Po 30 latach doszukali się błędu w nazwie ulicy. Chcą jej zmiany. Mieszkańcy oburzeni

Tym razem powodem dla zmiany nazwy ulicy nie jest dokomunizacja, ale... błąd gramatyczny, którego doszukali się aktywiści. Chodzi m.in. o ulicę, która dziś nazywa się ulicą Stefana Szolc-Rogozińskiego.

Jak informuje serwis Haloursynow.pl, sprawa dotyczy dwóch miejsc na warszawskim Ursynowie - Szolc-Rogozińskiego, która powinna nazywać się według zasad języka polskiego - Szolca-Rogozińskiego oraz pl. Ferenca Keresztes-Fischera, który to plac powinien nazywać się Ferenca Keresztesa-Fischera. 

Zespół Nazewnictwa Miejskiego, po zasięgnięciu opinii językoznawców przyznał, że zasadą w języku polskim jest odmiana obu członów nazwiska. Można jej nie stosować dla pierwszego członu nazwiska, jeśli jest on nazwą dawnego herbu lub dawnym zawołaniem bojowym. W związku z tym, prawidłowa nazwa ulicy powinna brzmieć ulica Stefana Szolca-Rogozińskiego - czytamy w projekcie uchwały miejskiego zespołu do spraw nazewnictwa.

Nikomu nie przeszkadzała

Jak informuje serwis, o ile przy placu Ferenca Keresztes-Fischera nikt nie mieszka, o tyle przy ulicy Szolc-Rogozińskiego znajduje się kilkanaście dużych bloków, w tym ursynowski "Manhattan". Mieszkańcy są oburzeni pomysłem radnych. Nie chcą zmiany nazwy ulicy z tak błahego powodu.

"Powstanie ulicy datuje się na 1977 r. Przez 41 lat nikomu nie przeszkadzała błędna odmiana nazwiska patrona. I po co to zmieniać? Każda zmiana ulicy generuje koszty dla mieszkańców" - pisze pan Kamil w grupie Obywatele Ursynowa.

"Nazwa jest 'nie po polsku'. Ciekawe, dlaczego przez tyle lat nikt tego nie widział?" - zauważa pan Krzysztof.

"Czy naprawdę na naszej dzielnicy i w kraju nie mamy innych potrzeb?" - pisze pan Dariusz.

Może mieszkańcy chcą żyć z błędem

Jak czytamy w serwisie, przy tej ulicy zarejestrowanych jest ponad 160 firm, działa urząd pocztowy, Tesco, liceum. Zmiana nazwy ulicy wymaga zmiany pieczątek. W uzasadnieniu zmian napisane jest jednak, że poprawki nie wymagają zmian w dokumentach, a jedynie zmian na tablicach miejskich.

Jak mówił w rozmowie z Tvnwarszawa.pl, Paweł Lenarczyk ze stowarzyszenia Otwarty Ursynów, przed zmianą nazwy powinny zostać przeprowadzone konsultacje społeczne. Twierdzi, że może mieszkańcy dalej chcą żyć z błędem. Dodał, że jeśli zmiana będzie się wiązała z kosztami dla nich, będzie zdecydowanie na nie. 

Teraz projekt będą musieli zaopiniować radni dzielnicowi. Radni miejscy, jeśli dojdą do wniosku, że trzeba poprawić "Szolc" na "Szolca" mogą przyjąć uchwałę mimo sprzeciwu dzielnicy. 

Co sądzisz na ten temat? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

"Tak sobie krążył między biegającymi dziećmi. Ciekawe, czy na Waliców dojedzie po chodnikach" [WIDEO]

Więcej o:
Komentarze (63)
Po 30 latach doszukali się błędu w nazwie ulicy. Chcą jej zmiany. Mieszkańcy oburzeni
Zaloguj się
 • dyktator_bolandy

  Oceniono 54 razy 48

  żadnych patronów! już czas pójść po rozum do głowy i ulicom nadawac tylko nazwy typu "Kwiatowa", bo jak nie dekomunizacja, defaszyzacja to deniegramatyzacja.

 • fiodor44

  Oceniono 28 razy 26

  Żeby się tylko nie kapnęli, że ul. Petöfiego powinna się tak naprawdę nazywać Petőfiego. Trzeba się przyjrzeć, by zobaczyć różnicę.

 • 111pln

  Oceniono 20 razy 16

  Jeszcze dwóch powszechnie znanych komunistów Dworcow i Lipow...
  Beka z The Billów...

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 19 razy 15

  Może mieszkańcy chcą żyć z błędem???
  jak zwykle urzędnicy chcą za własne błędy zmusić do płacenia mieszkańców. Ponieważ to urząd miasta zawinił, on musi samo ponieść koszta zmiany ulicy.

 • ochujek

  Oceniono 20 razy 14

  A co z tymi co noszą nazwy od patrona pedofilów?

 • xsawer

  Oceniono 13 razy 13

  To jest tylko błąd gramatyczny, a ile błędów ortograficznych jest na tablicach z nazwami ulic czy tabliczkach z numerami domów. Do tego na jednym rogu ulicy nazwa napisana jest prawidłowo np. ulica Prosta, a na drugim już z błędem, Ulica Prosta. Nazwa wielkich liter zalewa Polskę. Te wszystkie Województwa Podlaskie, Pomorskie zamiast podlaskie , warszawskie, że o nazwach powiatów już nie wspomnę.

 • tenare

  Oceniono 15 razy 11

  Warto by jeszcze pogrzebać w życiorysie tego Szolc-Szolca, czy aby na pewno pasuje do naszej narodowej i socjalistycznej teraźniejszości.

 • uzdek98

  Oceniono 12 razy 10

  o tu jest błąd gramatyczny... no to zmieniamy na kaczynskiego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX