W Warszawie powstała pierwsza gazeta polsko-angielsko-arabska. Redaktorem naczelnym jest muzułmanin

Pierwszy numer polsko-arabskiej gazety ukazał się w styczniu. Jak podkreśla redaktor naczelny gazety - muzułmanin pochodzący z Arabii Saudyjskiej, tygodnik nie jest kierowany do muzułmanów.

Pierwszy numer tygodnika o nazwie ZPZ Gazeta ukazał się 16 stycznia. Czasopismo kosztuje 2 zł i można je kupić w sześciu kioskach w Warszawie z napisem "Alzahrani" (Alzahrani to nazwisko redaktora naczelnego).

Robić to, co pozwoli im tu zostać

Tygodnik jest w trzech językach - polskim, angielskim i arabskim. Alzachrani Abdullah, wydawca i redaktor naczelny "ZPZ Gazety" pochodzi z Arabii Saudyjskiej i jest muzułmaninem, ale jak podkreśla na każdym kroku, swojej gazety nie kieruje do muzułmanów, nie jest to magazyn opiniotwórczy. W rozmowie z metrowarszawa.pl mówi, że jest człowiekiem, który wierzy z ludzi i w pozytywne zmiany. - Moim targetem nie są wyznawcy żadnych religii, ani przedstawiciele konkretnej kultury - mówi.

Jest wiele osób w Warszawie, które mówią po arabsku, nie tylko muzułmanie. Gazeta jest dla wszystkich, którzy chcą się otworzyć na inne kultury, poznać lepiej Warszawę, a także zdobyć informacje niezbędne do tego, by normalnie tutaj żyć - pracować, uczestniczyć w  życiu społeczeństwa, wnieść do niego coś dobrego i być uczynnym człowiekiem. Robić to, co pozwoli im tu zostać i czuć się dobrze - mówi.

Arabski to nie islam

Nie podoba mu się to, że ludzie język arabski automatycznie kojarzą z islamem. - Zadaniem mediów jest dopilnowanie, aby tak nie było - mówi. Do tej pory nie spotkał się z negatywnymi opiniami na temat swojego przedsięwzięcia. - Poczekamy, zobaczymy, oczekuję jednak, że ludzie najpierw przeczytają, co jest napisane w gazecie, a dopiero potem będą wyrażać opinie na jej temat - mówi.

Sam Alzahrani mieszka w Warszawie od około dwóch lat. W rozmowie z metrowarszawa.pl podkreśla, że nie spotkał się nigdy z żadnymi atakami na tle rasistowskim. - Dobrze mi się tutaj żyje, ludzie są mili. W mediach pojawiają się wyłącznie informacje negatywne, bo to one przykuwają uwagę, nikt nie wspomina o tym, jeśli ktoś zrobi dla drugiego coś dobrego. A ludzie z uprzedzeniami są wszędzie, nie tylko w Polsce - opowiada.

Alzahrani pisze w jednym z numerów ZPZ Gazeta, że:

Warszawa to miasto możliwości, gdzie można znaleźć wiele obszarów, w których można realizować swoje pomysły. Pod warunkiem, że nie naruszają one polskiego prawa.

Praktyczne informacje

Gazeta ma kilka stron. Niektóre artykuły są wyłącznie w języku arabskim, inne wyłącznie w języku angielskim, a jeszcze inne wyłącznie po polsku. - Jeżeli artykuł jest dobry i ważny, jest tłumaczony na wszystkie języki - mówi Alzahrani. Jak dodaje, gazeta jest drukowana w trzech językach właśnie dlatego, żeby łączyć ludzi, żeby pozwolić im lepiej się nawzajem poznać. 

Co możemy przeczytać w gazecie? W jednym z numerów znajdziemy na przykład tekst na temat tego, co najczęściej kupują cudzoziemcy w Warszawie czy tego, co można robić na Ochocie. Pojawiają się informacje na temat wprowadzonych zmian w kwestii leków na przeziębienie czy artykuł na temat tego, z czym musi zmierzyć się osoba przybywająca do nowego kraju. Są również teksty historyczne na temat Pałacu Kultury czy osób związanych z Warszawą.

Pojawia się wiele praktycznych informacji na temat tego, gdzie zjeść w Warszawie, z jakiej aplikacji korzystać przy zamawianiu taksówki. Są również teksty "coachingowe", które mają pomóc w nabraniu pewności siebie. Na ostatnich stronach znajdziemy krzyżówki czy kolorowanki dla dzieci.

Można również wziąć udział w konkursie "Best of the Best. For making Warsaw brighter". W tym celu należy wysłać płatnego SMS-a i zagłosować na najlepszą w Warszawie ulicę, restaurację, mężczyznę czy kobietę. Czytelnik może również zarobić nawet 500 zł. Pod warunkiem, że wyśle do redakcji (a redakcja opublikuje) zdjęcie stolicy lub artykuł.

Alzachrani Abdullah ma duże ambicje. Spodziewa się (z czasem) nawet 2 mln czytelników. W redakcji "ZPZ Gazeta" na razie pracuje sześć osób.

2 mln a potem cały świat - taki jest islamski plan

Pod jednym z artykułów na temat gazety już pojawiły się negatywne komentarze na temat przedsięwzięcia.

2 mln, a potem cały świat taki właśnie jest islamski plan - pisze internauta.
To kolejny skandal. Trzeba wyjść na ulice i zacząć broić swojej wiary - pisze inny.
Tak się zaczynało na Zachodzie. Jak nic nie zrobimy, to nasze dzieci i wnuki będą nas przeklinać - pisze inny.
Więcej o:
Komentarze (16)
W Warszawie powstała pierwsza gazeta polsko-angielsko-arabska. Redaktorem naczelnym jest muzułmanin
Zaloguj się
 • guramdam3

  Oceniono 24 razy 6

  Kto finansuje wydawanie tej gazety?

  Kim jest redaktor naczelny poza tym, że od dwóch lat mieszka w Warszawie?

  Czemu część artykułów będzie się pojawiać tylko w jednym języku?

  Kto decyduje, że "artykuł jest dobry i ważny" by pojawił się w trzech językach?

  Do kogo będą kierowane teksty "coachingowe"?
  Jaka grupa mieszkańców lub turystów ma za mało "pewności siebie"?

 • Ryszard Wojna

  Oceniono 32 razy 6

  O rany, to GW ma konkurencję - nie będzie już jedyną islamską gazetą w Polsce...

 • 1group

  Oceniono 12 razy 4

  Różnymi drogami islam wdziera się do Europy.

 • Anna Stefanowicz

  Oceniono 3 razy 3

  Gazeta wydaje się tygodniowo 10000 - 25000 egz. Kto to finansuje? Ten człowiek był oficerem lotnictwa w Arabii S. !!!!!!!!!!!!!!!

 • hotin

  Oceniono 5 razy -1

  Dla mnie Arabski jest jeden. To ten ,co przygotował feralny lot do Smoleńska.

 • hummer_my_vehicle

  Oceniono 5 razy -3

  Milo Yiannopoulos

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX