Warszawa. Niesegregujący śmieci słono za to zapłacą. Ratusz przygotowuje się do przeprowadzenia kontroli

Jeżeli mieszkańcy Warszawy nie będą segregować śmieci, słono za to zapłacą. Ratusz przygotowuje się do przeprowadzenia stosownej kontroli. Odpadowi "recydywiści" będą karani wyższymi opłatami, a w blokach ma obowiązywać odpowiedzialność zbiorowa.

O zmianach dotyczących segregacji śmieci opowiedziała w Radiu Dla Ciebie zastępczyni rzecznika warszawskiego ratusza Ewa Rogala. W najbliższym czasie urzędnicy ze wszystkich dzielnic Warszawy będą sprawdzać, czy mieszkańcy segregują odpady. Osoby, które tego nie robią, zapłacą dwukrotność opłaty za śmieci (188 zł zamiast 94 zł w domach i 130 zł zamiast 65 zł w blokach).

- Kary to jednak ostateczność. Jeśli administratorzy, bądź firma odbierająca odpady uzna, że pod danym adresem proceder niesegregowania ma miejsce od dłuższego czasu, naliczone zostaną opłaty również wstecz – za okres, w którym, jeśli będą na to dowody, śmieci były źle składowane - powiedziała Rogala. 

Ze słów zastępczyni rzecznika warszawskiego ratusza wynika, że w blokach będzie obowiązywać odpowiedzialność zbiorowa. Jeżeli w danym budynku odpadów nie będzie segregował choćby jeden mieszkaniec, zapłacą za to wszyscy.

>>> Drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Rachunki aż o 300 proc. wyższe. Wystarczy, że sąsiad w bloku nie segreguje

Przepełnione śmietniki Warszawy. Mieszkańcy złożyli siedem tys. zgłoszeń

Tymczasem Warszawa zmaga się z problemem przepełnionych śmietników i altan. Mieszkańcy skarżą się na wysypujące się z koszy odpady. W ciągu kilku ostatnich dni warszawiacy zgłaszali takie problemy siedem tysięcy razy. Ewa Rogala tłumaczy, że jest to związane z okresem noworocznym.

- Gdy mamy dużo dni wolnych od pracy, produkujemy więcej śmieci. (...) Zwykle tak się dzieje, wtedy kiedy są przerwy i mogą zmienić się harmonogramy odbiorów. W całej Warszawie mamy około siedmiu tysięcy zgłoszonych nieprawidłowości. Wnioski są w trakcie sprawdzania - powiedziała Ewa Rogala. 

Więcej o:
Komentarze (148)
Warszawa. Niesegregujący śmieci zapłacą kary. Ratusz przygotowuje się do przeprowadzenia kontroli
Zaloguj się
 • rejestr_przesuwny

  Oceniono 66 razy 66

  "Ze słów zastępczyni rzecznika warszawskiego ratusza wynika, że w blokach będzie obowiązywać odpowiedzialność zbiorowa."
  Świetna zachętą dla usiłujących segregować.

 • deszczpluszczewpuszczy

  Oceniono 59 razy 55

  Drogi (sic!) ratuszu! W Warszawie, jak w każdej innej miejscowości, mieszkają osoby stare, niepełnosprawne, niedołężne, niezaradne, z lekkim stopniem niepełnosprawności intelektualnej, ale bez opiekuna. Oni nie będą segregować, albo zrobią to źle, bo nie potrafią i to nie ich wina.
  Więc drogi ratusiku, gdy jest pewność, że nie wszyscy są w stanie się stosować do zasad segregacji, wsadź sobie odpowiedzialność zbiorową głęboko w swoją drogą d..pkę.

 • iwami

  Oceniono 49 razy 47

  Segregacja tak , ale nie tędy droga. Te niby segregowane śmieci i tak trafiają na linię sortowniczą w zakładzie przetwarzającym . Bo muszą .Bo zawsze jest grupa ludzi którzy świadomie lub nie wpierdzielą szkło do plastiku, jakiś plastik do papieru itd. Bo jest część odpadów składających się z różnych materiałów , trudnych do zidentyfikowania. Zamiast tworzyć wielokanałowy odbiór pseudo posegregowanych odpadów , tworzyć jakieś służby kontrolne , co i tak w praktyce skończy się ponownym sortowaniem w stosownej firmie , chyba prościej i taniej odbierać jak leci , a pieniążki wkładać w rozbudowę profesjonalnych sortowni.

 • siwywaldi

  Oceniono 48 razy 40

  To jest klasyczne granie w ch... . Bo niby przepisy, niby nie nasza wina, ale samorządy zacierają łapki, bo WSZYSCY mieszkańcy bloków będą płacić maksymalną stawkę, co pozwoli na całkiem niezłe podreperowanie budżetów nadszarpniętych "reformami" PiS. Dlatego, że NIE MA bata by ktoś nie pomieszał tych śmieci, a nawet jak, to co za problem, by zrobili to sami śmieciarze?
  Dlatego powiedziałem sobie, że jeszcze trochę poczekam, ale jak mi z wiosną dołożą maksymalną stawkę, to będę do jednego kubła wywalał WSZYSTKO, nawet i butelki. Przynajmniej będę wiedział ZA CO płacę :-))

 • jeak

  Oceniono 43 razy 39

  "Ze słów zastępczyni rzecznika warszawskiego ratusza wynika, że w blokach będzie obowiązywać odpowiedzialność zbiorowa. Jeżeli w danym budynku odpadów nie będzie segregował choćby jeden mieszkaniec, zapłacą za to wszyscy."

  Myślę, że znajdą się prawnicy, którzy im tę zbiorową odpowiedzialność wybiją z łbów. I proponuję nie 5, a 10 różnych pojemników na odpady - zrobimy sobie w domach śmietniki!

 • radon13

  Oceniono 41 razy 35

  Opwoiedzialność zbiorowa chyba jest do zaskarżenia w sądzie ! To odbiorca śmieci musi udowodnić że ty nie segregujesz ,niech wprowadzi kierownika śmietnika.

 • gorillaglu

  Oceniono 32 razy 32

  Czyli mieszkając w bloku i tak nie ma żadnego sensu sortować, na 30-50 mieszkań zawsze ktoś się trafi kto nie posortuje, więc równie dobrze niesortować mogą wszyscy

 • tonz2

  Oceniono 31 razy 31

  Tylko w Polsce można spie...ć taką dobrą ideę jak ochrona środowiska. Zamiast karać za niesegregowanie, powinno się płacić za odpady segregowane. Jak się ludzie wku...ą to będą zostawiać worki ze śmieciami w publicznych koszach, albo w ratuszu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX