Nieznana fotografia Chopina właśnie ujrzała światło dzienne. Tak wyglądał słynny pianista

O sensacyjnym odkryciu poinformował Institut Polonais. Badacze doszli do wniosku, że według wszelkiego prawdopodobieństwa jest to reprodukcja fotograficzna nieznanego dotąd dagerotypu Chopina.

Informacja o odkryciu wraz ze zdjęciem Fryderyka Chopina pojawiła się na stronie Institut Polonaise.

Reprodukcja fotografii

Analizy fotografii dokonał Alain Kohler, fizyk ze Szwajcarii. Wraz z innym specjalistą - Gilles’em Bencimonem z Radio France Internationale - dokonał gruntownej analizy zdjęcia. Badacze uznali, jak informuje Instytut, że "według wszelkiego prawdopodobieństwa jest to reprodukcja fotograficzna nieznanego dotąd dagerotypu Chopina".

Obraz, wykonany bez wątpienia około 1847 roku w pracowni Louis-Auguste’a Bissona, byłby dopiero trzecim znanym fotograficznym portretem kompozytora. To nie pierwsza próba Alain’a Kohlera: dwa lata temu odkrył on u pewnego niemieckiego właściciela fortepian firmy Pleyel nr 11265, który należał do Chopina w okresie zimowo-wiosennym 1844/45, kiedy kompozytor mieszkał na Square d'Orléans w Paryżu - czytamy w komunikacie.

Jak twierdzą badacze, pierwotną wersję, z której powstała powyższa reprodukcja, wykonano w 1947 roku. Jak dotąd udało się znaleźć i zidentyfikować jedynie dwie inne fotografie. Zdjęcie Chopina zostało wykonane metodą dagerotypii.

Instytut Polski w Paryżu jest placówką kulturalną podlegającą Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Zajmuje się promocją kultury, nauki i sztuki polskiej we Francji.

Fryderyk Chopin na łożu śmierci

Wcześniej polski kolekcjoner Władysław Żuchowski twierdził, że znalazł unikalny dagerotyp, który miał przedstawiać Fryderyka Chopina na łożu śmierci. Nie wiadomo jednak, czy jest on autentyczny. Jeśli tak, byłaby to jedyna oryginalna fotografia kompozytora (wszystkie inne są duplikatami) oraz jedyne zdjęcie po śmierci.

Niezwykłe odkrycie - fotografia ChopinaNiezwykłe odkrycie - fotografia Chopina Pośmiertna fotografia Chopina?

 

Więcej o:
Komentarze (9)
Nieznana fotografia Chopina właśnie ujrzała światło dzienne. Tak wyglądał słynny pianista
Zaloguj się
 • drakaina

  Oceniono 5 razy 5

  Możecie nauczyć się pisać apostrofy po polsku? Oczy bolą od "Gilles'em" i "Alain'a". Zasady może nie są całkiem proste w przypadku nazwisk zakończonych na samogłoski, które mogą być nieme, bo obecność lub nieobecność apostrofu zależy i od wymowy oryginalnej, i od końcówki polskiej), ale po spółgłoskach go nie ma i już, bo nie ma takiej potrzeby...

 • akst1

  Oceniono 6 razy 2

  Smutek i udręka w tym gorzkim, ale pięknym wyrazie twarzy. Ból istnienia w swym metafizycznym kształcie. Beznadzieja wielkiej poezji napełnionej wstrętem życia.

 • kloceklego

  Oceniono 8 razy 2

  "Tak wyglądał Chopin? Nieznana fotografia pianisty właśnie ujrzała światło dzienne"

  to pytanie to tak na serio? wrzucacie czyjeś zdjęcie i pytacie, czy tak wyglądał? naprawdę?

  "oto zdjęcie kapusty. pytanie brzmi: czy jest to zdjęcie kapusty?"

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 3 razy 1

  Chopin najlepiej wyszedł na zdjęciu na 5000 złotych. Kopernik jak pozował fotografowi to chyba się poruszył, i stąd na tysiącu musieli go retuszować - tylko czemu na niebiesko?

 • kloceklego

  Oceniono 7 razy -1

  "Tak wyglądał Chopin? Nieznana fotografia pianisty właśnie ujrzała światło dzienne"

  to pytanie to tak na serio? wrzucacie czyjeś zdjęcie i pytacie, czy tak wyglądał? naprawdę?

  "oto zdjęcie kapusty. pytanie brzmi: czy jest to zdjęcie kapusty?"

 • Akwa Rium

  Oceniono 2 razy -2

  Chyba sr... mu się chciało jak go fotografowali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX