Jeden z najsłynniejszych warszawskich budynków wraca. Jego konstrukcja waży ponad 500 ton! [ZDJĘCIA]

Raptem kilka miesięcy temu obserwowaliśmy, jak burzą dawną Rotundę, a dziś już podziwiamy całkiem nowy szkielet budynku oraz dach.
Budowa nowej Rotundy wkroczyła w kolejny etap Budowa nowej Rotundy wkroczyła w kolejny etap JACEK MARCZEWSKI

Stalowy szkielet

Nowa Rotunda ma być gotowa w czwartym kwartale tego roku. Jej konstrukcja stalowa będzie waży ponad 500 ton.

Zgodnie z planem zostanie obłożony szklaną elewacją i wyposażony w najnowocześniejsze instalacje.

Budowa nowej Rotundy wkroczyła w kolejny etap Budowa nowej Rotundy wkroczyła w kolejny etap JACEK MARCZEWSKI

Kawiarnia, galeria sztuki

Rotunda zmieni swoją funkcję. Bank odda 1/3 powierzchni na cele publiczne. Funkcje bankowe w wyremontowanym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze i w podziemiu. Funkcję przestrzeni publicznej będzie pełnił tzw. "Salon Miejski", obejmujący całe pierwsze piętro budynku. Znajdzie się tam, m.in. multimedialny punkt informacji o wydarzeniach kulturalnych, miejsce odpoczynku i spotkań, galeria sztuki i kawiarnia.

Budowa nowej Rotundy wkroczyła w kolejny etap Budowa nowej Rotundy wkroczyła w kolejny etap JACEK MARCZEWSKI

Demontaż Rotundy

Demontaż Rotundy rozpoczął się na początku marca zeszłego roku, ale prace szybko zostały wstrzymane. Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki uznał bowiem, że stalowa konstrukcja jest oryginalna i wymaga ochrony konserwatorskiej.

Budowa nowej Rotundy wkroczyła w kolejny etap Budowa nowej Rotundy wkroczyła w kolejny etap JACEK MARCZEWSKI

Rotunda w rejestrze zabytków

Wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki zdecydował, że nie wpisze Rotundy do rejestru zabytków. Jak mówił - jest na to już za późno. Robotnicy zdążyli już bowiem odsłonić szkielet budynku.

Gdyby konserwator zgodził się na wpis do rejestru, niewykluczone, że konieczne byłoby ponowne rozpisanie konkursu na projekt pawilonu. Szkielet budynku straszyłby warszawiaków przez lata.

Budowa nowej Rotundy wkroczyła w kolejny etap Budowa nowej Rotundy wkroczyła w kolejny etap JACEK MARCZEWSKI

Projekt wygrał konkurs

Fragmenty Rotundy, która powstała w latach 60. według projektu Jerzego Jakubowicza, zostały jednak zachowane. Ocalała centralna część jej konstrukcji w formie parasola, jak również niektóre elementy dachu.

Nowa Rotunda Nowa Rotunda Koncepcja nowej Rotundy

Nowa Rotunda

Rotunda na stałe wpisała się w krajobraz Warszawy. To miejsce spotkań zarówno warszawiaków, jak i osób przyjeżdżających do Warszawy po raz pierwszy. Centralny punkt orientacyjny miasta, ale i symbol powojennego modernizmu. Bez Rotundy Warszawa nie byłaby taka sama.

Nowa Rotunda Nowa Rotunda Gowin & Siuta

Wizualizacja

Zakres oraz skala zmian architektonicznych i funkcjonalnych Rotundy były przedmiotem konsultacji z mieszkańcami stolicy, ekspertami oraz organizacji miejskimi. Konsultacje przybrały bezprecedensowy w historii współczesnej Warszawy rozmiar. Wpłynęło aż 10 tysięcy ankiet od warszawiaków, co zapewne wskazuje na wyjątkowo silną więź emocjonalną, jaką mieszkańcy miasta mają z tym miejscem. Efektem konsultacji było wypracowanie wizji Rotundy, jako wielofunkcyjnego, regularnie odwiedzanego miejsca

Nowa Rotunda Nowa Rotunda Gowin & Siuta

Konkurs

Drugim etapem był międzynarodowy konkurs architektoniczny Changing The Face 2013 Rotunda Warsaw. Ostatecznie w konkursie na nową Rotundę zwyciężył projekt krakowskiej pracowni architektonicznej Gowin-Siuta. 

***

Co sądzicie o budynku Rotundy? A może pamiętacie eksplozję, chcecie podzielić się wspomnieniami? Piszcie na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

 

Więcej o:
Komentarze (26)
Rotunda. Jeden z najsłynniejszych warszawskich budynków wraca. Jego konstrukcja waży ponad 500 ton! [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • tubylec_ww

  Oceniono 40 razy 36

  A te 500 ton to ma być dużo czy mało? To jest raczej normalna masa budowli. Autor artykułu chciał żeby wyszło sensacyjnie, wyskoczył z taką "potworną" ilością ton. Przypomniało mi się, jak w serialu "Czterdziestolatek" budowniczy epatują milionami ton i metrów sześciennych, a na to serialowy Maliniak: "a jakby z błota na tej budowie wyciągnąć wszystkie utopione gumiaki, to z nich powstałaby tak wielka opona, że nawet amerykańce nie zbudowaliby do niej ciężarówki..."
  PS Poprawcie mnie jakbym się mylił.

 • u0

  Oceniono 14 razy 8

  Orygilnalna Rotunda, a także ta projektowana na etapie wizualizacji, miały większy i wystający od bryły budynku dach. To, co powstaje przy Rondzie Dmowskiego wzbudzi z pewnością skandal, bo nawet konstruktorzy dopatrują się "drobnej" różnicy. Jak widać na załączonych obrazkach, powstaje coś budzące skojarzenia z Filharmonią Szczecińską, zupełnie inne od oryginału i wizek.

 • skandy5

  Oceniono 8 razy 4

  To symbol komuny i powinien być zburzony - powstanie miejsce na pomnik świętejpamięciprezydentatysiąclecianajlepszegozewszystkichpodstępniezamordowanego

  (no i jego brata)

 • xegar

  Oceniono 13 razy 3

  Najbardziej uderzają te hektary pustego placu przed budynkiem Rotundy. Powinniście zamówić programy do tych symulacji w wersji przenośnej i instalować je w specjalnych okularach, dodawanych gratis do budowanych przez Was klitek.

 • avensis77

  Oceniono 4 razy 2

  Dobrze, że odbudowują coś zbliżonego wyglądem do pierwowzoru. Teraz czas na rekonstrukcję pałacu saskiego.

 • wladgad

  Oceniono 3 razy 1

  Zupełnie nie rozumiem sensu podobnego budynku w tym miejscu. Jest to ścisłe centrum miasta, a ten budynek wyjątkową architekturą nie był i nie zostanie. Natomiast nawet już z tych wizualizacji wynika, że dzięki niemu równanie pójdzie w dół, a nie do góry i taka sama miałkość i prowincjonalność będzie obowiązywała na lata. W połączeniu ze stacją metra Centrum, czyli szczytowym osiagnięciem dyzajnu lat 90 w stylu plastik-chrom-marmur, pogrążą w powiatowym sosie centrum Warszawy na długie lata.

 • kurza_twarza

  Oceniono 1 raz 1

  Rotunda zapowiada się nieźle, chyba będzie ładniejsza od oryginału, chociaż to kwestia gustu. A jeśli ktoś woli aby ją zdekomunizować walcem i buldożerem, to chyba chciałby też rozwalić inne dzieła socjalizmu, np. zdetonować Osiedle Tysiąclecia w Katowicach, zasypać Trasę Marszałkowską w Wawie, wywrócić Okrąglaka w Poznaniu...

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 0

  Jednego nie rozumiem. Większość krzyczy o potrzebie dekomunizacji, zmienia się nazwy, odbiera emerytury, marzy się o odbieraniu stopni i równocześnie jest się tak przywiązanym do obiektu, który miał pokazywać, jakie nowoczesne może być przodujące socjalistyczne społeczeństwo. Takiej wschodniej ściany to nikt w Europie nie ma...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX