Tłusty czwartek. Będą sprzedawać wegańskie pączki, żeby zebrać na tabletki "dzień po"

Tłusty czwartek w Warszawie. Lokal Cafe Kryzys organizuje nietypowy Tłusty czwartek. "Będziemy benefitowo smażyć wegańskie pączki, a zysk przeznaczymy na zakup tabletek dzień po" - informują organizatorzy.

Organizatorami nietypowego tłustego czwartku w Cafe Kryzys jest Kolektyw Dzień Po.

"Jesteśmy grupą dziewczyn, które w reakcji na wycofanie antykoncepcji awaryjnej z ogólnodostępnej sprzedaży latem ubiegłego roku postanowiły zorganizować się i wziąć sprawy we własne ręce" - piszą o sobie dziewczyny z kolektywu.

Daj tyle, ile masz

Kolektyw, korzystając z międzynarodowej współpracy i solidarności, zajmuje się darmową dystrybucją antykoncepcji awaryjnej wśród wszystkich, którym może być ona potrzebna. Kolektyw współpracuje z anarchistycznym kolektywem i komuną mieszkaniową przy ul. Wilczej w Warszawie. - Syrena jest miejscem, gdzie spotyka się wiele inicjatyw działających na zasadzie społecznej solidarności. Nasz kolektyw jest jedną z nich - wyjaśniają dziewczyny.

Członkinie kolektywu zbierają pieniądze na tabletki podczas benefitów-zbiórek oraz, jak w tłusty czwartek, podczas "Najtłustszego Czwartku w mieście". Gdy zbiorą już wystarczające środki, kupują tabletki w aptece i przechowują, aż ktoś się odezwie z potrzebą.

- Osoba, która musi zażyć tabletkę, nie musi za nią płacić. Dążymy do tego, aby kobiety miały możliwość skorzystania z takiej pomocy za darmo. Jeśli ma jednak możliwości finansowe, może wpłacić dowolną kwotę na nasz fundusz - mówią.

Skąd dziewczyny biorą tabletki? - Tabletki pochodzą z legalnych źródeł w Polsce i Europie Zachodniej. Dużą część kupiłyśmy przed wejściem w życie ustawy w polskich aptekach bez recepty. Teraz te kupowane w Polsce są kupowane na receptę, te z Europy Zachodniej są z krajów, gdzie taka recepta nie jest potrzebna - wyjaśniają. Jak dodają, każda kobieta ma prawo z zagranicznej wycieczki przywieźć 4 opakowania antykoncepcji awaryjnej. - Jest to legalne w świetle polskiego prawa - przekonują.

Jak informują, kobiety potrzebujące antykoncepcji awaryjnej powinny napisać do nich na adres dzienpo@riseup.net, który dziewczyny, jak zapewniają, sprawdzają kilka razy dziennie.

Tłusty czwartek w Cafe Kryzys

Jak informują organizatorki, na jutro przygotowywane są lukrowane pączki z nadzieniem różanym i skórką pomarańczową oraz cynamonowe z powidłami śliwkowymi i czekoladowe.

Nie chcą zdradzać receptury - mówią, że do ciasta na pewno nie dodadzą jajek. Pączki nie będą również smażone na smalcu.

Pączki będą sprzedawane od 12:00 w Cafe Kryzys na ul. Wilczej 30. Cena jednego pączka to 3-4 zł. - Nie chcemy, żeby było za drogo, ale chcemy zebrać fundusze na tabletki - mówią.

Jak dodają, wierzą w budowanie sieci wsparcia i wymianę doświadczeń. - Uważamy, że dostęp do antykoncepcji awaryjnej powinien być łatwy i bezpieczny. Każda z nas powinna mieć tabletkę dzień po na wyposażeniu, tak jak prezerwatywę - podkreślają.

Gdzie są najlepsze pączki w Warszawie? Czekamy też na zdjęcia pączków pod adresem metrowarszawa@agora.pl lub w prywatnej wiadomości na Facebooku.

Wcale nie słynne pączki z Górczewskiej! Ekspert testuje pączki z najbardziej znanych cukierni w Warszawie [RANKING]

Więcej o:
Komentarze (38)
Tłusty czwartek. Będą sprzedawać wegańskie pączki, żeby zebrać na tabletki "dzień po"
Zaloguj się
 • kniazwitold

  Oceniono 43 razy 13

  Wegańskie pączki :D

  Biedni chorzy fanatycy religii wegańskiej :D
  A przy żniwach mąki na te pączki zginęło 80% populacji gryzoni polnych, ptactwo i drobna zwierzyna polna. Czasami nawet dziki wleca w kombajn!!

  Ale to hipokrytom wegańskim już nie przeszkadza :D

 • kriso135

  Oceniono 17 razy 9

  Nie wiem, czy one są bardziej śmieszne, czy żałosne.

 • bling.bling

  Oceniono 25 razy 9

  Jakby było mięsne to sam bym kupił...

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 27 razy 9

  >Będą sprzedawać wegańskie pączki

  Ile jest pączka w "wegańskim" pączku?

 • ga.spar

  Oceniono 14 razy 8

  czekam na akcję: "zapładniamy wegańską spermą"

 • nowy4444

  Oceniono 14 razy 8

  Ja zeżrą te pączki to 💊 nie będzie potrzebna. Nikt nie wskoczy na grube i do tego wariatki. Brrr.

 • Oceniono 26 razy 8

  NIe wiem czy wiecie, ale tabletka dzien po i aborcja to nie jedyne formy antykoncepcji.
  Idzcie do ginekologa, poproscie o tabletki antykoncepcyjne, nastepnie udajcie sie apteki i zakupcie paczke prezerwatyw. Jedna trzymajcie profilaktycznie w portfelu. Naprawde nie trzeba smazyc i sprzedawac paczkow by nie zajsc w ciaze.

 • cezar61

  Oceniono 30 razy 8

  Wegańskie pączki. Kto wymyśla takie pierdy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX