Smog w Warszawie. Miasto Jest Nasze oskarża ratusz o trucie mieszkańców. Pokazuje mapę "kopciuchów"

Smog w Warszawie. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze wraz z innymi ruchami miejskimi umieściło na mapie tzw. "miejskie kopciuchy". To piece najniższej klasy, które są wykorzystywane do ogrzania budynków miejskich.

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oskarża miasto st. Warszawa o to, że truje mieszkańców. Na opublikowanej mapie członkowie stowarzyszenia zaznaczyli wszystkie budynki opalane piecami najniższej jakości. Twierdzą, że lokale te należą do miasta.

Oprócz "miejskich kopciuchów", na mapie znalazły się również warszawskie przedszkola. Stowarzyszenie tym samym chce dowieść, że to miasto odpowiada za trucie mieszkańców stolicy.

Mapa Warszawskich 'kopciuchów'Mapa Warszawskich 'kopciuchów' Miasto Jest Nasze

Smog w Warszawie - katastrofalny wpływ "kopciuchów"

- Ratusz deklaruje, że walczy ze smogiem, a powietrze w Warszawie się poprawia. Jak to więc możliwe, że utrzymuje w swoich budynkach piece, które zwiększają smog i trują
mieszkańców? - pytał na konferencji prasowej 14 lutego prezes MJN, Jan Mencwel.

Dane o piecach na węgiel organizacja zgromadziła dzięki zapytaniom wysłanym do urzędów dzielnic. - W całej Warszawie takich lokali jest ponad 1900. Wpływ zanieczyszczeń emitowanych przez „kopciuchy” na zdrowie dzieci jest katastrofalny – tłumaczył Łukasz Porębski z MJN.

- Ratusz montuje oczyszczacze powietrza w żłobkach zamiast wymienić piece, które obok nich trują powietrze. To absurd – dodaje Justyna Glusman z Ochocian. – Na
Ochocie jest ogródek jordanowski opalany 11 piecami na węgiel. W pobliżu bawią się dzieci, które to wdychają - podkreśla.

Wszystko zależy od miasta

Organizacja wraz z kilkoma partnerami - stowarzyszeniami Ochocianie Sąsiedzi, Bemowiacy, Wiatrak, Razem dla Wawra i Stowarzyszeniem Mieszkańców Miasteczka
Wilanów chce naciskać na władze o wymianę tych pieców.

- Ruchy miejskie podkreślają, że poprawa sytuacji zależy tylko od władz miejskich. Miasto i urzędy dzielnic mogą już teraz wymienić piece na inne, ale w budżecie na 2018 zapisano na ten cel jedynie 7 mln zł, co wystarczy na kilkanaście budynków. W ostatnich latach ratusz wymienia piece średnio w 45 lokalach na rok. W ten sposób wymiana ich w całej Warszawie zajmie nawet 17 lat - informuje MJN.

O komentarz do mapy poprosiliśmy stołeczny ratusz.

Ze strony smog.miastojestnasze.org każdy może pobrać wzór petycji do władz swojej dzielnicy. Trzeba tylko uzupełnić dane. Na stronie każdy może znaleźć swoje publiczne przedszkole i kopciucha, który znajduje się w jego pobliżu, wraz z dokładną odległością w metrach.

Czy uważasz, że miasto walczy ze smogiem? Jak oceniasz jego działania? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Genialny sposób na walkę ze smogiem. Nie dość, że oczyszczają powietrze, to z brudu robią biżuterię

Więcej o:
Komentarze (18)
Smog w Warszawie. Miasto Jeset Nasze oskarża ratusz o trucie mieszkańców. Pokazuje mapę "kopciuchów"
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 9 razy 7

  Oskarżanie ratusza o trucie mieszkańców smogowymi pyłami w Popielec, to już chyba perwersja... :-)

 • jml13060

  Oceniono 4 razy 4

  W Krakowie opublikowano podobną mapę, ale znacznie dokładniejszą. Widoczne są na niej po powiększeniu poszczególne budynki z wpisami na podstawie danych urzędowych (podana data weryfikacji) o liczbie (lub braku) palenisk. Mapa ma kilka warstw, m.in. można wyświetlić sieć ciepłowniczą i w ten sposób zorientować się jakie są możliwości połączenia budynku z piecami do miejskiej sieci c.o. ?

 • lumur

  Oceniono 3 razy 3

  Gdyby na tę mapę nanieść wszystkie kopciuchy z domów jednorodzinnych (dzielnice podwarszawskie) wyszłoby, że musimy błagać deweloperów, aby jak najszybciej zbudowali kordon dookoła miasta z wysokich wież, które by nie wpuszczały całego smogu do centrum

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 15 razy 3

  Wyborcza chyba bierze kasę od Śpiewaka i MJN bo promuje ich nieustannie pisząc o każdej głupocie z ich udziałem. Czy to jedyni społecznicy w Warszawie czy jedyni którzy wam tyle kasy płacą?

 • jml13060

  Oceniono 8 razy 2

  Na tyłach dworca Warszawa Zachodnia są wagony mieszkalne dla pracowników torowych. Ogrzewanie piecowe. Przy ul. Krakowiaków jest warsztat samochodowy. Z kominów leci na okolicę dym z pieców.

 • sacc77

  Oceniono 7 razy 1

  No ależ czego się ci aktywiści z MJN czepiają tej biednej HGW?!
  Przecież wiadomo nie od dziś, ze od wymiany "kopciuchów" na mniej zatruwające powietrze metody ogrzewania ważniejsze są np. bulwary nad Wisłą albo podświetlane fontanny albo czarne metalowe słupki jakimi wygradza się ulice.
  Co innego, gdyby produkcją czy dystrybucją takich ekologicznych zamienników "kopciuchów" zajmowała się "odpowiednia" osoba - wtedy środki na wymianę "kopciuchów" by sie szybko znalazły ale tak jak jest to niby po co i dlaczego?
  Przecież z okazji wymiany "kopciucha" nie da się zrobić jakiejś pijarowej imprezki promującej jedynie słuszną HGW.
  Co innego - "przecięcie wstęgi" i oddanie do użytku kolejnych 15 metrów bulwarów.
  W końcu hipsterska młodzież waląca brpowar z gwinta na bulwarach to atrakcyjny target i potencjalna grupa wyborców skłonnych oddać głoś na HGW albo na jej nominanta.

 • dante_waw

  Oceniono 9 razy 1

  Juz przestancie z tymi "kopciuchami" bo nie starczy na kladke pieszorowerowa nad Wisla i altane w ksztalcie wielkiego glazu :)

 • kalowiec

  Oceniono 7 razy 1

  za to mata bulwary i skaczącą hajkę na trampolinie...

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 5 razy 1

  >Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oskarża miasto st. Warszawa o to, że truje mieszkańców

  Najbardziej szkodliwe trucie wychodzi od miasta st. Warszawa, dział Zarząd Dróg miejskich,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX