalna konstrukcja

Prace dwa tygodnie temu zostały wstrzymane przez stołecznego konserwatora. Zauważył on, że żelbetowa konstrukcja jest oryginalna. Jak twierdzi, nie można było tego ocenić przed rozbiórką, lecz dopiero w momencie, w którym ściągnięto elewację.

- Projektanci przyszłego pawilonu na podstawie tego, co ustalił poprzedni konserwator zabytków Piotr Brabander - mimo że nie została przeprowadzona ani ekspertyza, ani inwentaryzacja konstrukcji, utrzymywali, że jest ona w całości wtórna i w złym stanie. Dlatego została wydana zgoda na rozbiórkę. Jak się okazało, przesłanki Brabandera były błędne - informuje Michał Krasucki. 

Będzie można kontynuować rozbiórkę

Od wstrzymania prac minęło już pół miesiąca, "szkieletor" wciąż stoi i straszy. Jak mówi Metrowarszawa.pl Michał Krasucki, według przepisów w czwartek znów może ruszyć rozbiórka. - Minęły dwa tygodnie od wstrzymania prac. Jeśli do jutra Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zdecyduje się wszcząć postępowania mającego na celu wpis konstrukcji Rotundy do rejestru zabytków będzie można kontynuować rozbiórkę - tłumaczy.

Ma jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie. - Jesteśmy już po rozmowie z przedstawicielami PKO BP i wyrazili oni chęć współpracy. Mam nadzieję, że moje ustalenia z bankiem będą wiążące. Zakładam wolę porozumienia niezależnie od wpisu - dodaje Krasucki.

Jak mówi, Wojewódzki Konserwator jeszcze nie poinformował o swojej decyzji. - Ma jeszcze jeden dzień. Jeśli jutro otrzymamy informację o wszczęciu postępowania, organ będzie miał dwa miesiące na wydanie decyzji - informuje Krasucki. W tym czasie prace nie będą mogły być kontynuowane. 

To zwykła, przemysłowa konstrukcja

Maciej Wyszoczarski, dyrektor Pionu Sieci i Operacji PKO BP, wydał oświadczenie w sprawie Rotundy. Jak czytamy na stronie, bank zlecił przeprowadzenie ekspertyzy pracownikom Instytutu Inżynierii Budowlanej Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. 

- Eksperci uznali, że konstrukcja powinna być przede wszystkim rozebrana i przebadana w laboratoriach. Stwierdzili również, że jest to zwykła, przemysłowa konstrukcja. Chciałbym porozmawiać ze stołecznym konserwatorem, jak dalej postępować, ponieważ mamy do czynienia z konstrukcją w złym stanie, która nie spełnia obowiązujących norm budowlanych - powiedział w oświadczeniu Maciej Wyszoczarski.

Jak informuje biuro prasowe PKO BP, spotkanie z konserwatorem ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Ekspertyza wykonana przez ekspertów została również wysłana do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Czy rozbiórka będzie jutro kontynuowana? Biuro prasowe zaprzecza.

Michał Krasucki już przygotowuje kontrekspertyzę. Jego zdaniem szkielet jest autentyczny i należy go zachować.

Więcej o:
Komentarze (14)
Szkieletor w centrum stolicy stoi i straszy. Co dalej z Rotundą? [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • grundol1

  Oceniono 15 razy 9

  "Stwierdzili również, że jest to zwykła, przemysłowa konstrukcja"

  A czego się spodziewali? Kryptonitu?

 • ferdkiepski

  Oceniono 12 razy 8

  Cztery stopnie upośledzenia umysłowego:
  1 stopień lekki czyli debil
  2 stopień średni czyli imbecyl
  3 stopień wyższy czyli idiota
  4 stopień najwyższy czyli ... konserwator zabytków

 • kinlej

  Oceniono 8 razy 8

  "kawiarnia dla mieszkańców"

  Myślę że mieszkańcy zamiast wydawać na jedną kawę 16 zł za te pieniądze kupią sobie cała paczkę która starczy na 2 miesiące i wypiją w domu.

 • avida

  Oceniono 8 razy 2

  To są jakieś jaja :-)
  1. PKO robi konkurs pod patronatem SARP-u.
  2. Głównym warunkiem konkursu jest pozostawienie istniejącej konstrukcji będącej największą wartością pawilonu.
  3. Zwycięska praca jest najbardziej "zachowawcza" ze wszystkich, i zakłada lifting elewacji i wnętrz z zachowaniem oryginalnej konstrukcji.
  4. Projektant nie zleca podstawowego opracowania jakim jest ekspertyza stanu konstrukcji pawilonu
  5. Konserwator na etapie uzgadniania projektu nie wymaga ekspertyzy i wierzy projektantowi na słowo
  6. Urzędnik wydaje pozwolenie na budowę
  7. Projektant opracowuje projekt wykonawczy bez wiedzy na temat stanu konstrukcji i na jakimś etapie postanawia zastąpić największy walor budynku jakim jest oryginalna konstrukcja nową.
  8. Wykonawca rozpoczyna prace rozbiórkowe na podstawie projektu rozbiórek, zgodnie z prawem
  9. Konserwator jadąc rano do pracy zauważą, że odsłonięta konstrukcja jest w całkiem dobrym stanie i postanawia wstrzymać prace rozbiórkowe
  10. Wszyscy są zdziwieni, że konstrukcja jest w dobrym stanie a Rotunda stoi goła i wesoła w samym centrum.

 • hrkukus

  Oceniono 2 razy 2

  Szkieletor jest tylko w Krakowie. To nasze i nikomu nie oddamy. Wymyślcie sobie coś swojego w stolycy.

 • klm747

  Oceniono 7 razy 1

  mam wrażenie, że ten Krasucki nie dostał odpowiedniej łapówy i teraz się mści na inwestorze...

 • hosimin

  0

  A szkieletor w rej. ul. Bobrowieckiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX