CBA zatrzymało 5 osób w związku z aferą reprywatyzacyjną

W związku z aferą reprywatyzacyjną CBA zatrzymało 5 osób. Usłyszą zarzuty m.in. o charakterze korupcyjnym.

Tydzień rozpoczął się od aresztowań osób związanych z aferą reprywatyzacyjną. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 5 osób. Wśród zatrzymanych jest  m.in. Jakub R., który podpisywał decyzję dotyczącą zwrotu działki przy placu Defilad

Zarzuty o charakterze korupcyjnym

Informację o zatrzymaniu potwierdził Temistokles Brodowski z Centralnego Biura Antykorupcyjnego:

Zgadza się, zostało zatrzymanych 5 osób.

Zatrzymane osoby zostaną przewiezione do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie usłyszą zarzuty m.in. o charakterze korupcyjnym.

"Pani Prezydent, może poda się Pani do dymisji?"

Do sytuacji odwołał się również, na swym facebookowym profilu, Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, które nagłośniło warszawską aferę reprywatyzacyjną.

Pani Prezydent, może wreszcie zawalczy Pani o najwyższe standardy demokratyczne i poda się do dymisji?

"Niech beknie"

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontrolowało decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie od kwietnia minionego roku. Kontrola dotyczyła prawidłowości decyzji z lat 2010-2016. Przede wszystkim: zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. 

Zdaniem aktywistów i polityków PiS oraz m.in. partii RAZEM za nieprawidłowości, m.in. przekazanie działki przy Pałacu Kultury Duńczykowi Holgerowi Martinowi, odpowiedzialność ponosi prezydent Warszawy - to w związku z tym przekazaniem afera reprywatyzacyjna wybuchła z pełną mocą. Hanna Gronkiewicz-Waltz z kolei winę przerzuca na działania urzędników.

Warszawiacy zapytani przez nas o zdanie w sierpniu minionego roku wypowiadali się ostro: "Nie powinno być tak, że pani prezydent oddaje grunt po cichu", "Zagarnie nam ktoś całą Warszawę, zawsze ktoś się znajdzie, jakiś Duńczyk", "Pani prezydent niech beknie".

Miasto reaguje 

W związku z zaistniałą sytuacją miasto wydało oświadczenie. Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy podkreśla:

Wbrew opublikowanej przez CBA informacji, dzisiejsze zatrzymania nie dotyczą jakiejkolwiek osoby zatrudnionej w Urzędzie m.st. Warszawy. Jakub R. nie jest pracownikiem ratusza od 4 lat - został zatrudniony w ratuszu w 2006 r., za czasów rządów PiS w Warszawie.

Ponadto miasto podkreśla: Jesteśmy zdeterminowani, żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z reprywatyzacją stołecznych nieruchomości. 

Jarosław Kaczyński nie przebiera w słowach. Czy jest ktoś, kogo jeszcze nie obraził?

Więcej o:
Komentarze (14)
CBA zatrzymało 5 osób w związku z aferą reprywatyzacyjną
Zaloguj się
 • tysiacletni

  Oceniono 5 razy 5

  Jak pojawili się ludzie, którzy chcieli przejąć nieruchomości w Katowicach przez reaktywację przedwojennej spółki Giesche, to sąd się nie cackał tylko ich skazano na kary bezwzględnego więzienia jako oszustów.

  Dlaczego w Warszawie takie sprawy na sucho dotychczas uchodziły?

 • zd46

  Oceniono 4 razy 4

  Oto SKANDAL 1050 lecia przebywania na terenach Polski kosciola. TAK przy okazji KONTROLI REPRYWTYZACJI GRUNTOW WARSZAWSKICH należy NATYCHMIAST skontrolować dokumenty zrodlowe na przejecie (może kradziez z wyludzeniem) WSZYSTKICH GRUNTOW ,W SETKACH TYSIECY HEKTAROW, PRZEKAZANYCH KOSCIOLOWI KATOLICKIEMU w Polsce i to bez możliwości sadowego odwołania. Sprawa dotyczy TAKZE przekazania gruntow poniemieckich kosciolow na terenach Ziem Odzyskanych, zachodnich i polnocnych !!!!Danie biskupom i "szlus, klamka zapadla", grunt przejeli funkcjonariusze koscielni panstwa WATYKAN i to NA WLASNOSC, POLSKA TE GRUNTY BEZPOWROTNIE STRACILA !!! Grunty ROZDAWAL Z KOMISJA KOSCIELNA, bedac jej czlonkiem, były funkcjonariusz SB a decyzja była NIEODWOLALNA !!!! Komisja skladala się z „funkcjonariuszy kosciola i dawnego funkcjonariusza SB” !!!!!! WARSZAWA, to RZECZYWISCIE CZUBEK GORY LODOWEJ, panie Kukiz , ale w POLSCE smierdzi niemal w kazdej parafii przekretem !!!! NALEZY POWOLAC KOMISJE NARODOWA DO ZBADANIA „PROCESU REPRYWATYZACJI” gdyż część to PRYWATYZACJA NA RZECZ KOSCIOLA, TAKZE w Warszawie !!!

 • zd46

  Oceniono 6 razy 4

  KOSCIOŁ w Polsce OKUPUJE polska ziemie jako przedstawiciel Watykanu, obcego, niezbyt przyjaznego państwa. Na wiele tych OBSZAROW polski kościół nie posiada ŻADNYCH dokumentów albo sfałszowane, kk po prostu powiedział: "to nasze, bóg tak chce" i Komisja Majątkowa, ze strachu ziemie oddawała. NIECH KOSCIOL PRZEDSTAWI AKTY WLASNOSCI !!!!!!!!!!!!!!!!Polski kościół przejął bezprawnie, kościoły i parafie, na ziemiach odzyskanych, po kościele niemieckim. Nie otrzymali ewangelicy a otrzymał KK. Przejął w imię Watykanu, który KOLABOROWL z A. Hitlerem. Panie A. Duda, jednak pan O WIELU RZECZACH NIE MA POJECIA, a modlitwa nie pomoże w podejmowaniu decyzji DOTYCZACYCH Polski i Polaków a nie tylko "sekty duchownych" !!!

 • t-i-g-e-r

  Oceniono 10 razy 2

  Edorado się skończyło?

  Programy PO:
  -VAT+ dla mafii z karuzelami - największe straty budżetu,
  -Reprywatyzacja+ Wyrzucenie tysięcy lokatorów i milionowe wyłudzenia,
  -pracownik+ zatrudnianie za 4zł/h na umowie śmieciowej.

  PO było ślepe czy to celowe działania?

 • i.l

  0

  choć mi to wisi, to w informacji obok jest, że nikogo z ratusza nie zatrzymano.
  Pytanie do redakcji: jak długo będziecie trzymać taki gó...ny materiał bez korekty?

 • pat1952

  Oceniono 2 razy 0

  Mnie interesują pieniądze z przekrętów. Czy je zabezpieczono? Czy się już rozpłynęły?

 • titta

  Oceniono 1 raz -1

  Kaczynskiego tez zatrzymali? Wszak maz Grakiewicz za jego kadencji odzyskal mieruchomosc. A...on przeciez nie wiedzial co sie dzieje, bomial wazniejsze zainteresowania?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX