Taras widokowy na wysokości 230 m. w samym centrum Warszawy! Tak będzie wyglądał najwyższy wieżowiec w UE [ZDJĘCIA]

W 2020 przy Chmielnej stanie kompleks 3 wieżowców. Jeden z nich osiągnie imponującą wysokość 310 metrów (z iglicą) i będzie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Sprawdźcie, jak będzie wyglądał!
Wizualizacja inwestycji przy ul. Chmielnej Wizualizacja inwestycji przy ul. Chmielnej mat. prasowe

Taras widokowy na wysokości 230 metrów w samym centrum Warszawy! Tak będzie wyglądał najwyższy wieżowiec w UE [ZDJĘCIA]

W 2020 r. przy Chmielnej, w okolicach Dworca Centralnego i Złotych Tarasów, stanie kompleks 3 wieżowców. Jeden z nich osiągnie imponującą wysokość 310 metrów (z iglicą) i będzie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

- Budynek będzie wielkości dokładnie 230 metrów, od dachu do czubka iglicy będzie 80 metrów - informuje Przemysław Polak z agencji PR odpowiadającej za promocję inwestycji.

Pozostałe dwa budynki mają mieć odpowiednio 90 i 81 metrów.

Dopiero teraz inwestor ujawnił projekt najwyższego wieżowca oraz całego kompleksu. Wcześniej w internecie krążyła wizualizacja nieznanego autora, do której deweloper się nie przyznawał.

Wśród trzech budynków wyróżni się wieżowiec Varso, zaprojektowany przez międzynarodową pracownię architektoniczną Foster + Partners. Norman Foster zaprojektował m.in. słynny budynek Metropolitan na Pl. Piłsudskiego.

Wizualizacja inwestycji przy ul. Chmielnej Wizualizacja inwestycji przy ul. Chmielnej mat. prasowe

Inwestycja w centrum Warszawy

Z dachu Varso na wysokości 230 metrów, warszawiacy i turyści będą mogli oglądać panoramę miasta. Będzie to jeden z najwyżej położonych w Europie tarasów widokowych, dwukrotnie wyżej niż taras widokowy w Pałacu Kultury. Na PKiN będzie można spojrzeć z góry.

- Varso zajmie szczególne miejsce w Warszawie, przywracając do życia duży fragment centrum miasta - mówi Grant Brooker, Partner Zarządzający londyńskiego biura Foster + Partners.

Wizualizacja inwestycji przy ul. Chmielnej Wizualizacja inwestycji przy ul. Chmielnej mat. prasowe

"Nowy, przyjazny fragment Warszawy"

Inwestycja powstaje na terenach wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej. Tym samym ta przestrzeń zyska nową rolę: powstanie tu nowoczesne centrum biznesowe oraz przestrzeń dostępna dla mieszkańców Warszawy.

- Tworzymy nowy, przyjazny fragment Warszawy - mówi Stanislav Frnka, prezes zarządu firmy HB Reavis Poland, generalnego wykonawcy inwestycji.

Wizualizacja inwestycji przy ul. Chmielnej Wizualizacja inwestycji przy ul. Chmielnej mat. prasowe

Punkty usługowe

Inwestycja ma być przyjazna pieszym. Wszystkie trzy budynki będą połączone na poziomie parterów. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ul. Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego. W narożniku ul. Chmielnej i al. Jana Pawła powstaną schody ruchome i winda.

Wzdłuż pasaży znajdą się restauracje, kawiarnie, sklepy spożywcze oraz punkty usługowe takie jak apteka, pralnia, drogeria czy kwiaciarnia. Część lokali gastronomicznych będzie posiadała ogródki.

Wizualizacja inwestycji przy ul. Chmielnej Wizualizacja inwestycji przy ul. Chmielnej mat. prasowe

Łatwy dojazd

Twórcy inwestycji zapewniają, że będzie można tu łatwo dotrzeć z każdego miejsca Warszawy: do tego punktu miasta dojeżdża 30 linii autobusowych i tramwajowych.

Z myślą o rowerzystach ma powstać 750 naziemnych i podziemnych miejsc parkingowych, a także szatnie i prysznice. Kierowcy będą mogli zaparkować na 3-poziomowym parkingu.

Wykonawcy planują zastosować w budynkach nowoczesne technologie ograniczające zużycie energii elektrycznej i wody oraz emisję zanieczyszczeń.

Wokół budynków pojawią się drzewa, krzewy, kwiaty i ławki.

Wizualizacja inwestycji przy ul. Chmielnej Wizualizacja inwestycji przy ul. Chmielnej Mat. prasowe

310 metrów wysokości

Będą się tu mieściły biura zarówno firm międzynarodowych, polskich, jak i start-upów. Powierzchnia piętra biurowego w najwyższym budynku wyniesie 1500 mkw., a w niższych: od 950 do 400 mkw. Łącznie, we wszystkich 3 budynkach: 140 000 mkw.

Prace przygotowawcze do budowy kompleksu już się rozpoczęły.

Inwestycja w liczbach:

Czas budowy: 2016-2020

Teren budowy: 18 000 mkw.

Wysokość:

Wieża Varso: 230 metrów do dachu z tarasem widokowym, 310 metrów z iglicą

Pozostałe dwa budynki: 90 i 81 metrów

Więcej o:
Komentarze (129)
Taras widokowy na wysokości 230 m. w samym centrum Warszawy! Tak będzie wyglądał najwyższy wieżowiec w UE [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • mehrliicht

  Oceniono 47 razy 43

  Aha, zdobywanie tytułu najwyższego wieżowca przy użyciu 80m iglicy to jakiś idiotyzm, wieżowiec to wieżowiec, iglica to iglica, po co ta iglica w ogóle, niech ma 230m jak tak tylko i oszczędzić na materiałach iglicowych do doopy z iglicą. Albo solidne 310m wieżowca dajcie na rekord.

 • mipi1951

  Oceniono 24 razy 22

  230 do dachu , i 80 m iglica.
  To znaczy ze realna wysokosc to te 230m.Jak mozna liczyc iglice do budynku.Wszak to zadna powierzchnia mieszkalna , czy uzytkowa.Glupota.

 • outsider44

  Oceniono 25 razy 19

  Zafrapowała mnie (podpis pod zdjęciem 6) powierzchnia terenu budowy. Aż 18 metrów kwadratowych! Rozumiem, że nastąpiła zmiana planów i wieżowiec będzie miał iglicę na dole. Dopiero na iglicy powstanie budynek.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 17 razy 17

  Maszt w Raszynie był kiedyś też najwyższy w Europie. Miał 335 m bez iglicy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX