"Nie dla importu produktów gorszej jakości zza oceanu!" Zaprotestują przeciwko umowom z USA i Kanadą

CETA i TTIP to kompleksowe umowy handlowo-gospodarcze między Unią Europejską a USA i Kanadą. Zdaniem przeciwników umów, ich podpisanie może m.in. doprowadzić do upadku wielu małych gospodarstw rolnych w Polsce oraz umożliwić import produktów rolnych zza oceanu, które mają niższe standardy zdrowotne i sanitarne. 15 października w Warszawie odbędzie się w tej sprawie protest.

23 września 2016 roku w Bratysławie, podczas nieoficjalnego spotkania europejskich ministrów ds. handlu, padły wstępne deklaracje na temat przyjęcia traktatów CETA i TTIP, które mają regulować handel pomiędzy Unią Europejską i Kanadą oraz USA.

Zdaniem zwolenników umów, ich podpisanie zapewni unijnym przedsiębiorcom więcej rozwiązań do prowadzenia działalności gospodarczej w Kanadzie oraz w USA, doprowadzi do zniesienia ceł, przyczyni się do tworzenia miejsc pracy w Europie. Pozwoli także zlikwidować ograniczenia w dostępie do zamówień publicznych i otworzyć rynek usług.

Przeciwnicy twierdzą jednak, że podpisanie umów doprowadzi do upadku wielu małych gospodarstw rolnych w Polsce oraz doprowadzi do importu produktów rolnych zza oceanu, które mogą mieć niższe standardy zdrowotne i sanitarne. Otworzy też drogę do żywności GMO (genetycznie modyfikowana), której Kanada jest trzecim producentem na świecie. 

Negocjatorzy strony unijnej zapewniają jednak, że umowa zakłada pełne utrzymanie wysokich norm UE w obszarach takich jak bezpieczeństwo żywności, prawa pracownicze i ochrona środowiska. Polski rząd liczy z tego tytułu na korzyści ekonomiczne i gospodarcze. Krytycy uważają jednak, że akceptacja polskiego rządu dla CET-y, wynika wyłącznie z decyzji politycznej, a nie konkretnych argumentów ekonomicznych.

27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada, może dojść do parafowania umów. Wcześniej przeciwko CETA protestować będą organizacje pozarządowe m.in. w Niemczech i Austrii. A także w Warszawie. Warszawski protest organizuje Akcja Demokracja. Zaplanowano go na 15 października w godz. 13-16 przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy ul. Wspólnej 30. W proteście swój udział już zadeklarowało ponad 40 tysięcy osób.

Czy popierasz podpisanie traktatów CETA i TTIP?
Więcej o:
Komentarze (10)
"Nie dla importu produktów gorszej jakości zza oceanu!" Zaprotestują przeciwko umowom z USA i Kanadą
Zaloguj się
 • starykawaler35

  Oceniono 18 razy 18

  w tak kluczowej sprawie powinno byc rozpisane referendum...to my mamy zdecodowac o naszej przyszloscie a nie te sprzedajne kuerwy na wiejskiej

 • sprzedam.pod

  Oceniono 7 razy 7

  Nareszcie.Tylko dlaczego piszecie o tym w gazetce lokalnej?? Rozumiem, że temat nie tak chwytliwy, jak aborcja, ale chyba da się walnąć większy nagłówek na głównej, co?

 • mille666

  Oceniono 6 razy 6

  Nie gorszej jakości, tylko modyfikowane i skrajnie skażone chemią gó....

 • starykawaler35

  Oceniono 5 razy 5

  swiatowy rzady korporacji zblizaja sie wielkimi krokami...a my mamy tylko zapierydalac w ich korpo by rasa panow byla jeszcze bogatsza

 • jan.go

  Oceniono 7 razy 5

  Dla mnie najgorsze są Sądy arbitrażowe których jak zarzekali się urzędnicy w Brukseli nie będzie a tu jak królik z kapelusza jednak są

 • cpfan

  Oceniono 4 razy 4

  "Pozwoli także zlikwidować ograniczenia w dostępie do zamówień publicznych i otworzyć rynek usług."

  A to ciekawe bo media donosiły, że takie na przykład USA będą mieć dostęp do zamówień publicznych UE, ale firmy z UE do amerykańskich już nie.

 • drzejms-buond

  Oceniono 2 razy 2

  Po pierwsze. Nie można pospisywać ŻADNEJ umowy nie znając jej treści. Według tego co podaje Wirtualna w Polsce zna tę treść tylko jeden polski parlamentarzysta- reszta będzie głosować w ciemno ! Ani premier ani prezydent nie wiedzą co zawiera 1500 stronicowa umowa I to jest dopiero straszne !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX