Warszawa będzie miała Plac Centralny? Radny chce zmienić plac Defilad w jeden ogromny park

Plac Centralny Warszawa. Jan Śpiewak, radny Śródmieścia, potencjalny kandydat na prezydenta Warszawy chce zmienić plan zagospodarowania placu Defilad. Zbiera podpisy pod petycją, którą chce przesłać Hannie Gronkiewicz-Waltz.

Jak twierdzi Jan Śpiewak, Warszawa potrzebuje nowych parków. "Beton i nowe osiedla deweloperskie zastępują zieleń. Tereny zielone znikają w stolicy w zastraszającym tempie. Chcemy innego pomysłu na Warszawę" - czytamy w informacji prasowej.

Jak twierdzi, koszt całego przedsięwzięcia budowy Warszawskiego Parku Centralnego zmieści się w mniej niż stu milionach złotych. "Park będzie działał jak zielony klimatyzator i oczyszczacz powietrza. Koszty nasadzeń dużych dorosłych drzew pokryją prywatni fundatorzy i mieszkańcy Warszawy. Zbiórkę będzie prowadził Społeczny Komitet Budowy Warszawskiego Parku Centralnego" - przekonuje Śpiewak.

Plac Centralny możliwy? Jest już plan na plac Defilad

Skontaktowaliśmy się z potencjalnym kandydatem na prezydenta Warszawy, aby zapytać, czy petycja nie jest wyłącznie sposobem na zdobycie poparcia wśród warszawiaków, a realnie wiele w tej kwestii nie da się zrobić. Od lat na pl. Defilad funkcjonuje plan zagospodarowania przestrzeni, w lutym Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała oficjalną zgodę na budowę na placu Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Ponadto, w lutym warszawski Zarząd Zieleni ogłosił konkurs na projekt parku w okolicach Pałacu Kultury. Zwycięzcą został projekt firmy Pniewski Architekci z Gdyni. Jak podkreślili sędziowie "nagrodę przyznano za całościową i konsekwentnie zaprojektowaną wizję ogrodu w centrum miasta". Sędziowie podkreślali również czytelność projektu zaprojektowanego przez gdyńskich architektów. 

Park przy Pałacu Kultury - 'zielona aorta' WarszawyPark przy Pałacu Kultury - 'zielona aorta' Warszawy Fot. Zarząd Zieleni

Czytaj więcej:  Teren przy Pałacu Kultury niedługo się zmieni. Tak będzie wyglądać "zielona aorta"

Miasto przekonywało, że chce rozpocząć realizację projektu jeszcze w tym roku.

Warszawa nie jest na sprzedaż

Śpiewak przekonuje jednak, że wszystko jest możliwe. - Skoro możliwe było, aby oddać dwie działki na pl. Defilad i zmienić plan zagospodarowania tak, żeby mafia mogła tam zbudować wieżowce, to dlaczego nie można zmienić całkiem planu i zrobić coś, co będzie dla mieszkańców i czego mieszkańcy chcą - mówi Śpiewak i dodaje: Wiemy doskonale, jaka jest sytuacja pl. Defilad - mamy wielką aferę korupcyjną w tle.

Poza tym, jak przekonuje, obecna koncepcja pl. Defilad to wizja placu z betonu. "To jest katastrofa ekologiczna, mamy beton, mamy smog. A my przedstawiamy zupełnie nowy sposób zagospodarowania tej przestrzeni, w dodatku łatwy i szybki w realizacji. W dwa, trzy lata od wyborów można by to zrobić. Tylko trzeba powiedzieć głośno jedną rzecz - Warszawa nie jest na sprzedaż. Deweloperzy nie mogą za łapówki decydować o tym, co się dzieje w Warszawie". Śpiewak przekonuje, że jego wizja placu-parku nie wyklucza obecności tam Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 

Jak dodaje, pierwszym krokiem jest petycja do Hanny Gronkiewicz-Waltz, potem poddanie pomysłu pod głosowanie w Radzie Miasta. Petycję można podpisać na stronie.

Można zmienić plan

Czy jest możliwa zmiana planu zagospodarowania przestrzennego? W rozmowie z Metrowarszawa.pl Michał Czaykowski, Przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego przekonywał, że tak. - Oczywiście, plany, również te już obowiązujące, się czasami zmienia, nawet w ramach planu pl. Defilad uchwalonego w 2010 r. została dokonana pewna niewielka zmiana na korzyść mieszkańców - wyjaśniał nam kilka miesięcy temu. 

Jak dodał, możliwe są również rewizje całych planów. - Trzeba się jednak zastanowić, jaki jest cel tych zmian. Żeby zmienić całą koncepcję, trzeba wszystko dobrze przeanalizować. Można spytać - gdzie byli ci planiści, gdy plan był uchwalany? - mówił. Przekonywał również, że na pewno plan zagospodarowania placu uchwalony w 2010 roku był konsultowany z mieszkańcami, bo takie są przepisy.

Co sądzisz o wizji Janka Śpiewaka? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Już wkrótce rozpocznie się budowa. Na warszawiaków czeka niespodzianka

Więcej o:
Komentarze (83)
Plac Centralny w Warszawie. Jan Śpiewak chce zmienić plac Defilad w jeden ogromny park
Zaloguj się
 • Oceniono 49 razy 29

  Ile mozna tego betonu? niedługo nas zaleje. Wiecej parków, to na pewno! I ogrody na dachach, wiecej kwiatów i roslin miododajnych! Im więcej roślin tym lepiej nam sie żyje i jesteśmy zdrowsi.

 • bzdziszewiak2

  Oceniono 42 razy 24

  Genialny pomysł. Prosty w realizacji i potrzebny wszystkim, nawet tym, co nie zdają sobie z tego sprawy, czyli miłośnikom deweloperki. Pałac jest super i żadnego zasłanianie - basta.

 • bartekgryko

  Oceniono 19 razy 9

  raz na jakiś czas także P Śpiewak zaproponuje coś sensownego.. od strony świętokrzyskiej namiastka parku tam już jest, gorzej jest od strony marszałkowskiej i alej. Ale trzeba tez pamiętać, że w PKIN działa wiele instytucji, w tym teatry, kina itp, i że trzeba to połączyć ze zrobieniem pod parkiem parkingu, bo to, ze sie zaora parking nie jest rozwiązaniem problemu miasta jeszcze.

 • krywit

  Oceniono 22 razy 8

  To jeden z lepszych pomysłów jakie usłyszałam od lat z ust polityków, a takim jest ten pan

 • wladgad

  Oceniono 7 razy 5

  Fajny pomysł, szkoda tylko, że tak kosmicznie nierealny. Kto będzie wydłubywał bezdomnych z krzaków, odfiltrowywał wymioty z tych pięknych oczek wodnych. Ile osób trzeba będzie zatrudnić, aby uzbierać efekty codziennej bachanalii? Niestety, to przegra z masą. Centrum Warszawy wygra dopiero, gdy zostanie wysterylizowane za pomocą wyjątkowej, przytłaczającej estetycznie i monumentalnie architektury. Dopóki tego się nie stanie, każdy ławkowy dogorywacz będzie uważał, że akurat zapaskudzić to miejsce, to mu od życia się należy.

 • wmr2000

  Oceniono 10 razy 4

  Małpi gaj dla meneli z Centralnego.

 • wiesss

  Oceniono 23 razy 3

  Super.

 • 99makabra1977

  Oceniono 2 razy 2

  Plac kupi jakiś Pislamista za grosze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX