Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstaje na działce, która nie istnieje. 'W decyzji o lokalizacji są kłamstwa'

Na pl. Piłsudskiego już stawiają namiot, gdzie odbywać się będą niezbędne prace archeologiczne pod budowę pomnika smoleńskiego. Tymczasem miasto twierdzi, że cała procedura decyzyjna w kwestii lokalizacji pomnika została przeprowadzona niezgodnie z prawem, a działka, na której ma stanąć pomnik... nie istnieje.
Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego fot: maps.google.pl/ Marta Kondrusik

Błędy

Decyzja o umiejscowieniu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej została wydana błyskawicznie. Wojewoda rozpatrzył wniosek o lokalizacji monumentu przy pl. Piłsudskiego w trzy dni. 

Ratusz jest przekonany, że cały proces wydawania decyzji zawierał błędy i jest niezgodny z prawem. Jak zaznacza Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, pierwsze błędy zostały popełnione już w październiku, gdy Minister Infrastruktury i Budownictwa wydało decyzję o wyznaczeniu terenu zamkniętego na pl. Piłsudskiego i przekazaniu go we władanie wojewody. W ten sposób złamano m.in. przepisy o drogach publicznych.

Budowa pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego Budowa pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Kolejny błąd

Jak wyjaśnia Olszewski, żeby naprawić błąd, pośpiesznie zaczęto dzielić działki. - Robiąc podział, wojewoda i minister przyznali się do tego, że wydano decyzję niezgodnie z prawem. Jednocześnie podział działek dokonali z błędem - treść decyzji podziałowej jest niezgodna z tym, co znajduje się w załączniku graficznym (w dokumentach nie ma działki, na której ma się znaleźć pomnik) - mówi wiceprezydent.

Co więcej, jak dodaje Olszewski, o podział wystąpił wojewoda mazowiecki. - Podmiotem uprawionym do występowania o podział jest właściwy minister, a wystąpił o to wojewoda mazowiecki. Kolejny raz zostało złamane prawo - wyjaśnia.

Budowa pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego Budowa pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Niebezpieczny precedens

Przypomnijmy, że w listopadzie szef MSWiA Mariusz Błaszczak ustanowił na pl. Piłsudskiego tzw. teren zamknięty. Co oznacza, że plac Piłsudskiego ma służyć obronności i bezpieczeństwu państwa.

- Jeszcze nikt nie odważył się, aby w takim trybie budować pomniki. To nie jest tryb, który temu służy. To bardzo niebezpieczny precedens - mówi Olszewski i dodaje: To dla mnie niepojęte, aby w tak ważnej sprawie działać metodą faktów dokonanych i odbierać warszawiakom prawo do decyzji. Celowo rozpoczynane są prace na miejscu chwilę po wydaniu decyzji mimo tego, że sama w samej decyzji nie ma zgody na żadne roboty budowlane - mówi Olszewski.

Plac Piłsudskiego, przygotowania do rozpoczęcia budowy pomnika smoleńskiego Plac Piłsudskiego, przygotowania do rozpoczęcia budowy pomnika smoleńskiego JACEK MARCZEWSKI

Urzędnicy zaskarżą kwestię podziału terenu

Jak dodaje, w decyzji o lokalizacji są nieprawidłowości, zdaniem wiceprezydenta Warszawy - po prostu kłamstwa. - Jest tam napisane, że działka, dla której wydawana jest decyzja lokalizacyjna dla pomnika nie przylega do drogi publicznej. A widać gołym okiem, że płot stoi dokładnie na granicy naszego chodnika przy ul. Królewskiej - podkreśla Olszewski.

W poniedziałek urzędnicy zaskarżą kwestię podziału terenu. W tym tygodniu wystąpią też do wojewody, by wznowił postępowanie w sprawie decyzji lokalizacyjnej i dopuścił do niego jako stronę stołeczny samorząd.

Czy odwołania miasta coś dadzą? Olszewski twierdzi, że tak. - To, że druga strona łamie prawo, nie oznacza, że my to prawo też mamy łamać. Będziemy korzystać z przewidzianych prawem procedur. Od strony formalno-prawnej wykażemy, że kompetencje rady m.st. Warszawy zostały w tej sprawie naruszone. Bo to rada miasta ma wyłączną kompetencję, aby ustalać lokalizację pomników i w tej sprawie podjęła już swoją uchwałę w 2015 r. wskazując inną lokalizację niż forsowaną obecnie - przekonuje.

MICHAŁ OLSZEWSKI, wiceprezydent Warszawy MICHAŁ OLSZEWSKI, wiceprezydent Warszawy Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

"Sasin kłamie"

Twierdzi, że Jacek Sasin kłamie, mówiąc, że stołeczny samorząd nie zrobił w ciągu ośmiu lat nic w kwestii pomników. - Dokładnie osiem miesięcy po katastrofie stanął pomnik na warszawskich Powązkach, dodatkowo w 2015 r. Rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę o lokalizacji pomnika na skwerze przy ul. Trębackiej. W tym czasie PiS nie zrobił żadnego formalnego ruchu, aby upamiętnić katastrofę smoleńską - ma ponad 20 radnych w Radzie Warszawy i według mojej wiedzy nigdy nikt nie wyszedł z inicjatywą uchwałodawczą w tej sprawie. A wystarczyłoby pięć podpisów -mówi.

I dodaje, że nawet jeśli pomnik stanie na pl. Piłsudskiego nie oznacza, że PiS dopiął swego. - Poza stroną formalną jest jeszcze odpowiedzialność polityczna przed warszawiakami. Wkrótce wybory samorządowe. Mam nadzieję, że warszawiacy ocenią to co PiS robi teraz naszemu miastu przy urnie wyborczej - mówi.

Plac Piłsudskiego, widok z Hotelu Europejskiego, kwiecień 2017 r. Plac Piłsudskiego, widok z Hotelu Europejskiego, kwiecień 2017 r. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Referendum

Miasto przy każdej okazji przypomina listopadowe badanie, w którym wyszło na jaw, że ponad 70 proc. warszawiaków nie chce pomników na pl. Piłsudskiego.

Budowę pomnika na placu Piłsudskiego ostro skrytykowali politycy opozycji, m.in. Grzegorz Schetyna. 

W Radiu Zet mówił, że PiS forsuje budowę pomnika w tym miejscu w sposób demonstracyjny, arogancki, który uderza w historię Warszawy i wolę warszawiaków. Przeciwni budowie pomnika są również varsavianiści czy stołeczny konserwator zabytków. Wszyscy mówią jak jeden mąż - plac to nie jest odpowiednie miejsce na taki pomnik. 

Czytaj więcej: Pomniki smoleńskie na pl. Piłsudskiego? 'Plac przestanie być reprezentacyjnym miejscem, jeśli zastawimy go pomnikami'

Pojawiła się inicjatywa, aby przeprowadzić referendum w sprawie budowy pomnika. 

Chcesz, aby pomnik stanął na pl. Piłsudskiego? Napisz do nas: metrowarszawa@agora.pl

Więcej o:
Komentarze (92)
Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstaje na działce, która nie istnieje. "W decyzji o lokalizacji są kłamstwa"
Zaloguj się
 • anna_pot

  Oceniono 77 razy 75

  to trzeba być jełopem jednak. Mają pełnie władzy, ustawodawczej, wykonawczej i prawie pełnie sądowniczej. Stronnicze media finansowane z podatków itd. Jak przychodzi co do czego to procedury budowy pomnika nie potrafią przeprowadzić.

 • tetradrachma

  Oceniono 64 razy 62

  Te "schodki" to drabinka Prezesa z której On, wespół z Antkem-świrem (aby zademonstrować jak nastąpił wybuch) 10 kwietnia br,. skoczą.... na "główkę" !

 • sil.m

  Oceniono 56 razy 54

  Budować uczelnie, laboratoria, żłobki, szkoły, drogi i fabryki a nie pomniki i obeliski. Potrzebni nam inżynierowie, dobrzy fachowcy a nie grabarze. Czy to tak trudno to zrozumieć i wytłumaczyć prezesowi?
  Pycha JK nie pozwala na akceptację osiągnięć innych – mądrzejszych i lepszych. To nie postęp i rozwój – to droga
  do upadku , promowania miernot i usłużnych w pis jajcarzy.
  Wmawiali państwo teoretyczne. a teraz PiS tworzy państwo dojne praktycznie : na komisariatach.-jatki...., a kulsony- walą na chorobowe , w nagrodę dostają wysokie odprawy i emeryturki. - takie CV na stanowiska do firm pis-dzielskich.

 • antoszek22

  Oceniono 46 razy 44

  Dz.U. 2015 poz. 1928
  2015
  Ustawa z dnia 19 listopada 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
  Tekst aktu: Tekst ogloszony: Tekst ujednolicony:
  Status aktu prawnego: uchylony
  Data ogloszenia: 2015-11-20
  Data wydania: 2015-11-19
  Data wejscia w zycie: 2015-12-05
  Data obowiazywania: 2015-12-05
  Data uchylenia: 2016-08-16
  Uwagi: objete tekstem jednolitym(Dz U.
  Organ wydajacy: SEJM

  Precedens to był tu
  Julia Przyłębska Człowiek Szybkości wSieci została wybrana 2 grudnia głosami pislamistów zanim ta ustawa umoziwiająca jej zgłoszenie i wybór weszła w zycie .
  Uchwały 1 piątce pislamskiej sfałszowano wpisując tam nieistniejąca podstawę prawną .

  To jest recydywa a nie precedens

 • srv14

  Oceniono 46 razy 42

  Jaka władza , taki pomnik - tymczasowy

 • hvac1987

  Oceniono 37 razy 33

  Swietnie. Niech stawiaja, bedzie legalna podstawa do rozwalki i to juz niedlugo i do osadzenia winnych przekretow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX