Chcą, aby Ochota była cała w polskich flagach. "Pomalujcie jeszcze pasy ruchu na biało-czerwono"

Fundacja Pomocy Społecznej EVA i Ochocka Wspólnota Samorządowa organizują zbiórkę pieniędzy na flagi państwowe. Chcą, aby w całej dzielnicy wisiały flagi - na budynkach mieszkalnych, innych miejscach publicznych.

Informacja pojawiła się w serwisie iochota.pl, który również bierze udział w organizowaniu zbiórki. Potwierdziliśmy ją w Fundacji EVA.

Chcemy zaakcentować 100-lecie niepodległości

W rozmowie z Metrowarszawa.pl Ewa Łukasik, współzałożycielka fundacji, mówi, że pomysłodawcą przedsięwzięcia jest wiceburmistrz dzielnicy Ochota, Grzegorz Wysocki.

- Już po raz drugi prowadzimy podobną zbiórkę. W ubiegłym roku zbieraliśmy środki na pomoc uchodźcom z Syrii. Odbywało się to podczas różnych eventów na Ochocie. Zebraliśmy ponad 65 tysięcy złotych. Teraz chcemy zaakcentować święto niepodległości na Ochocie, kupić kilka tysięcy flag, by mieszkańcy mogli je wywiesić - informuje Ewa Łukasik.

Jak podkreśla, fundacja zajmuje się zbiórką od strony logistycznej. - Zgłosiliśmy zbiórkę do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, uzyskaliśmy na nią zgodę, przygotowujemy puszki, plakaty. Zbiórka rozpoczyna się 1 maja i zakończy się 30 września. Następnie kupimy flagi i będziemy je rozdawać - wyjaśnia.

Jak dodaje, pieniądze będą zbierane podczas różnych eventów na Ochocie, których w sezonie letnim jest bardzo dużo.

Pięknie by to wyglądało

Zamysł jest taki, aby Ochota wyglądała tak jak na zdjęciu opublikowanym na stronie iochota.pl. - Na pewno chcemy, aby ulica Grójecka była cała we flagach, dokładnie tak jak to jest na zdjęciu. Pięknie by to wyglądało - dodaje Łukasik.

Dlaczego uważa, że to ważne, aby w ten sposób uświetnić tę okazję? - Obchodzimy stulecie niepodległości. Warto by było, aby większość społeczeństwa miała takie uczucia patriotyczne, jak pomysłodawca przedsięwzięcia - tłumaczy Łukasik.

"W październiku będziemy odwiedzać Państwa domy, wręczając zakupione flagi i namawiając na ich wywieszenie w oknie. Mamy nadzieję, że akcja spodoba się mieszkańcom naszej dzielnicy i Ochota stanie się najpiękniej udekorowaną dzielnicą w Warszawie przed tym ważnym świętem" - czytamy na stronie iochota.pl.

Patriotyzm z początku XX w.

Pod informacją o zbiórce na stronie na Facebooku iochota.pl pojawiło się wiele komentarzy odnośnie do inicjatywy.

"Pomalujcie jeszcze pasy ruchu na biało czerwono. Będzie bardziej żałośnie" - komentuje Ania.

"Myślę, że inicjator tej akcji lubi gdy jest patetycznie. Zamiast pomysłów na zjednoczenie sąsiadów, na wspólne fajnie spędzanie czasu... flagi, marsze, przemówienia. Warto dorosnąć, aby nie prezentować patriotyzmu mentalnie pochodzącego z początku XX w. Ten rodzaj patriotyzmu doprowadził do dwóch wojen światowych" - pisze Paweł.

"Rany, zawsze byłam patriotką, ale nigdy nie musiałam o tym trąbić głośno. Jakoś źle mi się kojarzy taki rodzaj nachalnego, narodowego patriotyzmu, choć dzisiaj jest na fali" - pisze Elżbieta.

"Patriotyzm ma się w sercu, a nie na murach" - komentuje Jola.

Co sądzisz na ten temat? Czy chciałbyś/ łabyś, aby i w Twojej dzielnicy wywieszono tyle flag? Napisz do nas: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Wiedzieli, że ten zryw jest skazany na porażkę. Ale przez miesiąc stawiali opór tysiącom uzbrojonych Niemców

Więcej o:
Komentarze (135)
Chcą, aby Ochota była cała w polskich flagach. "Pomalujcie jeszcze pasy ruchu na biało-czerwono"
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 141 razy 129

  Polaku zamiast dać pieniądze na bezdomne zwierzęta, hospicja, organizacje patrzące władzy na ręce czy tez po prostu potrzebującemu człowiekowi daj kasę na zrobienie cyrku pseudopatriotycznego bo jakaś banda kretynow z kompleksami postanowiła obwiesić wszystko flagami. To będzie patriotyzm najwyższych lotów. Wyrazy współczucia z powodu mentalnego szamba twórców

 • ksywa

  Oceniono 101 razy 81

  A czy wolno mi mieć inne uczucia patriotyczne, niż pomysłodawca przedsięwzięcia? Jako mieszkanka Ochoty chciałabym wiedzieć, czy mi wolno... PS: radzę do mnie nie przyłazić z flagą do wywieszenia, bo mogę być niemiła:-/

 • lao.premis

  Oceniono 74 razy 66

  Patriotyzm na pokaz. Trochę jak w chinach. Wciąż mamy azjatyckie ciągoty.

 • aw34

  Oceniono 66 razy 62

  Podobno (tak pisaliście) marsz 17 czerwca jest dobrowolny. Dopytajcie w szkołach jak z ta dobrowolnością jest naprawdę. Oczywiście oficjalnie to dobrowolna impreza a tak naprawdę każda szkoła ma coś przygotować, zmusić dzieci i rodziców do udziału (niedziela, ostatnia w roku szkolnym). Wracają 1 majowe pochody? Ktoś na Ochocie oszalał.

 • magusia

  Oceniono 63 razy 59

  Fundacja Pomocy Społecznej: "Już po raz drugi prowadzimy podobną zbiórkę. W ubiegłym roku zbieraliśmy środki na pomoc uchodźcom z Syrii."
  Nie wiedziałam, że producenci flag są w tak złej sytuacji społecznej, że wymagają pomocy.

  Jako dziecię w fartuszku i podkolanówkach chadzałam ze szkołą na pochody pierwszomajowe, więc dziękuję, mam alergię na taką estetykę, wystarczy, że muszę patrzeć na nowe budyneczki dekorujące pl. Narutowicza.
  Mogę co najwyżej wywiesić białą zasłonkę prysznicową w niebieskie kotki.

 • wicipinski

  Oceniono 53 razy 51

  Był już w historii świata taki przywódca, który uwielbiał patrzeć na mnóstwo flag i sztandarów. Zanim zastrzelił się we własnym bunkrze, zafundował światu piekło.

 • nigdy_nie

  Oceniono 67 razy 51

  Polska to nienormalność!

 • mg_0

  Oceniono 51 razy 49

  Czy syn pani ogłaszającej zbiórkę zajmuje się szyciem flag? Bo tylko wtedy cały pomysł układa mi się "do kupy"... Albo nie tylko wtedy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX