Protest przed Teatrem Powszechnym. "Sztuka narusza świętość papieża"

Podczas dzisiejszego spektaklu "Klątwa" przed Teatrem Powszechnym zebrała się Młodzież Wszechpolska oraz obrońcy krzyża. Ci drudzy zapowiadają kolejną manifestację.

Przed rozpoczęciem o 19:00 we wtorek kontrowersyjnego spektaklu "Klątwa" pod Teatrem Powszechnym zebrało się ok. 100 osób. Protestowali obrońcy krzyża oraz Młodzież Wszechpolska. Co ciekawe, zupełnie oddzielnie - i jedni, i drudzy podkreślali, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Połączyło ich jednak silne oburzeniem spektaklem,  którego nie widzieli.

"Sztuka narusza świętość papieża"

Zgromadzenie szybko się rozeszło i już w kwadrans po rozpoczęciu sztuki pod budynkiem teatru pozostało kilka osób. Jeden z obrońców krzyża, pan Marian, tłumaczył swoją obecność tym, że w jego mniemaniu sztuka narusza świętość papieża - takie odniósł wrażenie, oglądając urywki przedstawienia w TVP Info. I zapowiedział, że obrońcy krzyża pojawią się pod teatrem również jutro, i to już od godziny 11:00.

"Spektakl nie odkrywa niczego nowego"

Z kolei pisarka Sylwia Chutnik powiedziała nam po spektaklu, że jest on antyprawicowy i antylewicowy jednocześnie.

Ci, którzy teraz protestują, powinni jak najszybciej kupić na niego bilety. Bo im także dostarczy argumentów w dyskusji. Ten spektakl dojeżdża wszystkim: lewicy, prawicy, klerowi, artystom… I mówi o klęsce religii w sposób dla mnie wzruszający - podkreślała pisarka.

Anna Tomaszewska, która także widziała „Klątwę” dziś wieczorem, stwierdziła, że odwaga reżysera w komentowaniu aktualnej sytuacji politycznej w Polsce postawiła wysoko poprzeczkę innym twórcom teatralnym.

Jeden z widzów, który wolał nie podawać nazwiska, pochwalił spektakl za odwagę, ale wyraził też zdziwienie szumem, jaki wokół niego powstał.

Ta sztuka mówi o upolitycznieniu Kościoła, o tym, jak kler tuszował i nadal tuszuje pedofilię. My to już przecież wiemy. Nic mnie w tym przekazie wyjątkowo nie zaskoczyło.

To wina Hanny Gronkiewicz-Waltz

O spektaklu zrobiło się głośno po tym, gdy poseł PiS Dominik Tarczyński zapowiedział w TVP Info, że zamierza złożyć zawiadomienie w sprawie przedstawienia, które w jego opinii obraża uczucia religijne. I wyliczył sceny, które szczególnie go oburzyły, czyli m.in. „seks oralny ze stopą św. Jana Pawła II i podcieranie się flagą Watykanu”.

Dostało się również Hannie Gronkiewicz-Waltz, która zdaniem posła Tarczyńskiego ponosi odpowiedzialność za wystawienie spektaklu. Ponieważ, jak to określił, "to ona wybiera dyrektora biura kultury". Szefem biura kultury m.st. Warszawy jest Tomasz Thun-Janowski, ceniony manager kultury. Został wybrany cztery lata temu w konkursie przez komisję składająca się z pięciu osób, m.in. Bognę Świątkowską z Fundacji Bęc Zmiana i Pawła Płoskiego, kierownika literackiego Teatru Narodowego

Do zarzutów posła odniósł się stołeczny ratusz. 

Nigdy nie było i liczę, że nie będzie w stołecznym ratuszu cenzury - skomentował Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. - To sąd decyduje o tym, czy nastąpiła obraza moralności, a nie cenzor. Te czasy dawno już minęły.

WIĘCEJ O SPRAWIE: Jan Paweł II na szubienicy i seks oralny w Teatrze Powszechnym "Czasy cenzury już minęły"

Więcej o:
Komentarze (322)
Protest przed Teatrem Powszechnym. "Sztuka narusza świętość papieża"
Zaloguj się
 • endymion8

  Oceniono 214 razy 148

  Trzeba szukać dobrych stron tego zamieszania. Większość protestujących zobaczyła przynajmniej, jak wygląda teatr - co prawda tylko z zewnątrz, ale dobre i to...

 • widziane_z_ryczki

  Oceniono 159 razy 103

  Posła Tarczyńskiego oburzyło "podcieranie się flagą Watykanu". To typowe dla jego ferajny. Podcieranie się przez pis polską konstytucją uważają natomiast za normalne. Powstaje pytanie czy reprezentują w polskim sejmie obce państwo Watykan czy polskich obywateli?

 • Jan Osik

  Oceniono 102 razy 74

  Młodzieży Wieśpolskiej i Obrońcom Krzyżaka należą się podziękowania.
  Wszak reklama dźwignią handlu jest i basta!

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 82 razy 54

  Tego typu protesty powinny być dozwolone tylko za okazaniem wykorzystanego biletu na przedstawienie.

 • Jan Osik

  Oceniono 86 razy 54

  Flaga Watykanu symbolem religijnym ???
  Sex oralny ze stopą ???
  Tarczyńskiego pogięło do reszty.
  ja rozumiem, że on od ssania daje stopę a nie wacka bo wacka ma do mieszania herbaty ...

 • japka_putina

  Oceniono 62 razy 48

  Teraz teatry mają dobrze, jak nigdy wcześniej. Zamiast głowić się nad promocją i organizowaniem widowni, wystarczy podpowiedzieć katolom, że ktoś lub coś w wystawianej sztuce ich obraża. Zrobią reklamę zupełnie za friko, na cały kraj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX