Mają nawet 150 lat, a nic się nie zmieniły. Najbardziej autentyczny kawałek Warszawy [MOJA DZIELNICA]

To, jak traktujemy rzeczy wokół nas, jak odnosimy się do tradycji, ma głęboki związek z naszymi przekonaniami i stylem spędzania czasu. W miejscach, gdzie tempo życia jest wolniejsze, przedmioty i tradycje trwają dłużej. Wydaje się, że serce Pragi-Północ - domu dla wielu zakładów rzemieślniczych i sklepów, które dają przedmiotom drugą szansę - bije w powolniejszym rytmie.
1 Rzemieślnicy na Pradze-Północ Rzemieślnicy na Pradze-Północ Agata Michalak, kombo: Marta Kondrusik

Życie rzeczy

W praskich zaułkach czas zdaje się biec wolniej - w końcu to tutaj Roman Polański, kręcąc 'Pianistę', znalazł najbardziej autentyczny kawałek przedwojennej Warszawy. Ta atmosfera sprzyja przechowywaniu przedmiotów, trwaniu tradycji, które gdzie indziej już dawno ustąpiły miejsca nowemu: przemysłowej produkcji, zmechanizowanemu wytwórstwu. Obeszliśmy Pragę-Północ w poszukiwaniu najciekawszych zakładów rzemieślniczych i sklepów ze starociami. Czy wy macie jakieś inne ulubione punkty? Piszcie do nas: metrowarszawa@agora.pl.

2 Praskie zakłady rzemieślnicze Praskie zakłady rzemieślnicze Agata Michalak

Kapelusze czapki Cieszkowski

Zadbany lokalik wypełniony nakryciami głowy i oprawionymi w ramki dyplomami zachęca, by się rozgościć i oddać w kompetentne ręce pani Aliny, która prowadzi najstarszą, bo liczącą sobie już ponad 150 lat, firmę kapelusznikarską w Warszawie! Pierwszy lokal Stefan Cieszkowski, pradziadek obecnej właścicielki, założył w 1864 roku przy ulicy Chmielnej. Dzisiejszy asortyment wprawdzie nieco się poszerzył (chociażby o damskie kapelusiki stylizowane na lata 30.), ale wciąż obejmuje też takie klasyki, jak maciejówki, kaszkiety i berety. Standard obsługi też przedwojenny!

ul. Targowa 18, pawilon 3

tel. 22 818 17 68

3 Praskie zakłady rzemieślnicze Praskie zakłady rzemieślnicze Agata Michalak

Oprawa obrazów i usługi szklarskie Passe Partout

Bardzo malownicza, choć i bardzo przykurzona witryna zachęca przechodniów, by zajrzeli do zakładu ramiarskiego przy Stalowej 12. Na murze obok wejścia światło odbijają dwa lusterka, którym ktoś domalował buźkę uśmiechniętą i buźkę smutną. Czyżby klienci o odmiennych doświadczeniach?

Passe Partout
fot. Agata Michalak

ul. Stalowa 12, tel. 504 742 231

4 Praskie zakłady rzemieślnicze Praskie zakłady rzemieślnicze Agata Michalak

Cukiernia Krzysztof Sierski

Niewielki lokal w ciągu pawilonów za punktem kapelusznikarskim Cieszkowskich od 1971 roku zajmuje cukiernia Krzysztofa Sierskiego. Tuż obok jest też pracownia, co ułatwia dostarczanie tortów, ciastek i ciasteczek do sklepu. Pan Krzysztof chętnie dzieli się swoją wiedzą, o czym świadczy jego zaangażowanie w mistrzowski kurs cukierniczy, organizowany przez Muzeum Warszawskiej Pragi. Unikatowa wiedza, dbałość o stare receptury i oryginalne wypieki (np. ponczówki czy specjalność zakładu: pączki) przesądzają o tym, że cukiernia nadal cieszy się sympatią prażan (kiedy zajadamy się tam ptysiem z kremem i bajaderką, wpadają osoby w najróżniejszym wieku).

ul. Targowa 18, pawilon 26 (pracownia: pawilon 34)

tel. 22 818 13 22

5 Praskie zakłady rzemieślnicze Praskie zakłady rzemieślnicze Agata Michalak

Antykwariat Środkowa 7 + Szuflandia Antykwarnia Nowopraska, Czynszowa 6

Bratnie instytucje, które przechowują pamięć o czasach minionych w postaci książek, płyt winylowych, mebli i bibelotów. Antykwariat, jak sama nazwa wskazuje, specjalizuje się przede wszystkim w zbiorach drukowanych (w cenie od dwóch do kilkudziesięciu złotych) i drobiazgach nawiązujących do PRL-u (ma też podtytuł 'Klub Bareja' - po właścicielu, Tomaszu, kuzynie Stanisława). Szuflandia - głównie w szkle i ceramice. Można się tu poczuć jak na najlepiej zaopatrzonym babcinym stryszku, a i atmosfera panuje tu nieomal rodzinna.

Klub Barei
fot. Agata Michalak

ul. Środkowa 7, róg Stalowej, tel. 607 496 983

ul. Czynszowa 6, róg Stalowej

6 Rzemieślnicy na Pradze Rzemieślnicy na Pradze Zakład Tapicersko-Meblowy M.Wicha

Zakład tapicersko-meblowy Mieczysława Wichy

Choć zakład pana Mieczysława może pochwalić się jednym z niewielu retroszyldów pozostałych jeszcze na Stalowej i istnieje aż od roku 1986, ma też swoją witrynę w internecie. Można tam obejrzeć najbardziej spektakularne realizacje: dumne sofy i godne fotele, wszystkie pięknie odrestaurowane. U pana Mieczysława możemy zarówno odnowić stary mebel z zachowaniem dawnych metod reparacji, jak i uszyć nań pokrowiec czy zamówić materac.

ul. Stalowa 2

tel. 506 372 899

7

Parasolnictwo Barbara Szafrańska

Tuż-tuż poza granicą Pragi Północ, dosłownie rzut beretem od niej, bo 250 metrów dalej, przy ulicy Skaryszewskiej 6 działa sklep z parasolami pani Barbary Szafrańskiej, która kontynuuje rodzinne tradycje sięgające już sześciu dekad. Można tu kupić rzadki w dzisiejszych czasach ręcznie zrobiony parasol lub zreperować zepsuty, nawet mniej szlachetny produkt za kilkanaście złotych.

ul. Skaryszewska 6, tel. 22 818 96 26

Komentarze (14)
Moja Dzielnica - Praga-Północ. Tam czas się zatrzymał. Zakłady rzemieślnicze Pragi
Zaloguj się
 • Nelka Tęcza

  Oceniono 9 razy 9

  ten ręcznie malowany, pięknie wykaligrafowany szyld zakładu tapicerskiego M. Wichy jest zachwycający. Mam nadzieję, że jeszcze znajdę tapicera z prawdziwego zdarzenia, gdy będę kiedyś reperować ulubioną sofę na sprężynach z zielonym welurem. Pojadę z nią nawet i na Pragę, panie to_ja_dziki :)

 • marti-32

  Oceniono 7 razy 7

  Szuflandia na Kawęczyńskiej :P

 • bmarten

  Oceniono 4 razy 4

  Urodziłem się i krótko mieszkałem na Targówku (ul. P. Skargi), a jako nastolatek mieszkałem na Pradze-Północ (ul. Konopacka przy Wileńskiej). Do szkoły podstawowej chodziłem ulicami Stalową i Środkową. Wyniosłem się z Pragi dopiero w 1976r. Na rogu, gdzie pokazany jest Bareja –Klub zawsze była księgarnia. Do technikum chodziłem na Kamionku, więc często wracałem pieszo ul. Targową obok pawilonów przy Targowej 18. Tamże w firmie Cieszkowskiego kupowałem sobie czapki. Ale był też drugi Cieszkowski – brat, i miał sklep też z czapkami i kapeluszami w słynnych pawilonach Marszałkowska przy Królewskiej. Z kolei przy ul. Stalowej 2 przed wojną mieszkała (w suterenie) moja matka. Praga-Północ zawsze była dziadowską, bardzo zaniedbaną dzielnicą. Stuletnie kamienice przypominały bardziej slumsy. Niestety po 1989 roku władze stolicy niewiele zrobiły, by to zmienić.

 • lol76

  Oceniono 10 razy -4

  Takiego syfu jak w Warszawie to nie widzialem nigdzie... A uwierz mi, bylem t'tu I tam'...jedyne ktaje q ktorych nie bylem (I jakos m ie tam nie ciagnie) to the na wschod of naszej granicy... Podejzewam ze tam tez jest taki kompletny, estetyczny chlew jak u nas. Rzygac sie chce jak sie patrzy na ten smutny swat na Google maps. Szczerze wspolczuje ludziom., ktorzy mieszkaja w tym ponurym burdelu zwanym Warszawa.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 58 razy -30

  nienawidzę Pragi. I choćby nie wiem jak bardzo zachwycała się nią Gazeta/Metro, i tak uważam tą dzielnicę za największy syf i siedlisko patoli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX